Trabzon ilinin turizm cennetlerinden biri olan Uzungöl, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm merkezi olarak belirlenmiştir. Trabzon merkeze 100 km uzaklıkta, Kaçkar ve Soğanlı dağlarını kesiştiği noktada bulunuyor.

Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1100 metre yükselikte bulunan, Haldizen Deresi’ nin heyelan sonucu önünün kapanmasıyla oluşan doğa harikası ülkemizin görülmesi gereken en güzel yerlerinden bir tanesidir. Uzunluğu eninden çok daha fazla olmasından dolayı Uzungöl ismini almıştır. Gel gelelim Uzungöl Gezi Rehberini en ince ayrıntısına kadar sizlerle paylaşmaya.

Trabzon Uzungöl’ e Nasıl Gidilir?

Uzungöl, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı Karadeniz’in en turistik yerlerinden bir tanesi. Trabzon merkeze uzaklığı 100 km, Çaykara ilçesine uzaklığı ise 20 km dir.

Hava Yolu ile Ulaşım

Türkiye’ nin her bölgesinden Trabzon havalimanına günlük uçak seferleri bulunmakta. Her zaman olduğu gibi gezinizin planını erken yaparsanız biletleri uyguna bulmanız muhtemel. Planlarınızı daha  iyi yapabilmeniz için 2018 yılı resmi tatiller yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul – Trabzon uçakla 1,5 saat sürmektedir.

Otobüsle Ulaşım

Trabzon’ a Türkiye’ nin her bölgesinde otobüsle de ulaşmanız  mümkün.

  • İstanbul -Trabzon arası otobüs bileti 100,00TL
  • Ankara -Trabzon arası otobüs bileti  65,00 TL dir.

Özel aracınızla geliyorsanız istanbul – Trabzon arası 1064 km olup, 12 saatte kat edebileceğiniz bir yol. İstanbul’ dan Karedeniz’e aracınızla gitmemişseniz kesinlikle hayatınızda bir defa böyle bir yolculuk yapın. İstanbul’ dan çıkıp Trabzon’ a bir haftada inecek güzel bir plan yapın. En kısa sürede böyle bir yazıda yazmış olacağım buralarda.

Trabzon merkeze bir şekilde geldik. Uçakla geldiğinizi düşünerek araç kiralamak isteyen gezginler, buradan araç kiralayarak Uzungöl‘ e geçebilirler. Özel aracınızla Uzungöl’ e gitmek isterseniz Trabzon – Rize sahil yolunu izleyerek Of ilçesine ulaşacaksınız. Hani ilçe olduğunu kabul etmeyen direk Allah’ a bağlı olduklarını söyleyen Of Cumhuriyetine ulaştıktan sonra Çaykara yolunu takip edebilirsiniz. Of – Çaykara arası 55 km olup, yol boyunca sıra sıra dizilmiş çay fabrikalarını görebilirsiniz. Çaykara’ ya ulaştıktan sonra Solaklı vadisi boyunca buz gibi berrak akan dere eşliğinde 20 dakikalık bir yolculuk süresi sonunda Uzungöl’ e ulaşmış oluyoruz.

Yeme – İçme

Karadeniz mutfağından az çok hepimizin haberi vardır değil mi artık büyük şehirlerde sadece Karadeniz mutfağı adı altında restoranlar açıldı ve açılmaya devam ediyor. Karadeniz mutfağının başı çeken ürünü mıhlama buranın da vazgeçilmezleri arasındadır. Benim tercihim ise Uzungöl’ e gittiğimizde kesinlikle tereyağında yapılmış alabalık tabiki de. Çünkü Uzungöl çevresinde özel havuzlarda alabalık üretimi yapılmaktadır. Diğer alternatiflerden bahsedersek Akçaabat köfte, lahana çorbası, laz böreği birbirini takip etmektedir. Karnımızı doyurduk, çayla beraber bir tatlı yemeyelim mi? Yine karadenizin vazgeçilmezlerinden fırında sütlacı denemelisiniz.

