Türkiye, coğrafi olarak diğer ülkelerden çok farklıdır. Tatil yapmak için boş bir zaman varsa, yer bulma işi çok kolay…

Türkiye’de yazın veya kışın tatil yapabileceğiniz birçok alternatif yer vardır, kamp yapmak ise eskiden beri var olan bir tatil seçeneği olsa da son yıllarda popülaritesini daha da arttırmaya başlayan bir tatil tipi olmaya başladı. Karın soğuğunda, yazın güneşinde, baharın renklerinde, sonbaharın esintisine kapılarak tatil yapabileceğiniz, kamp kurabileceğiniz başka bir ülke yok dünyada.

Türkiye’de kamp yapılacak en iyi 20 yer listesine geçmeden kısa bir düzeltme yapmayı üzerime borç biliyorum. Sadece gezdiğim, beğendiğim veya kısmi olarak gördüğüm 20 yerden bahsediyorum, yoksa Türkiye’de 20’nin çok daha üstünde kamp yapabileceğiniz yerler olduğunu unutmayın, bazen kimsenin bugüne kadar keşfetmediği yerleri bile siz bulabilirsiniz. Neyse sözü uzatmadan Türkiye’de kamp yapılacak en iyi 20 yer hakkında bilgi vermeye başlayayım, keyifli okumalar…

 • Karagöl Kamp alanı (İzmir)

Ege’nin incisi İzmir’in Yamanlar Dağı’nda yer alan Karagöl Kamp Alanı, yılın 12 ayı gidebileceğiniz yerlerden biri. Efsanelere konu olan bir yer olması buraya başka bir hava katıyor. mitolojideki Tantalos Efsanesine ev sahipliği yapan Yamanlar Dağı’nda bulunması burayı daha bir özel kılıyor. Bahar ve yaz aylarında ormanın sunduğu enfes tabiat güzelliği arasında hoş bir zaman geçirebileceğiniz Karagöl Kamp Alanı, bugüne kadar gezip gördüğüm en güzel yerlerden biri oldu.

Karagöl Kamp alanı

Adından da anlaşıldığı gibi burada hoş bir göl var ve bu gölde balık tutkunları için güzel balık fırsatlarının olduğunu hemen belirteyim. Tabi balığın büyüğü mü küçüğü mü size denk gelir, orası kısmetinize bağlı. “Rast gele” deyip sizi kısmetinizle baş başa bırakayım.

 • Olympos Kamp Alanı (Antalya)

Antalya’nın Olympos’u aslında tarihi açıdan çok eski bir yer ama turizme açılması biraz geç kalınmış bir yerdir. 1980’li yıllarda yabancıların buraya gelmesi ile ün kazanmaya başlamış ve o günden sonra yaz-kış her mevsim kamp yapmak isteyenlerin en uğrak yerlerinden biri olmayı başarmış Olympos. Doğa, tarih ve denize aşık olanlar için bence es geçilemeyecek tek yerdir. Her üç güzelliği bir arada yaşarken bir de buranın kendine has doğal güzellikleri arasında ruhunuzu dinleme fırsatı da yakalıyorsunuz.

Olympos Kamp Alanı

Yaz tatilinizi nerede yapacağınızı bilmiyorum ama Antalya’da düşünüyorsanız bence ufak da olsa bir kaçamak yaparak Olympos’ta kamp yapma fırsatını değerlendirin. Hemen hatırlatayım, Olympos Kamp Alanı’na yakın çok sayıda pansiyon var ve yılın 4 mevsimi açık buralar. Kamp alanı ise Antalya Havalimanı’na 97 km. uzaklıkta yer alıyor.

 • Akyaka Orman Kampı (Muğla)

Muğla, büyük kısmı Ege bölgesinde, küçük bir kısmı da Akdeniz bölgesinde yer alan harikulade bir şehirdir. Burada insan sadece yaşamak değil, yaşlanmak da ister. Özellikle de benim gibi doğa aşığı bir kişiliğiniz varsa kesinlikle bunu notlarınız arasına bir yere kaydedin ve fosforlu kalemle de üstünü çizin, belki bir zaman geldiğinde lazım olur… Muğla’nın Akyaka Kamp Alanı ise kendi başına bir yer. Tarif edilmez güzelliklere sahip bir yer olması buraya gelenlerin aklına ilk olarak “Cennetten kopan parça burası mı?” sorusunu getiriyor ve gerçekten de haklılar…

Akyaka Orman Kampı

Yaz-kış her sezon açık olması ise kaçamak yapıp kafasını dinlemek isteyenler için eşine nadir rastlanan bir yerdir. Elektrik, cafe, pansiyon gibi ihtiyaçların tamamına yer var burada ve daha da güzeli; Akyaka kamp alanı, masmavi denize bakarken sağ yanından ormanın nezih güzelliği ile size göz kırpıyor. Anlatmakla tarif edemeyeceğim bu güzelliği bence yerinde yaşamanız daha doğru olacak.

