Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Covid-19 Virüsünün ülkemizde hızlı yayılmaya başladığı bu ggünlerde İçişleri Bakanlığımız tarafından önlemler arttırılmaya devam ediyor. Resmi gazetede yayınlanan genelgeye göre ulaşımda bazı kısıtlamalara gidildi. Bu kısıtlamalar uçak seferleri, otobüs seferleri ve şehirler arası yolculukta kullanılacak olan ticari taksileri de kapsamaktadır. Sonuç olarak ülkemizin bu sıkıntılı günlerinde seyahat etmek isteyenlerin seyahat izin belgesi almaları gerekmektedir. Seyahat izin belgesi nedir? Seyahat izin belgesi nasıl alınır, nerden alınır ve şartları nelerdir? Seyahat izin belgesi hakkında merak ettiklerinizi sizin için araştırıp bu yazımda derledim.

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Ülkemizde Covid-19 virüsünün yayılmasını engellemek ve tedbir almak için çıkarılan bir belgedir. Bu belge otobüs veya uçak gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak şehirler arası yolculuk yapmak isteyenlerin alması gereken bir belgedir. Seyahat belgesi almadan yola çıkarsanız hem size hem de ulaşımınızı sağlayan firmaya ceza kesilmektedir.

Şahsi Aracıyla Yolculuk Yapacak Olanlar Seyahat İzin Belgesi Almalı mı?

Özellikle başlıkta belirttiğim gibi şahsi aracıyla yolculuk yapacak olanlar şimdilik bu karar kapsamında değiller. Ama ticari bir taksi ile yolculuk yapmak isterseniz aynı şekilde izin almak zorundasınız.

Seyahat İzin Belgesi Şartları Nelerdir?

Seyahat belgesini her vatandaş alamıyor. Bunun için belirli şartlar var. Seyahat izin belgesi alabilmeniz için aşağıda belirttiğim şartlardan bir tanesinin kapsamında olmanız gerekiyor.

  1. Sağlık sorunlarınız için doktor tarafından şehir dışına sevk ediliyorsanız izin belgesi alabilirsiniz. Örneğin Karadenizde yaşıyorsunuz, İstanbul’ da bir doktorda randevunuz var, bunun için alabilirsiniz. Bu durumda İstanbul gibi büyük bir metropole gelmeniz ne kadar doğru tartışılır.
  2. Birinci derece yakını vefat edenler de seyahat izin belgesini alabiliyorlar.
  3.  Son 15 gün içinde gelmiş olduğu yerde konaklama imkanı olmayan bireyler de seyahat izin belgesi alabiliyorlar.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Vatandaşların sağlığını korumak, Covid-19 virüsünün hızlı yayılmasını engellemek amacı ile  alınan önlemlerden bir tanesi. Gerçekten seyahat etmesi gerekmeyen kişilerin bulundukları şehirlerde kalması çok önemli bu süreçte. Bunun dışında yukarıdaki maddelerde yazdıklarımdan bir tanesi için zorunlu şehir dışına çıkmanız gerekiyorsa aşağıdaki adımları izleyerek seyahat izin belgesi alabilirsiniz.

  1. Kararnamenin ilk açıklandığı günlerde bu izni valilikten ve kaymakamlıktan almanız gerekiyordu. Daha sonrasında vatandaşların sağlığını tehdit etmemek ve izdihamın önüne geçmek için E-Devlet kapısı üzerinde izin başvuruları yapılmaya başlandı.
  2. Siz başvurunuzu yaptıktan sonra başvurunuz izin kuruluna iletiliyor ve kurul tarafından değerlendirmeye alınıyor.
  3. Kurul tarafından başvuru incelendikten sonra sizlere olumlu veya olumsuz bir şekilde mesaj yoluyla dönüş yapılıyor.
  4.  Seyahat izin belgesi onaylanan bireylerin otogar ya da havalimanları içerisinde yer alan başvuru masalarına gidip T.C  kimlik bilgileri ile izinlerini doğrulatıp yolculuklarına başlayabiliyorlar.

Seyahat İzin Belgesi Cezası Ne Kadardır?

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’ nun 282. maddesi gereğince 3 bin 150 TL, Kabahatler Kanunu’ nun 32. maddesi gereğince 392 TL idari para cezası uygulanmasına ve kararlara uymayan kişilerin adli makamlara bildirilmesine karar verildi.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here