Kış mevsiminin gelmesiyle, yoğun iş temposundan biraz nefes alalım diyen tatil severler, “Kışın neler yapabiliriz?” sorunuzu duyar gibiyim. Kışın ister istemez tatil yapacağımız yerler değişiyor. Kışı ayrı yazı ayrı güzel olan ülkemizde kışın ister kayak yapın isterseniz doğal güzellikleri görebileceğiniz ve beyaz örtüyü izleyebileceğiniz bir tatil yapın, isterseniz kışın sessiz bir ortamda ateşinizi yakabileceğiniz bir kamp yapın. İşte bu yazımızda Türkiye’ de Kışın Gezilecek Yerler i sizler için toparladım.

Kartalkaya – Bolu

Türkiye’ deki kayak merkezlerinin en güzellerinden bir tanesi olan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu’ nun güneydoğusunda Köroğlu dağlarının üzerinde bulunur. Bolu şehir merkezine 40 km uzaklıkta, yolları güzel ve keyiflidir. Kartalkaya kayak merkezinde sezon Aralık ayında başlayıp Mart ayının sonuna kadar sürebilir. Daha Detaylı bilgi için Kartalkaya yazımızı kesinlikle okumalısınız.

Kartalkaya kayak merkezi

Kartepe – Kocaeli

İstanbul’ a yakın olması nedeniyle hafta sonu 2 günlük kısa bir tatil yapabileceğiniz veya günübirlik gidebileceğiniz, pistleri açısından da acemisinden ustasına kadar herkese hitap edebilen bir yer olması burayı cazip bir yer haline getiriyor. Burada sezon Aralık sonu başlayıp Şubat sonuna kadar sürebiliyor.

Kartepe Kayak Merkezi‘ne toplu ulaşım çok kolay denilemez. Kayak merkezine kadar toplu taşıma bulunmamaktadır. Toplu taşıma kullanacak arkadaşlarımızın İstanbul – İzmit yapıp daha sonra İzmit’ ten Maşukiye’ye geçebilirler. Maşukiye’den sonra ortalama 15 – 20 km dağ yolunu taksiyle çıkmanız gerekebilir. Kartepe’ye gitmeden Kartepe Kayak merkezi yazımızı okumalısınız.

Kartepe kayak merkezi konaklama

Davraz – Isparta

Isparta şehir merkezine 26 km uzaklıkta olan Davraz Kayak Merkezi 1995 yılında Davraz Dağı’nın turizme açılması ile her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Türkiye’ deki kayak merkezlerini düşündüğümüzde ilk akla gelen yerlerden biri değildir kanımca. Benim kayak yapmayı ilk öğrendiğim kayak merkezi olması nedeniyle vazgeçilmezlerim arasındadır. Üniversite yıllarımda Isparta’ da kışın ne yapılır sorusunun cevabı, günübirlik turlar düzenlediğim yer, öğle saatleri gelince karnımızın açıkmasıyla karda yenilen sucuk ekmeğin tadıdır Davraz Kayak Merkezi. Ispartaya gitmeden Davraz Kayak Merkezi yazımızı okumalısınız.

Davraz kayak merkezi konaklama

Uludağ – Bursa

Türkiye’ de Kışın Tatil Yapılacak Yerler denilince akla ilk gelen yerdir diye düşünüyorum Bursa – Uludağ kayak merkezi. İstanbul’ a 2 saat uzaklıkta 220 km mesafede olması da tercih edilme sebeplerinden bir tanesidir. Türkiye’ deki kayak merkezlerinin en kalabalığıdır diyebilirim. Sadece Türkiye’ nin değil dünyanın da sezonda en fazla ziyaretçi alan merkezlerinden bir tanesidir. Kış festivalleri ile ün yapmış olan Uludağ kayak merkezi sezonda çok kalabalık olmaktadır. Aralık ve Mart aylarında en uygun kayak yapabileceğiniz aylardır. Sadece kayak yapmanın haricinde, gece hayatı ile de ün yapmış olan Uludağ, ateş başı sucuk şarap partileri de dillerden düşmemektedir.

bursa uludag

Palandöken – Erzurum

2010 yılında üniversite kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış olan Palandöken kayak merkezi en gözde kayak merkezlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Konaklı, Gezi yaylası, Erzurum Boğazı gibi pistleri bulunmaktadır. Uludağ’ a göre daha uygun fiyatlarda tatil yapacağınız Erzurum’ un incisi olan Palandöken kış aylarında bir çok turistin akınına uğruyor. Palandöken kayak merkezi Erzurum havalimanına 20 dk mesafede olmasıyla da ulaşım anlamında oldukça ideal bir kayak merkezidir.

