Seyahat Rotası Nasıl Planlanır & Rota Hazırlama-Planlama

Bir seyahate başlamanın en önemli ve zor kısmı rotayı planlamaktır. Bazen de o kadar programsız yola çıkarız ki ne çıkarsa bahtımıza deriz. Ama benim size tavsiyem, rotanızı programlamanız yönünde olacak. Rotanızı planlamanız zamanı daha verimli kullanıp, daha fazla yer keşfetmenize yardımcı olacaktır. Biz gezginler veya seyahatseverler yeni yerleri gördükçe daha mutlu olmuyor muyuz? Bunun için planlamalarımızı kesinlikle iyi yapmalıyız. Gelin hep beraber seyahat rotası nasıl planlanır bundan bahsedelim.

Rota planlama yapabileceğimiz programlar yolumuzun kaç km olduğunu, ne kadar sürede bu yolu katedebileceğimizi dahi hesaplayabiliyor. Kendi aracımla yola çıkmayı planladığımda aracımın yakacağı yakıtı dahi hesaplayıp bütçemi de oluşturmuş oluyorum aslında.

Google Maps ve Yandex Haritalar bize rota programlama hizmeti sunmaktalar. Bununla birlikte rota çizme, km hesaplama gibi çalışmalarınızı kaydedebilirsiniz. Bu rotada size eşlik edecek arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Google Maps Rota Planlama

 1. Google’ da oturumu açın.
 2. Google Haritalarım  ‘ a gidin.
 3. Sol üstte bulunan ‘yeni harita oluştur’ butonuna tıklayın.
 4. ‘Adsız Harita’ adı altındaki çalışmanızı ‘Akdeniz Rotası’ olarak değiştirebilirsiniz.
 5. Otomatik eklenen katmanda Akdeniz rotanızı listelemek için üstte bulunan ‘arama’ butonunu kullanabilirsiniz.
 6. A noktasından başlayarak ‘hedef ekleyin’ e tıklayarak planınızı oluşturabilirsiniz.
 7. Arama butonunun altında bulunan ikonları kullanarak seyahat edeceğiniz taşıma aracınızı seçebilirsiniz. (Araba, bisiklet, yaya)
 8. Seyahat planınızın yanında bulunan ≡ ikonundaki ‘adım adım yol tarifi’ sekmesine tıklayarak kilometre hesabı yapabilirsiniz.

 

Yandex Haritalar Rota Planlama

 1. Yandex haritalarda rota programlamak için giriş yapmanıza gerek yok.
 2. Yandex Haritalarım ‘ a gidin.
 3. Sol üstte arama motorunun hemen yanında bulunan
  Seyahat Rotası Nasıl Planlanır
  Seyahat Rotası Nasıl Planlanır

  rota ikonuna tıklayın.

 4. Açılan menüde A noktasından başlayarak dilediğiniz kadar rota ekleyebilirsiniz.
 5. Google haritalarla arayüzleri benzerlik gösterse de Yandex ‘ in daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

 

 

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayın lütfen. Sosyal medya hesaplarımdan takip ederseniz yazılarımdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here