Volendam balıkçı kasabası Amsterdam’ a yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan şirin mi şirin bir kasaba, köy. Köy dediysem aklınıza uyduruk bir yer gelmesin. Hafızalarda bulunan köyün tanımı ile alakası olmayan bir yer. Volendam Hollanda’ nın kuzeyinde bulunan en turistik yerlerden bir tanesi diyebiliriz.

Turistik olması onun tarihi dokusu ve güzelliklerinin bozulmasına imkan vermemiş. Sahil şeridine konumlandırılmış bir balıkçı köyüdür burası. Köyü yürüyerek 3 saatte rahatlıkla gezebilirsiniz veya bisiklet kiralayabilirsiniz. İsterseniz Volendam‘ da zaman nasıl geçer, neler yapılır bundan bahsedelim.

Hollanda nın köyleri :))
Hollanda’ nın köyleri :))

 Volendam’ a Nasıl Gidilir?

Amsterdam’ a yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan bu şirin  kasabaya ister araç kiralayarak ister toplu taşımayla gidebilirsiniz. Eğer bizim gibi turla geziyorsanız tur şirketi zaten sizlere eşlik ediyor. Turla gezmek istemeyenler için Amsterdam Central Station’ da, EBS ofisinden alınan 10€’ luk otobüs bileti ile Hollanda’ nın minik kasabalarını 1 gün boyunca gezebiliyorsunuz. Gün boyunca kasabalar arası geçiş yapıp, dilediğiniz kadarı gezebilirsiniz. Biletlerinizi internetten de almak isterseniz  buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Amsterdam Central Station arkasından 110 numaralı otobüslere binebilirsiniz.

Volendam’ da Neler Yapılır?

Volendam sokaklarına  adımınız attığınızda sokaklar sizi öyle bir içine alıyor ki plan yapmanıza gerek kalmadan sokaklarında kaybolmak istiyor ve fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Kendinizi film setinde gibi hissediyorsunuz. Her şey o kadar düzenli ki  aykırı gözüken gözünüzü rahatsız eden hiçbir  şey yok. Üçgen çatılı rengarenk sıra sıra dizilmiş evlerden gözlerinizi alamıyorsunuz. Bu köy -aslında köy demeye çekindiğim yer- 600 yıldır karakterini korumayı başarmıştır diyebiliriz. Müze severler için Volendam şehir müzesini de ziyaret edebilirisiniz. Müzenin içerisinde ise yöresel kostümler, liman manzaralarını bulunduğu yağlı boya çalışmaları bulunmaktadır.

Hediyelik eşya dükkanlarına girebilirsiniz. Sahil boyunca restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları sizlere eşlik ediyor olacak. Volendam merkeze yaklaştığınızda sizi karşılayan ilk hediyelik eşya dükkanında (ismini hatırlayamadım şimdi) Hollanda’ nın Türkçe anlatımlı tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Hollanda’ nın simgelerinden olan tahta ayakkabı imalatçılarının Volendam‘ da olması burayı daha turistik bir kasaba yapıyor haliyle. Ayakkabı denilince aklınıza klasik ayakkabılar gelmesin, bildiğiniz tahta ayakkabılar dolayısı ile ağır ayakkabılar. Evlenecek damadın bir çift kendisine yapması adettenmiş bu arada. Hediyelik eşya dükkanlarında bolca görmeniz mümkün ama bu giyilir mi derseniz tabiki giyilmez, giyilmesi için pamuktan yapılmış olanları da mevcut. Bizlerdeki patik gibi.

Volendam Balıkçı Kasabası Tahta Ayakkabılar
Volendam Balıkçı Kasabası Tahta Ayakkabılar

Bu güzel kasabaya geldiniz ünlü peynir üreticilerinden Henri Willig‘ in peynir fabrikasına da uğramalısınız. Marken ve Volendam yolu üzerinde. Eğer grup olarak geziyorsanız sizlere peynirin hangi aşamalardan geçtiğini ve nasıl üretildiğini anlatıyorlar. Daha sonrasında mağazaya geçip alışveriş yapabiliyorsunuz. Peynir sevmediğimden ballı hardalları da çok güzel olduğundan ballı hardal almıştım. Volendam’ da her yıl 20 Ağustos – 20 Temmuz arası peynir festivali oluyor bunu da not edin isterseniz.

Volendam Balıkçı Kasabası Peynir Çiftliği
Volendam Balıkçı Kasabası Peynir Çiftliği

Volendam’ da Ne Yenir?

Süslü rengarenk evleri görerek kasabanın merkezine geldiğinizde sizleri hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar karşılıyor. Restoran dediğime bakmayın, lüks yerler gelmesin aklınıza. Ayak üstü yemek yiyebileceğiniz yerler, bazılarında sokağa atılmış sandalye ve masalarda  oturabileceğiniz yerler. Balıkçı kasabası demiştik dolayısıyla restoranlarda ağırlıklı olarak deniz ürünleri mevcut. Restoranlarda buranın meşhur balığı olan Morina balığını mutlaka tatmanızı tavsiye ederim. Önünüzdeki tezgahtan karışık deniz ürünlerinden bir tabak yaptırabilirsiniz, tabağın yanında verilen sos mayonez sosuna benzer lezzetli bir sos. Bu tabağa ise ortalama 15 Euro ödersiniz, ben bu kadar ödeyemem ama açım derseniz daha küçük sokak arabası gibi gözüken kıyıda patatesçiler var. Bir porsiyon patatese ise 5 Euro ödersiniz.

Volandam Balıkçı Kasabası
Volendam Balıkçı Kasabası

Tüm gezi ve kamp fotoğraflarım için Instagram @gezgin_tripod takip edebilirsiniz.

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here