Ordu denilince genelde aklınıza Boztepe gelir.  Ama bu yazımda sizlere Ordu’ nun daha sakin, daha güzel, yeşilliklerin içinde bulunan tepesinden bahsedeceğim. Neresi mi burası? Yoroz kent ormanı içinde bulunan Yoroz Tepesi. Boztepe ile arasındaki fark nedir derseniz sadece doğal, sessiz, sakin  olmasıdır diyebilirim.

Yoroz Tepesine Nasıl Gidilir?

Ordu ilinin merkez ilçelerinden bir tanesi olan Saraycık beldesine bağlıdır. Ordu merkez ile Yoroz tepesi arası 28 km olup ortalama 45 dk ulaşabilirsiniz. Giresun – Trabzon sahil yolundan  geliyorsanız Ordu merkeze gelmeden Yoroz Kent Ormanı tabelasını göreceksiniz.  Samsun – Ordu sahil yolundan geliyorsanız Ordu merkezi geçip Giresun tarafına doğru yol alırsanız Yoroz Kent ormanı tabelasını göreceksiniz. Sahil yolundan ayrıldıktan sonra sizleri virajlı bir yol bekliyor olacak. Bu bölgeye toplu taşıma olmadığı için kendi aracınızla veya taksiyle gitmeniz gerekecek. Son zamanlarda Karadeniz insanının da alıştığını söyleyebileceğimiz otostop şansınızı da deneyebilirsiniz.

www.gezgintripod.com/Yoroz Tepesi
Yoroz Tepesi

Yukarıda gördüğünüz resimde parkurun başlangıç noktası görülmekte.Yürüyüşe başladığınızda 20 dk bir tırmanış sizleri bekliyor olacak. Ben sabahın erken saatlerinde tırmanmak istedim zirveye. Kalabalık olmasın diye ve zirvede keyifli zaman geçirmek istedim. Yağmurun olması beni zorlasa da pes etmedim. Zirvede yalnız olup anın tadını çıkarma düşüncesi beni motive etti diyebilirim.

www.gezgintripod.com/Yoroz Tepesi
Yoroz Tepesi

Yoroz Tepesi’ne ulaşım

1200 -1300 adet kuru ağaçlarla yapılan merdivenleri  kullanarak yeşilin içerisinde merdivenleri tırmanıyoruz, Bana yağmur eşlik etse de yağmurun sesi bana ayrı bir keyif verdi diyebilirim. Zirveye ulaştığımda yalnızdım ama manzarayı göremedim. Havada öyle bir sis vardı ki manzaramı kapatmıştı ama hiç önemli değildi, yanıma aldığım sandalyemi açıp, 2 saat orda kalıp sessizliğin yalnızlığın tadını çıkartmanın keyfi başkaydı.

www.gezgintripod.com/Yoroz Tepesi
Yoroz Tepesi Zirve

Zirvede bulunan ahşap seyir yeri harap durumda yıkılabilir gibi dursa da bu haliyle çok beğendim. Sizler yine de ahşabın üzerine çıkarken dikkat edin derim. Belediyenin buraya el atması demek bu doğallığının bozulacağı anlamına geliyor. Fısıltı gazetesine göre buraya döner seyir terası projesi varmış, umarım fısıltı olarak kalır. Bu tepeden ordunun tamamının ve Giresun’ un belli bir kısmının görüldüğü söylenmekte ama ben göremedim yoğun sis sebebiyle. Tepeye çıktığımda yanımda bir termos çayın olmaması ve burada bir bardak çay içmediğime o kadar pişman  üoldum ki sadece bunun için bile tekrar ziyaret edebilirim.

Zirveye çıkarken yanınıza neler almalısınız?

  • Kesinlikle küçük bir termosta çay
  • Yönetmen koltuğu denilen katlanan bez sandalye
  • Yürüyüş ayakkabısı (rahat tırmanmanızı sağlayacak)
  • İkinci bir tişört, zirveye ulaştığınızda terlemiş olacaksınız veya benim gibi ıslanacaksınız
  • Yağmurlu bir havada gidiyorsanız bir yağmurluk
  • Yalnız geziyorsanız selfie çubuğu fotoğraf çekimlerinde sizlere yardımcı olacaktır.
  • Tabiki su almayı da unutmayın.

Yoroz Tepesinde Ne Yenir?

Taşıması kolay olsun diye kendinize sandviç yapabilirsiniz. Ama hazırlıksız gittiyseniz yürüyüş parkuruna başlayacağınız yerde bir işletme var, ben girmesem de burada bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here