Karadeniz denilince aklınıza Ayder yaylası ve Uzungöl gibi yerler gelir, ama Karadenizin güzellikleri arasında az bilinen güzide bir kaleden bahsetmek istiyorum sizlere. Burası Trabzon İmparatorluğu’ nda bir gözetleme kulesiymiş.

8 burç ve bir gözetleme kulesinden oluşan savunma hendeği olarak duran Fırtına deresine merdivenle inebileceğiniz özel bir kaledir. Fırtına Deresi çevresinde bulunan bu kale dereden 100 metre yükseklikte bulunmaktadır. Çamlıhemşin Çat Vadisi yolu üzerinde bulunan Zikale’yi uzaktan görmeniz mümkün. Kaleden manzarayı izlemek çok keyifli. Kalenin surlarına kadar çıkmak yasak, demir parmaklıklarla çevrilmiş. Bizler mart ayının sonlarına doğru ziyaret ettik, Zilkale’ nin bu dönemde sakin olmasından dolayı parmaklıkları geçip surların ucuna kadar gidip güzel fotoğraflar aldık.

Çamlıhemşin /Zilkale
Çamlıhemşin /Zilkale

Zilkale’ye geldiniz kaleyi fethettiniz, fotoğrafları çektiniz. Kalenin hemen yanında bulunan kafeteryada çayınızı yudumlayıp dinlenebilirsiniz, daha sonra da geri dönmeden Palovit Şelalesi‘ni ziyaret etmelisiniz.

Nerede Bu Zilkale – Nasıl Gidilir?

Sıra geldi nerede bu Zilkale sorusunu cevaplamaya. Çamlıhemşin sınırları içerisinde Ayder yolu üzerinde diyebiliriz.  Karadeniz sahil yolunda Rize’ nin Pazar ve Ardeşen ilçeleri arasında Fırtına Deresi boyunca devam edince 20 km sonrasında Çamlıhemşin’ e ulaşmış oluyorsunuz. Çamlıhemşin’ e 12 km, Rize merkeze 80 km uzaklıkta olan Zilkale’ ye ulaşım gerçekten kolay. Zilkale köyü yoluna girdiğiniz zaman yolların arnavut kaldırımı olması hızınızı yavaşlatsa da güzel manzarayı izleye izleye yola devam etmenizi sağlıyor. Zilkaleye toplu taşıma bulunmamaktadır. Özel aracınızla veya turlarla gelebilirsiniz.

Zilkale’ de Konaklama

Çevrede Zilkale otelleri bulunuyor. Fakat buralarda çok seçeneğiniz bulunmamaktadır. Çamlıhemşin yolu üzerinde konaklama yapabilirsiniz veya Rize merkezde konaklayıp buralarda günübirlik bir tur yapabilirsiniz. Ama Zilkaleye 2 – 3 km uzaklıkta Zilkale oteli bulunmaktadır. Kaleye en yakın otel diyebiliriz. Otel deyince 5 yıldızlı birşey beklemeyin pansiyondan bahsediyorum:)))

 

Zıpline

Çamlıhemşin bölgesine varmadan Fırtına Deresi boyunca ilerlerken belki biraz eğlenmek istersiniz. Oteller bölgesinde bulunan Irmak Apart zıpline a uğrayabilirsiniz. Bilal abimize bizden bir selam iletip bir çayını içebilirsiniz. Rize bölgesindeki en uzun  Zıpline burada bulunmakta. 220 m gidiş 220 m dönüş alanı bulunmaktadır. Hiç yapmayanların bir defa denemesini isterim. Zıpline ücretleri 15 TL olup kalabalık gruplara indirim de yapar diye düşünüyorum Bilal abimiz.

Irmak Apart Zipline
Çamlıhemşin yolu Üzerinde Irmak Apart Zıpline

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here