Tatile çıkmak güzel, tatilde zaman geçirmek daha güzel, tatili istediğiniz gibi geçirmek ise çok daha güzeldir. Ama tüm bunların gerçekleşebilmesi için tatile çıkmadan önce hazırlık yapmanız gerekenleri eksiksiz olarak tamamlamanız gerekir. Peki, tatil için bavul hazırlarken unutulmaması gerekenler nelerdir?

Bu yazımızda, tatile çıkanlar için pratik bazı bilgiler vereceğiz ve bu bilgiler doğrultusunda hareket edersen, tatilinin eksiksiz ve kusursuz geçmesine yardımcı olacaktır. Tatil için bavul hazırlarken dikkat etmen ve unutmaman gereken 10 parçayı seninle paylaşalım. Keyifli okumalar…

Tatil için bavulunda mutlaka bulunması gerekenler

  • Listenizi yap,
  • Varsa ilaçlarınızı mutlaka yanınıza al,
  • Havalimanı kurallarına uygun hazırlık yap,
  • İsim etiketlerini yerleştirmeyi unutma,
  • Bagaj kısıtlamalarını iyi öğren,
  • Tatilde alacakların için yeteri kadar boş yer bırak,
  • Kozmetik ürünleri abartma,
  • Değerli eşyalarını ayrı yerde tut,
  • Yurtdışına çıkacaksan priz çeviricilerini al,
  • Kıyafetlerini özenle seç.

Liste yapmak sıkıcı olabilir ama ihmale gelmez

Tatile çıkmadan önce yanına alacağın eşyaların listesini mutlaka öncesinden hazırlaman gerek. “Ben aklımda tutarım” dediğini duyar gibiyim ama neticede uzak bir yolculuğa çıkıyorsun stresi olur, heyecanı olur. En iyisi sen hafızana güvenmekle yetinme bir de listeni hazırla. Listeni hazırlarken de gerekli ve az gerekliler diye ayırırsan tatil bavulunu daha rahat hazırlayabilirsin.

listeni hazırla

İlaçların varsa mutlaka al!

İlaçlardan kastım, sürekli kullanmak zorunda olduğun ilaçlardır. Kalp, şeker, tansiyon vs. ilaçların varsa tatile çıkmadan önce mutlaka önceliği bu ilaçlara ver ve bavulunda onlar için özel bir yer oluştur. Gideceğin yerde ilaç bulman zor olmayabilir ama yolculuk esnasında ilaçlara ihtiyacın olabileceği ihtimalini de gözden kaçırma, bu yüzden ilaçlar önemli!

İlaçlarını unutma

Havalimanı kurallarına uygun hazırlan!

Havalimanı kuralları, otobüs ile seyahat etmeye benzemez. Sana normal gelen bazı eşyaların havalimanı kurallarına aykırı olabilir ve bu yüzden hazırladığın eşyalar arasında bu tip malzemeler varsa hemen çıkart. Özellikle sıvı limitleri hakkında bilgi edinmiş olman bu konuda sana daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Havalimanında check-in yaparken sıkıntı yaşamamak için bu kurallara dikkat etmelisin.

Havalimanı kuralları

İsim etiketlerini mutlaka yerleştir

İsim etiketi özellikle de yurtdışı seyahati yaparken işini çok kolaylaştıracaktır. Arananlar listesinde değilsen, kaçak-Göçek bir yolculuk yapmıyorsan,  bavulunun üzerinde mutlaka ismin olsun. Havalimanlarında ve seyahatlerde sık karşılaşılan sorunlardan birinin bavul kaybolması sorunu olduğunu biliyorsundur. Buna karşın tedbirli olmak için kesinlikle isim etiketlerini yerleştirmeni öneririm.

isim etiketi

Bagaj hakkını öğren!

