Seyahat, tatil amaçlı veya farklı bir amaç ile yapılabilir. Akraba ziyareti, eş dost ziyareti, küçük kaçamaklar vs. her biri “seyahat” literatüründe olduğu için tüm bu seyahatlere çıkmadan önce yapılması gereken bazı şeyler vardır.

Ben de bu yazımda hem deneyimlerimden hem de deneyimsizliğimden yaşadığım sıkıntıları bir araya getirerek seyahate çıkmadan önce yapılacaklar hakkında bir liste yaptım. Eminim ki yaşadığım stresli durumlara girmemek için önerilerimi dikkate alacaksınız.

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılacaklar

Tatile çıkmanıza az bir zaman kaldı ve siz henüz bir hazırlık yapmadınız, bu bir kamp tatili de olabilir, Akdeniz akşamlarını yakından inceleme tatili de olabilir. Ama önemli olan seyahatten önce hazırlamanız gerekenleri unutmamak için önceden hazırlık yapmanızdır. Ben bu konuda kötü deneyimler yaşayan biri olarak ustalaştığımı söyleyebilirim. Eminim siz de zamanla uzmanlaşacaksınız ama bence deneyimlemeden öğrenmeniz daha etkili olacaktır.

Seyahate çıkmadan önce yapılacaklar nelerdir?

  • Çantanızı kontrol edin ve toplayın,
  • Hava durumunu mutlaka kontrol edin,
  • Evinizi toplayın,
  • İhtiyaç duyacağınız bilgisayar uygulamalarını evde indirin,
  • Elektronik eşyalarınızı şarj edin,
  • Seyahate çıkmadan önce bankanızı arayın,
  • Her şeyin eksiksiz olduğundan emin olun,
  • Faturalarınızın ödenip ödenmediğini kontrol edin,
  • İyi yolculuklar…

Çantanızı kontrol edin ve sonra toplayın

Seyahate çıkmadan önce yapılacak en önemli şeylerden biri çantanın hazırlanması ve kontrol edilerek toplanmasıdır. Bazen insan “seyahattir, öyle ya da böyle geçer” düşüncesiyle hareket eder ve eksik bıraktığı önemli parçalarının olduğunu seyahate çıktıktan sonra fark eder. Ben de henüz ilk deneyimlerinde bunun acı tecrübesini yaşamıştım. Yola çıkmaya saatler kala kan ter içinde kalmış, malzemeleri hazırlamaya çalışıyordum ama ne fayda, yine de unutmamam gereken bazı parçaları unuttum. Bu yüzden planlı bir seyahate çıkacaksanız kesinlikle 1 hafta öncesinden hazırlıklarınızı tamamlayın.

Çantanızı kontrol edin ve sonra toplayın

Hava durumu hayat kurtarır!

Evet, hava durumunu bilmek hayat kurtarır. Neden mi? Mesela balkanlarda bir yere gideceksiniz. Bosna Hersek olabilir veya Karadağ olabilir. İkisinin iklimi birbirinden farklıdır ve bulunduğunuz şehir ise çok daha farklıdır. Hava durumunu kontrol etmeden seyahate çıkmak, kesinlikle ölümle yaşam arasında kalmak kadar zordur. Mesela buradan çıkarken Ocak ayındasınız, Bosna Hersek soğuk bir yerdir. Bu yazıyı yazdığım an, ülkenin hava durumu -1’i gösteriyor. Ama İstanbul’da hava durumu 5-6 derece dolaylarında seyrediyor. Siz buraya göre hareket eder ve böyle giyinirseniz, kesinlikle ülkeye varır varmaz, soğuk havanın şiddetli dalgaları sizi çarpacaktır. Bu yüzden hava durumunun hayat kurtardığını söylüyorum.

Hava durumu hayat kurtarır!