uzungöl de ne yenir

Uzungöl restoranlarının fiyatlarından bahsedersek eğer, gölün etrafındaki herhangi bir restoranttan söz ediyorum, bir porsiyonda 2 adet alabalık servis ediyorlar 25-30 TL arası değişiyor. Ve bir porsiyonu tamamen bitiremiyorsunuz. Serpme kahvaltı 20 – 40 tl arası mıhlama 15 TL, kaygana 10 TL civarında bütün restoranlarda yiyebilirsiniz. Son birkaç yılda Arap turistlerin artmasıyla fiyatlarda da artış oldu tabiki de, fiyatların artmasını bir nebze anlayışla karşılayalım ama Arap turistlerin bizlerden daha fazla ilgi görmesi ve hizmet alması canımı acıtmıyor dersem yalan olacak. Bakın fiyatlarınıza sesimizi çıkarmıyoruz ama bizim memleketimizde bizlere ikinci sınıf muamelesi yapılmasını bir Türk vatandaşına yakıştıramıyorum.

Uzungöl’ de Neler Yapılır?

Uzungölün etrafında sabah veya akşam saatlerinde güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Gölün etrafından yaylalara çıkan yolda keşif yürüyüşü yapabilirsiniz. Jeep safari turları yapabilirsiniz. Benim en çok keyif aldıklarım arasında Uzungöl’ den ayrılıp yayla yolu boyunca büyük çam ağaçları kaybolana kadar araçla tırmanmaktı bu yolda. Yol boyunca her taraftan akan küçük küçük şelaleler ve yol boyunca büyük bir derenin size eşlik etmesi keyifli bir yolculuk oluyor, bir saatinizi buna ayırmanızı tavsiye ederim. Bunların haricinde kamp kurabilir, olta balıkıcılığı yapabilirsiniz. Uzungöl’ de bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. En güzel fotoğraf alabileceğiniz yer, Uzungöl girişinde camiyi solunuza alıp o yolu takip ederek tepeye çıkın ve manzaranın tadını çıkartın, birkaç fotoğraf almayı da unutmayın. Uzungöl’ ün doğallığının bozulmasıyla ilgili sosyal medyada çok konuşuluyor. Evet her zaman ne olursa olsun doğallık en güzel şey Uzungöl’ ün de doğallığının bir nebze bozulduğu söylenebilir ama acımasızca yapılan eleştirilere de dikkat etmek gerek diye düşünüyorum.

trabzon uzungöl

Uzungöl Yaylalarını Ziyaret Edin

Uzungöl kadar güzel olan yaylalarını ziyaret etmeyi unutmayınız. Garester, Veli, Büyükyayla, Şekersu, Tabanoz, Traşkapanı, Multat ve Derindere bu bölgenin yaylalarıdır. Uzungöl’ ü birden daha fazla ziyaret edenlerin artık yayla ziyaretlerine başladıklarını söyleyebilirim. Yaylalara özel aracınızla çıkamıyorsanız Uzungöl kıyısından dolmuş ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Yaylalara çıkarken yolların toprak ve dar olması, çıkarken sağ tarafın uçurum olması sizleri korkutsa da manzaranın güzelliği buna değecektir eminim. Son yıllarda artan Arap turist sayısı Uzungöl’ de konaklamayı bırakıp yaylalarda ev kiraladıklarını ve 2 – 3 ay konakladıklarını duydum.

uzungöl trabzon yaylaları

Uzungöl’ de Konaklama

Uzungöl’ de konaklamak isterseniz konaklama imkanları son yıllarda oldukça geniş gölün etrafı oteller ve bungalow evlerle dolu diyebiliriz. Bu kadar konaklama seçeneği olmasına rağmen yaz aylarında hala talebin %35 karşılamaktadır. Bizler konaklamayı burda yapmayıp Rize’ ye doğru devam ettik. Günübirlik gelinebilecek bir yer olduğu için konaklamayla zaman kaybetmek istemedik. Ama sizler bir sabah gözümü burada açmak istiyorum derseniz kahvaltı dahil gecelik fiyatları 110 – 150 TL civarı değişmektedir. Yaz aylarında bu fiyatlar oldukça değişkenlik gösteriyor kulağınıza küpe olsun derim. Oteller hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here