Zamanı geri çevirmenin tek yolu; anıları kare kare yakalayıp, zamanın boşluğunda bir yere sabitlemek için yapılabilecek en güzel şey. Deklanşöre basarken bir an nefesin tutulması, sanki hayatın durduğu an, ışığı havayı elinde tuttuğu o küçücük kutunun içine sığdırmaya çalıştığımız zaman. Hadi gelin sizlere Türkiye’ de en iyi kış fotoğrafı çekilecek 10 yerden bahsedelim.

Türkiye’ de En İyi Kış Fotoğrafı Çekilecek 10 Yer

 Çıldır Gölü / Ardahan ve  Kars

Buz tutmuş bir gölün üzerine nasıl bir obje koyarsanız koyun, çok güzel fotoğraf kareleri alabilirsiniz. Ardahan – Çıldır Gölü bunun için biçilmiş bir kaftan. İster portre fotoğrafları isterseniz atlı arabaları fotoğraflamak, isterseniz gün batımı fotoğrafları çekmek…

Çıldır golu

Kapadokya / Nevşehir

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya, 4 mevsimi de ayrı bir güzel yaşıyor. Kış mevsiminde yapılan balon turlarında çekilen kareler ayrı bir manzarayı da beraberinde getiriyor. Kışın yağan karın peri bacalarına adeta gelinlik giymiş havası vermektedir. Kışın vadinin karla kaplanması çok güzel kareler almanızı sağlayacaktır.

 

Kapadokya Nevşehir

Kristal Karlar / Kars / Sarıkamış

Türkiye’ nin her yerinden yağan kardan farklı bir kar yağıyor Kars Sarıkamış’ a. İşte bu kristal görünümlü kar dünyada Alplerde, ülkemizde ise Sarıkamış’ ta görülmekte. Bunun için Sarıkamış’ ta fotoğraf severleri çok güzel kareler bekliyor olacak.

sarıkamis kars

Abant Gölü / Bolu

İstanbul’ a yakın olmasıyla hafta sonu ziyaretçi akınına uğrayan Bolu Abant‘ta yılın 4 mevsimi fotoğraf tutkunlarına güzel kareler sunuyor. Karla kaplı çam ağaçlarıyla çevrili olan gölün etrafında hem yürüyüş hem fotoğraf çekmek ayrı bir keyif veriyor insana.

bolu abant golu

Çamlıhemşin / Rize

Türkiye’ nin en ünlü yaylaları denilince akla ilk gelen Ayder Yaylası olur çoğumuzun zihninde. Kaplıcaları ve yüksek rakımıyla isminden oldukça söz ettirir Ayder yaylası. Karadeniz bölgesinde yaşayan fotoğraf tutkunlarının yaz – kış farketmez güzel kareler kovaladıkları yerlerin başında gelir Çamlıhemşin Ayder Yaylası.

çamlıhemsin ayder yaylası

Küre Dağları / Kastamonu

Batı Karadeniz’ de yer alan Küre dağları bölgesi Türkiye’nin en az el değmiş ve bu nedenle de en çok korunmuş yerlerinden birisi. Ormanında kaybolma ihtimalini dahi göze alabileceğiniz bir bölge. Bu bölgeye düzenlenen turlar genelde belli başlı bilindik yerleri fotoğraflayabileceğiniz bir tur düzenliyorlar. Daha orijinal ve doğal fotoğraflar almak istiyorsanız çıkın bulduğunuz bir tepeye. İşte o zaman basın deklanşöre bakın neler çıkıyor.

kure daglari kastamonu

Doğu Ekspresi / Erzurum – Kars

Son zamanların en popüler turu olan Doğu Ekspresi. Uzun yıllardır yapmak istediğim turu bu sene gerçekleştirdim. 24 saatlik yolculuğunuz boyunca güzel kareler yakalayabilmek, hayal gücünüze ve kompozisyonunuza kalmış bir şey. Doğu ekspresi yazımızı okumadan bu yola çıkmayın.

doğu ekspresi erzurum kars

Gölcük Gölü / Bolu

Hafta sonu sıkıldınız, İstanbul – Ankara civarında oturuyorsunuz ve günübirlik 2 saat uzaklıkta bir yere kaçmak istediniz. İşte size kaçabilecek güzel yerlerden bir tanesi Gölcük Gölü Milli Parkı. Sahibi belli olmayan ve fotoğraflarda gördüğünüz bu evde kimlerin konakladığını bilmediğimiz bu manzarayı istediğiniz şekilde fotoğraflamak size kalmış. Daha detaylı bilgi için Bolu Gölcük yazımıza bir göz atın.

bolu golcuk golu

Eskişehir-Odunpazarı

Öğrenci şehri, aşıklar şehri diye bilinir. Şehrin ortasından geçen Porsuk’ un size verdiği pozlara karşı duyarsız kalmanız mümkün değil. Eskişehir’ in kışı soğuk olur derler. Eskişehir’ de hayatının 4 yılını geçirmiş birisi olarak, evet doğru söylerler, soğuk olur ama buna rağmen makinenizi yanınıza alıp Porsuk çayı kenarında soğuğa aldırış etmeden fotoğraf çekmek paha biçilmez. Denk gelir misiniz bilmem ama Porsuk çayının donduğu zamana denk gelirseniz o kadar güzel kareler çıkar ki anlatamam. Hadi Porsuk‘ tan ayrıldınız, Eskişehir biter mi? Odunpazarı evlerinin o daracık sokaklarında kaybolursunuz. Rengarenk evlerin üzerini beyaz bir örtü kaplamış sizleri beklemektedir. Eskişehir gezi rehberini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

eskisehir odunpazarı

Akdamar Adası / Van

Doğuda kış ne güzel. Bunu en güzel anlatan Akdamar kilisesinin manzarası. Van’ a 45 kilometre uzaklıktaki adaya, Gevaş sahilinden yaklaşık 20 dakika süren tekne yolculuğuyla ulaşmak mümkün. Akdamar kilisesi; Van Gölü’ nün içindeki en büyük ada olan Akdamar Adası’ndan ismini almıştır. Kilise, Ortaçağ Ermeni sanatını yansıtır.

vanda akdamar adasi kisin fotoğraf cekilecek yerler

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here