Sazova Parkı, veya diğer adı ile Bilim, Sanat ve Kültür Parkı; Türkiye’ nin en büyük parklarında bir tanesi olup, yaklaşık 400.000 m2 alana kurulmuş bir parktır. İlk olarak parka giriş ücretsizdir, içerdeki alanlar ayrı ayrı ücretlendirilmiştir.

Sazova Parkı’ nda bulunan Masal Şatosu, Paris Disneyland Şatosu’na benzerliği ile de konuşulmaktadır. Sazova Parkı, Eskişehir’ e ilk gelenler için gezilmesi gereken yerlerin listesinde üst sıralarda yer almalı. Osmangazi Üniversitesi’ nin yakın olması nedeniyle yaz aylarında öğrencilerin boş derslerinde değerlendirdikleri bir yerdir. Eskişehir’ in en güzel parkları arasında yer alan Sazova Parkı’ nda yaz aylarında düğün fotoğrafçılarını ve düğün çekimi yaptıran çiftleri görmeniz mümkün.

Eskisehir sazova parkı
Eskisehir sazova parkı

Havanın güzel olduğu aylarda gitmişseniz parkta bir gününüzü  geçirebilirsiniz. Parkın girişinde hemen solda bulunan nostaljik bir trenle parkı gezebilirsiniz. Bizler gezintimizi yürüyerek yaptık ve yer yer gölün kenarında oturarak tamamladık. Sazova Parkı’nda Masal Köşkü, Uzay Evi, Korsan Gemisi, Amfi Tiyatro, Bilim Deney Merkezi gibi alanlar bulunmaktadır.

Sazova Parkı’ na Ulaşım

Eskişehir’ in Kütahya karayolu üzerinde yer alıyor. Osmangazi Üniversitesi’ ne 3 km uzaklıkta bulunan Sazova Parkı’ na Eskişehirspor Stadyumu’ nun arka tarafındaki dolmuşlarla direk gidebilirsiniz. Stadyumun oraya merkezden biraz yürüyerek veya tramvaya binip stadyum durağında inerek dolmuşlara ulaşabilirsiniz. Sazova Parkı’ na kendi aracınızla gidecekseniz şehir merkezinden Osmangazi Üniversitesi’ ni takip etmeniz yeterli olacaktır. Sazova Parkı’ nda yeterli derecede otopark bulunmakta, böylelikle otopark sıkıntısı çekmezsiniz ve gün boyu ücreti 4 TL civarındadır. Odun pazarı evlerinin ordan geçmek isterseniz, taksi ile 15 – 25TL arası taksi ücreti tutabilir. Odunpazarı’ ndan her 15 dk kalkan 11 numaralı otobüsle de ulaşabilirsiniz.

sazova parki girisi

Masal Şatosu

Masal Şatosu parkın en dikkat çeken yerlerinden bir tanesidir. Son zamanlarda Eskişehir’ in de simgesi olmaya aday gösterilmektedir. Şatonun içerisini gezmek mümkün. İçerisinde hediyelik eşyalar satan dükkanlar ve dinlenebileceğiniz bir kafe bulunmaktadır. Şatonun kuleleri Türkiye’nin en önemli yerleri dikkate alınarak yapılmıştır. Masal şatosunun üzerinde Sazova parkını izleyebileceğiniz bir seyir terası bulunmaktadır. Masal Şatosu’nun pazartesi günleri kapalı olduğunu ve hafta içi saat 17.30’ a kadar açık olduğunu belirtmek isterim. Parkın olumsuz tarafı ise, görmek istediğiniz güzel yerler 17:00 – 18:00 saatlerinde kapatıyor olması.

eskisehir sazova parkı

Masal şatosunun kulelerini aşağıdaki şekilde verebiliriz.

Adalet Kulesi – Topkapı Sarayı

Sindirella Kulesi – İstanbul

Ulu Kule – Mardin

Burgulu Kule – Amasya
Çan Kulesi -Diyarbakır
Galata Kulesi – İstanbul
Yivli Kule – Antalya
Kız Kulesi – İstanbul

 

Masal Şatosu’ nu hafta içi 10.00 – 17.00, hafta sonu ise 10.00 – 17.15 saatleri arasında ziyaret edilebilirsiniz. Tabi yaz aylarında niye bu kadar erken kapatılıyor diyebilirsiniz  ama durum böyle. Masal şatosunun ilk katında hediyelik eşyalar satan dükkanlar ve kafeler bulunmakta, bunun haricinde üst katta bulunan seyir terasına çıkıp Sazova parkını izleyebilirsiniz. Biletleri masal şatosu girişine gelmeden ön tarafındaki küçük gişeden alabilirsiniz. Ücretler yetişkinler için 3 TL, öğrenciler için ise 2 TL dir.

İkinci bir alternatif ise özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği rehberli turlar bulunmaktadır. Turlarda sadece çoçuklar bulunmakta veya çocukla beraber bir veli bulunmakta. Amaç ise çocukların birbirleri ile kaynaşması, rehberin anlattığı masalın daha gerçekçi bir atmosfer sunmasından ileri geliyor. Turlar ise yaklaşık 30 – 35 dakika aralığında sürmekte ve ücretleri ise yetişkinler için 10 TL İndirimli 5 TL dir.

Korsan Gemisi

Sazova Parkı’ nın en güzel yerlerinden bir tanesi olan korsan gemisine geldi sıra.Parkta bulunan gemi Christopher Columbus‘ un keşif amaçlı denize açıldığı üç gemiden biri olan Santa Maria’ nın 1/1 ölçüsündeki replikadır. Gemiyi gezerken kaptan köşkünü, kilerini, zindanı ve mürattebatın hamaklarını görebilirsiniz. Korsan gemisinde her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, özellikle kilerine inince kendinizi gerçek bir gemide hissedebilirsiniz. Korsanlarını hayatını yansıtan bu gemi gerçekçi görünümüyle ilgi çekmektedir. Girişler ise yetişkinler için 3 TL iken çocuklar için 1,5 TL dir.

eskisehir sazova parki korsan-gemisi

Gölet

Sazova parkının için yapay bir gölet bulunmaktadır. Bu göletin için de yer yer spor etkinlikleri de yapılmaktadır. Bu yapay gölet Sazoava parkına ayrı bir hava katıyor diyebiliriz.

eskisehir sazova parki

Sazova Parkında Yeme İçme

sazovaparkı yeme icme

 

Sazova Parkında zamanımız dolu dolu geçiyor ve nasıl geçtiğini anlayamazsınız. Karnınız acıktı ve dinlenmek istiyorsanız, Sazova parkı içinde bulunan Koçatepe Kahve Evi nde dinlenebilir bir şeyler atıştırabilirsiniz. Menüsü zengin olmakla beraber, bahçesinde Göle ve Masal Şatosu manzarasında kavhenizi, çayınızı yudumlayabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here