Seyahat ederken insan nedense evini komple götürmek ister. Kıyafetler önemli, makyaj önemli, kitap, bilgisayar önemli, önemli derken bir de bakmışsın bavulun dolmuş. Ama havalimanında check-in yapmaya geldiğinde bu kadar eşyayı götürmen karşılığında ödemen gereken bir rakam kulağına çalınabilir. Bu yüzden “her şey önemli” demek yerine “bunlar daha önemli” demen ve bunları yanına alman daha sağlıklı ve ekonomik bir seyahat için kolaylaştırıcı olacaktır.

Bagaj kısıtlaması

Tatilde alışveriş yapacak mısın?

Her insan gittiği yerden hatıra veya hediyelik eşya almak ister. Bazen götürdüğün eşyadan daha fazlasını, gittiğin yerden getirebilirsin. Bunun için hazırlıklı olman gerekir. Tabi maliyeti arttırmamak adına ek bir çanta götürmemeni öneririm. Ama ufak bazı hediyelik eşyalar elbette seyahatinin hatırında kalmasını sağlayacağı için çantanda ufak bir bölüm ayırman daha güzel olacak.

Boş yer

Kozmetik ürünleri abartma istersen!

Genellikle bunu daha çok kadınlar yapar. Yaz tatiline çıkarken çantalarının yarısına kadar kozmetik ürünleri ile doldururlar ama gittikleri yerde bu ürünlerin çoğunu kullanmazlar. Özellikle Akdeniz veya denizin olduğu diğer yerlere tatil yapmak için gidiyorsan kesinlikle kozmetik ürünleri abartmaman gerekiyor. Bir de havalimanı kurallarında yasak olduğu belirtilen sprey ve diğer kozmetik ürünleri de almaman gerektiğini aklından çıkartma, yoksa çöpe atmak zorunda kalabilirsin.

kozmetik ürünler

Değerli eşyalar için ayrı bir çanta

Elbette seyahate giderken yük olacak şeylerden uzak durmak istersin ve tatil bavulu da en büyük yüktür. Ama değerli eşyalar gerçekten de “değerli” kaybolmasını istemez, başına bir hal gelmesine gönlün razı gelmez değil mi? Öyleyse değerli eşyalarını yanında götüreceksen bunlar için ayrı küçük bir el çantası edinmen daha doğru olur bunu da yolculuk yaparken yanından ayırma!

El çantası

Yolculuğun nereye!

“Ay dede, ay dede yolculuğun nereye?” tekerlemesini bilirsin, sen bir ay dedesin ve ben sana soruyorum “yolculuğun nereye?” eğer “yurtdışına” diyorsan mutlaka yanında priz çevirici almayı unutmaman gerekiyor. Elbette deneyimli olduğunu biliyorum ama bazı ülkelerde kullandığın şarj cihazının başlığı prizlere uygun olmayabilir, bu yüzden çevirici alman gerektiğini bildiğin halde ben sana hatırlatmak isterim, takmak veya takmamak, dinlemek veya dinlememek senin bileceğin iş, benden söylemesi!

Priz çevirici

Kıyafetlerini dikkatli seç!

Gittiğin ülke veya şehrin ahengine uyumlu olmak istiyorsan kesinlikle kıyafet seçimine dikkat etmen gerektiğini bilmelisin. Zira her yörenin kaldırabileceği kıyafetler vardır, kaldıramayacağı kıyafetler vardır. İyisi mi sen bunları deneyimlemeden ben sana bir fikir vereyim. Yolculuğun nereye olursa olsun her kentin, kasabanın, mahallenin, sokağın kabul edebileceği kıyafetleri hazırlaman gerektiğini aklından çıkartma. Bir de kıyafet demişken sıcak bir şehre veya ülkeye gideceksen, yanında bol çamaşır bulundurmanı öneririm…

Kıyafet seçimi

Tüm bunları sana aktardıktan sonra havalimanına giderken dediklerimi uygularsan sorun yaşamayacağını söylemek isterim. Bunların hepsini aslında sen de biliyorsun ama benim yaptığım ufaktan hatırlatmak işte, keyifli yolculuklar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here