Evinizi toplamadan çıkmayın

Çoğu zaman seyahate çıkmadan önce evin son durumu göz ardı edilir. “Nasılsa döneceğim, döndüğümde toplarım” düşüncesi, evin dağınık kalmasına neden olur. Tabi sadece dağınıklıktan bahsetmiyorum, aynı zamanda buzdolabında uzun süre kalamayacak gıdaları ve diğer malzemeleri de atmanız gerekiyor. Yoksa seyahatten döndüğünüzde koca bir gün evi toplamakla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Evinizi toplamadan çıkmayın

Bilgisayar programı lazım olacaksa evde indirin

Gideceğiniz yer neresi olur bilmem ama gittiğiniz ülkede internet sorunu yaşar mısınız? “Muhtemelen ilk gün yaşarsınız?” bu da işlerinizin aksamasına neden olabilir. Mesela çekimlerinizi düzenleyip an itibari ile sosyal medya hesabınıza yüklemek isteyebilirsiniz veya işlerinizden arta kalan işleri tatil günlerinde yapmak isteyebilirsiniz. Eğer öncesinden size lazım olan programları indirmedi iseniz ve gittiğiniz yerde internet bulma konusunda sıkıntı yaşadıysanız, işlerinizin yarım kalacağını kestirmek için başka bir şey beklemenize gerek yok!

Bilgisayar programı lazım olacaksa evde indirin

Telefonunuzun şarjı full mü?

Telefon, tablet veya diz üstü bilgisayar kullanıyorsanız ki mutlaka birini kullanıyorsunuzdur. Seyahate çıkmadan önce son bir defa şarjını kontrol edin. Bir kamp yolculuğunda veya şehir dışı veya yurtdışı seyahatine çıkarken telefonunuzun şarjının olması kadar önemli bir şey yok. İlk defa gideceğiniz yerde şarj yeri bulmak için bile uzun uzadıya turlar atmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden bu acı tecrübeyi yaşamak yerine öncesinden telefonunuzu şarj etmenizi öneririm.

Telefonunuzun şarjı full mü?

Bankanızı aramayı ihmal etmeyin!

Herkesin cebinde artık bir kredi kartı var, kredi kartı yoksa bile hesap kartı vardır. Ama yurtdışına çıkarken bunu kullanabilir misiniz? Bankanızın haberi yoksa seyahatinizden tabi ki hayır! Son zamanlarda yaşanan siber saldırılar yüzünden banklar yurtdışında hesapta bir hareketlilik gördüğünde hemen askıya alıyorlar, eh! Binlerce kilometre ötesinden bankanızı arayacaksınız da hesabınız açtıracaksınız da, bilmem ney de ne… O yüzden seyahate çıkmadan önce mutlaka bankanızı arayın ve yurtdışı seyahatine çıkacağınızı bildirin.

Bankanızı aramayı ihmal etmeyin!

Her şey tam mı?

Seyahate bir gün kala biletlerinizi, çantanızı, telefonunuzu, yanınıza almanız gereken malzemeleri vs. her şeyi kontrol edin. Yolculuk esnasında veya sonrasında yaşayabileceğiniz sıkıntılara karşı önceden tedbir almanız, hayat kurtarıcı özelliklere sahiptir. Bu yüzden hiçbir şeyi ertelemeyin ve hazırlıklarınızı zamanında yaptığınızdan emin olduktan sonra son bir kere de her şeyi kontrol ederek yolculuğa çıkın.

Her şey tam mı?

Faturalarınızı ödediniz mi?

Yolculuk yapacaksınız ve belki de çok uzun süren bir yolculuk olacak. Amerika’ya gittiğinizi düşünün veya Çin’e… Burada telefonsuz kalmak sanırım hiç istemeyeceğiniz durumlardan biridir. Öyle ya internetinizin olmaması, arama yapamamanız kendinizi yeterince garip hissetmenize yeter de artar. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce faturalarınızı ödeyip ödemediğinizi kontrol edin. Tabi sadece mobil faturaları değil, evinizin elektrik, doğalgaz ve su faturalarını ödeyip ödemediğinizi de kontrol edin, eve dönüş zamanında problemlerle karşılaşmamak adına bunu yapmanızı öneririm.

Faturalarınızı ödediniz mi?

İyi tatiller

Tüm hazırlıklarınızı eksiksiz, uzun yolculuğa çıkarken komşularınızdan evinize göz kulak olmasını rica etmişseniz her şeyinizle yolculuğa hazırsınız demektir. Keyifli bir tatil yapmanın en önemli detayının hazırlıklı olmaktan geçtiğini biliyorsanız artık bir sorun kalmadı demektir. Tatilin keyfini çıkartmaya bakın.

İyi eğlenceler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here