 • Bozcaada Kamp Alanı (Çanakkale)

Çanakkale’yi daha çok destansı yönlerinden biliriz değil mi? Bir de ufak tefek tatil yerleri… Değil işte! Çanakkale’de görülmesi gereken o kadar çok yer var ki ve kamp kurmak için o kadar muazzam noktaları var ki buraları gördüğünüzde, bir yanınız Çanakkale Savaşı ile harekete geçerken diğer yanınız dinginleşen bir taya dönüşüyor adeta. Tabi kamp yapmak için çok sayıda yer bulunmasına karşın benim en beğendiğim yer Bozcaada Kamp Alanı oldu. Burası, denize sadece 200 metre mesafede yer alıyor.

Bozcaada Kamp Alanı

Bozcaada’nın güneyinde kalan kamp alanı etrafı çam ağaçlarıyla çevrili bir yer. Mayıs-Ekim ayları arasında kamp yapmaya açık olan Bozcaada Kamp Alanı, Çanakkale Havalimanı’na 56 km. mesafede yer alıyor.

 • Fethiye Kabak Koyu Kamp Alanı (Muğla)

Dalaman Havalimanı’na 80 km. civarında uzaklıkta yer alan Fethiye Kabak Koyu, sıcak yaz mevsiminde kamp yapabileceğiniz güzel bir başka noktadır. Denizin masmavi güzelliği ile bütünleşen ve aynı zamanda ormanın yeşili ile süslenen Kabak Koyu sahip olduğu doğası ile başka ruhunuzu dinlendirmek için tercih edebileceğiniz Türkiye’nin en iyi 20 kamp yeri arasında yer alıyor.

Fethiye Kabak Koyu Kamp Alanı

Doğa ve denizi sevenlere önerebileceğim bu yere zaman zaman geliyorum. Muğla gezintilerim diğer illere göre daha fazla olduğu için burada kamp yapma şansını daha fazla bulabiliyorum. Bence siz de değerlendirmelisiniz.

 • Kapadokya Kaya Camping (Nevşehir)

Nevşehir’in sahip olduğu güzellikleri değerlendirmek için ayrıca bir yazı yazmam gerekir. ama konumuz kamplar olduğu için ben bu şehrin küçük ama bir o kadar şirin bir yerinden bahsetmek istiyorum. 23 yıldır işletmede olan ve etrafı ağaçlarla çevrili olan Kapadokya Kaya Camping, farklı bir rotada kamp kurmak isteyenler için önerebileceğim yerlerden biridir.

Kapadokya Kaya Camping

Nevşehir Havalimanı’na 30 km. uzaklıkta yer alan Kaya Camping, yakınlarında her türlü balon ve Peribacaları turlarına katılabileceğiniz bir yerdir. Aklınızın bir köşesine kazıyarak fırsat bulursanız burada kamp kurmanızı öneririm.

 • Uludağ Çobankaya Kamp Alanı (Bursa)

Bursa’nın Uludağ’ını hep kız turizmi yönüyle biliriz. Ama buranın bir de yazın açık olan bir kamp alanı var. Çobankaya Kamp Alanı, yaz aylarında kaçamak yapmak isteyenler için kesinlikle önerebileceğim güzide yerlerden biridir.

Uludağ Çobankaya Kamp Alanı

Şehre yakın bir noktada yer alan Çobankaya Kamp Alanı, harika doğasıyla kendine aşık ettirmeyi başaran bir noktadır. Yenişehir Havalimanı’na 60 dakika mesafede yer alan bu güzel yerler, çadır ve karavan kampı yapabilirsiniz.

