Yolculukların kısaltılması için elbette uçak ile seyahat etmek güzeldir, fakat bazı yerlere de uçakla gitmek çok da mantıklı değil. Mesela Marmara bölgesinde bir yerden bir yere giderken uçak kullanamazsınız, mesafelerin yakın olması bunu engeller.

İstanbul’dan Kocaeli’ne gitmek için otobüs ile seyahat etmek daha mantıklıdır ya da uzak bir yolculuk olsa bile “gel bir değişiklik yapalım da otobüsle yolculuk yapalım” gibi bir düşünceye de kapılabilirsiniz. Ama otobüs bileti satın alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilginiz yoksa kesinlikle uçak ile aynı maliyetlere tekabül edecektir. Peki, ucuz otobüs bileti bulmak için yapılması gerekenler nelerdir? Buyurun okumaya devam edin.

Ucuz otobüs bileti

Ucuz otobüs bileti bulma yöntemleri

  • Seyahat tarihlerinizi esnek tutun
  • Fiyatların uygun olduğu zamanları seçin,
  • Otobüs bileti arama motorlarını kullanın,
  • Erken rezervasyon yaptırın,
  • Biletinizi son gün alın.

Seyahat tarihlerini esnek tutun

Önümüzdeki yaz veya kış döneminde seyahat etmeyi düşünüyor ve otobüs ile yolculuk yapmak istiyorsanız seyahat tarihlerinizi esnek tutun. Ne demektir bu? Mesela ilkbaharda gidilebilecek en güzel yerlerden biri Balıkesir Cunda Adası. Buraya gideceğiniz zamanı önceden hesaplamanız, seyahat edeceğiniz günler arasında esneklik tanımanız daha ucuza otobüs bileti bulmanıza yardımcı olur. Pazartesi değil de Çarşamba günü mesela bilet alın, bu günlerde pek kimse seyahat etmeyeceği için otobüs firmaları bilet fiyatlarını daha uygun satmak isteyeceklerdir.

Ucuz otobüs bileti

Fiyatların uygun olduğu zamanları seçin

Seyahat etmeden önce mutlaka bir planınız vardır. Ekonomik olarak kendinizi güçlü hissettiğiniz dönemlerde illa ki tatil yapmak istersiniz ama bir de otobüs bileti fiyatlarının da ucuz olduğu bir zaman olması gerekir. Eğer sizin için 1 gün erken veya 2 gün geç çıkmadan problem yoksa tatil günlerini es geçin, hafta sonlarını bir kenara bırakın, hafta başından da uzak durun. Hafta içine bir günde otobüs bileti almak, daha uygun maliyetlere tekabül eder.

Ucuz otobüs bileti

Otobüs bileti arama motorlarını kullanın

Otobüs firmaları da havayolu firmaları gibi biletlerini online platformlardan veya acentelerden satışa sunarlar. Bazı online platformlar, daha fazla müşteri çekmek için fiyatlarda indirime giderler. Zamanında ve doğru bir adres tercih ettiğinizde kesinlikle daha ekonomik fiyatlarla yolculuk yapabilirsiniz. Tabi “kim uğraşacak onca siteyle” diye de düşünebilirsiniz. O zaman e-bülten aboneliği oluşturun ve size gelen mailleri dikkate alarak otobüs bileti alın. Zaman zaman firmaların veya acentelerin yaptıkları indirimleri takip edin ve diğer firmalarla karşılaştırarak en uygun otobüs bileti fiyatlarını bulun.

Ucuz otobüs bileti

Erken rezervasyon yaptırın

Otobüs biletlerin de uçak biletlerinde olduğu gibi erken rezervasyon indirimleri vardır. Özellikle de Akdeniz ve Ege bölgesi gibi tatil beldelerinin yoğun olduğu yerlerde dönemsel olarak kampanyalar yapılır. Mesela yaz tatiline çıkacaksınız ve yolları izleye izleye yolculuk yapmak istiyorsanız elbette otobüs ile yolculuk yapmanız çok daha keyifli olacaktır. Bunun için önceden bir planınız var ise mesela 6 ay kadar öncesinden yaz tatiline çıkmayı düşünüyorsanız, erken rezervasyon indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Bu da yine daha uygun fiyata otobüs bileti bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ucuz otobüs bileti

Biletinizi son gün alın

Otobüs firmaları da diğer ulaşım seçeneklerinde olduğu gibi son zamanlara denk gelen biletlerde indirim yaparlar. 5-6 gün öncesinden otobüs bileti almak istediğinizde fiyatların karşınıza daha yüksek çıktığını göreceksiniz. Ama son güne bıraktığınızda daha uygun fiyatlarla karşılaşacaksınız. Tabi bu seçeneği kullanırken dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer gideceğiniz yere mutlaka zamanında yetişmeniz gerekiyorsa bu seçeneği çok fazla kullanmanızı önermem. Zira son güne kalan seyahatlerde otobüs bileti bulmanız zorlaşabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here