erzurum palandoken

Kapadokya – Nevşehir

Peri bacaları ve balon turları ile adından epeyce söz ettirir Kapadokya. Karasal iklimden nasibini almış bir yer olan Kapadokya yazları çok sıcak kışları ise çok soğuktur. Bunun için turlar genellikle bahar aylarında yapılmaktadır. Her bölgenin kışı güzeldir bundan eminiz ama kışın Kapadokya ayrı bir güzel, Peri bacalarının üzerinin karla kaplı haline bayılacaksınız. Fotoğraf tutkusu olan gezginlerimize çok güzel karelerin çıkabileceğini söyleyebilirim. Sadece sezonda yani Nisan ve Ekim aylarında gerçekleşen balon turları artık kışın da yapılmaktadır. Sıcaklığın -10 dereceye düştüğü zamanlarda balonlar öğleden sonra havalanıyorlar. Göremeden havalanan balonlar, peri bacaları ve vadilerin o güzel manzarası eşliğinde sizlere havada unutamayacağınız  bir zaman geçiriyorlar. Kışın balona binen gezginlerimiz Kapadokya’ nın kışın ayrı bir güzel olduğunu söylemeden edemiyorlar.

nevsehir kapadokya

Yedigöller – Bolu

Yedigöller doğal  güzellikleri ile Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu ilinin kuzeyinde yer alır. 1950′ li yıllarda sadece çobanların ve avcıların ziyaret ettiği alan, doğal güzelliklerin bozulmaması ve korunması için 1965 yılında milli park haline getirilmiştir. Yedigöller, adını 1500 m lik mesafede bulunan 7 adet gölden almıştır. Bu göller volkanik depremler ve heyelanlar sonucunda ırmaklardan akan suların birikmesi ile oluşmuştur.

Bolu yedigoller

Genellikle sonbahar aylarında ziyaret edilen Yedigöller Milli Parkı kar yağışı ile birlikte beyaz örtü ile kaplanmasıyla ayrı bir manzaraya ev sahipiliği yapmaktadır. İstanbul – Yedigöller arası mesafe 310 km olup, yolların Bolu’ dan sonraki kısmı virajlı olduğu için 3,5 – 4 saatte gidebilirsiniz. Yedigöllere gidebilmek için alternatif yolarınız bulunmakta, ama ben sizlere Bolu merkezden çıkılan, yeni yapılan yolu tavsiye edeceğim. 42 km olan bu yolun düzgün ama virajlı bir yol olduğunu belirtmek isterim. Kışın ulaşımın zor olmasına rağmen sabredenlerin bir şekilde Yedigöllere ulaşması mümkün. Cep telefonunun Yedigöller bölgesinde çekmediğini belirtmek isterim ancak seyir terasının bulunduğu yerde Turkcell çekiyor. Yedigöllere gitmeden Yedigöller yazımıza göz atmalısınız.

Ilgaz Kayak Merkezi – Kastamonu / Çankırı

Karadeniz bölgesinin orta Karadeniz kısmında Kastamonu ile Çankırı illeri arasında çam ormanları ile kaplı oksijeni bol olan bir bölgemizdir. Yazın doğa sporları, kamp kurmak isteyenlerin uğrak yeri olan Ilgaz dağı, kışın ise kayak severlerin yoğunlukta olduğu ülkemizin güzel yerlerinden bir tanesidir.

Ağustos ayında ve Aralık ayında bulunduğum Ilgaz  dağı yazın dağ çileği toplayabileceğiniz oksijeni bol olan, Ağustos ayında bile akşamları mont giydiren bir bölgemizdir. Ilgaz Dağı, Karadeniz Bölgesi’ nin Orta Karadeniz konumunda, Kastamonu ile Çankırı illeri arasındadır. Milli parkın içinde Ilgaz kayak merkezi bulunmakta ve en hareketli zamanı Aralık ayıdır.

Konaklamaya gelince, kayak merkezinde oteller bulunmakta, ayrıca milli parkın içinde devre mülk ve devre mülke ait  Ferko Ilgaz hotel bulunmaktadır.

kastamonu ilgaz

Sarıkamış – Kars

Sarıkamış kayak merkezi  Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bulunuyor. Kayak merkezi eşi benzeri olmayan kristal kar ile adından epeyce söz ettiriyor. Kristal kar denilince aklımıza Alpler gelir aslında ama Kars Sarıkamış’ ta da görmeniz mümkün.

Kayak merkezinden bahsedecek olursak tesisleri eski pistler, az sayıda olması ve kayak sonrası gece eğlenmek isterseniz eğlenemeyeceğiniz bir yer Sarıkamış kayak merkezi. Diğer kayak merkezleri gibi yatırım yapılmayan bir yer Sarıkamış. Bu kadar olumsuz yorum kalabalık olmayan bir kayak merkezini doğuruyor. Çam ağaçlarının arasında sessizce süzülebiliyorsunuz. Teleferiklerde beklemeden çok uçuk ücretler ödemeden güzel bir tatil yapmış oluyorsunuz ister istemez.

kars sarikamis

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here