 • Ödemiş Bozdağ Kamp Alanı (İzmir)

İzmir’in güzelliklerini tarif etmek için ansiklopedi yazmak gerek. Yazın ayrı bir güzellik, kışın bambaşka bir tabiata bürünen İzmir’in Ödemiş ilçesinin Bozdağ kasabası, kışın kamp yapmak isteyenler için tavsiye edebileceğim en güzel yerlerden biridir.

Ödemiş Bozdağ Kamp Alanı

Kışı seven biri iseniz bence bu dönem için burayı düşünmenin zamanı gelmiştir. Ben pek tercih etmesem de bu mevsimi, sevenler için öneride bulunmak sanırım görevim benim. Ama sadece kış mevsimine uygun bir yer değil, aksine yaz aylarında İzmir’in sıcaklarından bunalanlar, güzel bir orman havasını akciğerlerine çekmek için kesinlikle buraya gelmelidir. Adnan Menderes Havalimanı’na 115 km. uzaklıkta yer alan Ödemiş Bozdağ Kamp Alanı, notlarınız arasında yer alması gereken güzel bir doğa parçası.

 • Cunda Ada Kamp Alanı (Balıkesir)

Balıkesir’in Cunda Adası, büyük hayallerime beşiklik eden bir yerdir. Efsaneleriyle ünlü olan bu yerde bir de kamp yapabileceğiniz Cunda Ada Kamp Alanı varsa, hayal kurmak için bir engel yok demektir.

Cunda Ada Kamp Alanı

Adanın Midilli bakan yüzünde yer alan kamp alanı; doğası, yeşili, mavisi ve kendine has tabiatı ile adeta Cennetten kopan bir parça gibi duruyor. Karavan ve çadır kampına açık olan Cunda Ada Kamp Alanı, yıl boyunca gidebileceğiniz güzel yerlerden biridir.

 • Yenice Ormanları Kamp Alanı (Karabük)

Dünya Doğa Koruma Vakfı tarafından acil korunması gereken 100 alandan biri olarak ilan edilen Yenice Ormanları Kamp Alanı, kamp tutkunlarının kesinlikle değerlendirmesi gereken en harika yerlerden biridir.

Yenice Ormanları Kamp Alanı

Türkiye’de kamp yapılacak en iyi 20 yerlerden biri olan Yenice Ormanları Kamp Alanı, Avrupa’nın sayılı ekosistemlerinden biridir. Çaycuma Havalimanı’na 20 km. uzaklıkta yer alan kamp bölgesi, Türkiye’de vahşi hayatın yaşandığı ender yerlerden biridir, yani biraz dikkatli olmanızı öneririz…

 • Gökçeada Yıldızköy Kamp (Çanakkale)

Türkiye’de kamp yapılabilecek en iyi 20 yer arasında bulunan Gökçeada Yıldızköy Kamp Alanı da yine değerlendirmelerim arasında yer alan güzide yerlerden biridir.

Gökçeada Yıldızköy Kamp

Denizin mavisini doyasıya yaşayabileceğiniz bu kamp alanı çadır kampına uygun bir şekilde tasarlanmış. Son derece nezih bir yer olan Yıldızköy Kamp Alanı’na ulaşmak için Çanakkale Gökçeada Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

 • Kaş Camping (Antalya)

Karavan ve çadır kampı yapmaya uygun olan Kaş Camping, Antalya’nın Kaş ilçesinde yer almaktadır. Denizin doyumsuz güzelliğini yaşarken yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu yer, yaz aylarında kampçıların uğrak noktalarından biridir.

Kaş Camping

Şehir merkezine ve denize yürüme mesafesinde olması, gündüzü deniz ve şehrin antik yerlerinde değerlendirme fırsatı sunarken geceleri de mükemmel bir hava solumanıza olanak tanıyacaktır.

 • Acar Camping Eski Foça (İzmir)

Zaman zaman kafa dinlemek için gittiğim ve İzmir’de en beğendiğim kamp yerlerinden biri olan Acar Camping, kesinlikle önerebileceğim yerlerden biridir. Eski Foça’da yer alan kamp yeri, nezih bir güzelliğe sahiptir.

Acar Camping Eski Foça

Çadır ve karavan kampı yapmak için uygun bir zemine sahip olan Acar Camping, aynı zamanda “Rock-a Festivali”nin düzenlendiği yerdir.

 • Artvin Kamp Alanları

Artvin, Karadeniz’in en yeşil kentidir ve burada doğa kampına dair çok sayıda yer bulabilirsiniz. Hem nezih bir atmosfer sunması hem de heyecanlı gecelerin yaşanmasına ev sahipliği yapan Artvin kamp alanları, mükemmel florası ile beğenebileceğiniz yerlerden biridir.

Artvin Kamp Alanları

Kafkasör Turizm Merkezi, Şavşat Karagöl, Borçka Karagöl ve Hatila Vadisi Milli Parkı; kamp yapabileceğiniz yerlerden bazılarıdır. 203 km. uzaklığında Erzurum Havalimanı’nın bulunması, ulaşımın kolaylaşmasını sağlamaktadır.

 • Datça Aktur Kamp Alanı (Muğla)

Ege ve Akdeniz havasının yaşandığı mükemmel bir destinasyon olan Muğla’da, çok güzel hatıralarım oldu. Kamp yapmayı seven biri olduğum için burayı es geçmem doğru olmaz tabi ki.

Datça Aktur Kamp Alanı

Datça Aktur Kamp Alanı, doğanın en güzel hallerini sunan yerlerden biridir. Çadır ve karavan kampına uygun bir yer olması, istediğiniz gibi doğa ile baş başa kalma fırsatını yakalamanıza imkân sunacaktır. Dalaman Havalimanı’na 113 km. uzaklıkta yer alan bu doğa harikası yeri kesinlikle keşfetmenizi öneririm.

 • Kazdağları Hızır Kamp (Balıkesir)

Sığ ormanları, mükemmel oksijeni ile Türkiye’nin tek oksijen deposu olarak kabul edilen Kazdağları, kamp yapılabilecek en güzel yerlerden biridir.

Kazdağları Hızır Kamp

Doğa ile baş başa kalmak ve ruhunuzu dinlendirmek için rotanızı yönlendirebileceğiniz Kazdağları Hızır Kampı, Kirişlik Vadisi’nin eteklerinde yer alıyor. Buraya ulaşmak için kullanabileceğiniz en yakın yer, Balıkesir Havalimanı’dır.

 • Abant Kamp Alanı (Bolu)

Abant’ı bilmeyeniniz yoktur, doğrusu İstanbul’a yakın mesafede yer aldığı için zaman zaman kaçamak yaparak buraya gittiğimi itiraf etmeliyim. Ama burada günübirlik gelenlerin çok fazlasıyla soru sorması, kafa dinlemek isteyenlerin sıkılmasına neden olabiliyor. Bu yüzden kamp yapmayı düşünüyorsanız Örencik Yaylası’nı tercih etmenizi öneririm.

Abant Kamp Alanı

Doğanın tüm renk cümbüşüne hakim, gölüm muazzam güzelliklerini sunan Abant Kamp Alanı, kafanızı dinlemek için en güzel yerlerden biridir.

 • Ayder Ihlamurlaraltı Kamp alanı (Rize)

Karadeniz’in turizm alanında en bilindik yerlerinden biri olan Ayder Yaylası’nı kamp alanı olarak anlatmadan geçmek hiç de yakışık kalmaz.

Ayder Ihlamurlaraltı Kamp alanı

Ayder Ihlamurlaraltı Kamp Alanı’nda kafanızı dinlerken bir yandan da Karadeniz müzikleri eşliğinde eğlenmenin keyfine varacaksınız.

 • Urla Demircili Koyu Kampı (İzmir)

Sakin ve temiz bir kamp yeri arayışı içinde iseniz kesinlikle tavsiye edebileceğim yerlerden biri Urla Demircili Koyu Kampı olacaktır.

Urla Demircili Koyu Kampı

Adnan Menderes Havalimanı’na 38 km. uzaklıkta yer alan Demircili Koyu Kampı, denize sıfır bir yer olmasından dolayı kalabalığın olduğu bir yerdir. Ancak sakin bir yer de bulabilirsiniz.

 • Erikli Yaylası Kampı (Yalova)

Doğa yürüyüşü için harikulade bir yer olarak tanımlayacağım ve listenin en sonuna ekleyebileceğim Erikli Yaylası Kampı, Yalova’nın ihtişamlı doğasını yaşamak için tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

Erikli Yaylası Kampı

Denizden 600 metre yüksekteki Erikli Yaylası Kamp Alanı, sığ ormanları, birbirinden harika 3 şelalesi ve mükemmel manzarası ile sizi de kendine hayran bırakacaktır. Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı, buraya en yakın havalimanı olup, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı da ulaşım için kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here