Safranbolu’ nun yemekleri, Safranbolu’ nun tarihi kadar zengin. İki günlük bir hafta sonu tatili için sadece yemeklerini tatmak isteseniz zamanınız yetmeyebilir. O güzel lezzetlerin haricinde Osmanlı konaklarında bu lezzetleri tatmak ise sizi tarihe götürüyor desem yeridir. Safranbolu’ nun yöresel lezzetlerinden bahsedeceğim bu yazımda.

Peruhi, bükme, su simidi, kuyu kebabı, safranlı lokum gibi yöresel yemekleri ve birbirinden meşhur lezzet duraklarını keşfetmeniz için sizi bekliyor Safranbolu.

Peruhi

Bir çeşit mantı, bildiğimiz mantıdan farkı muska şeklinde yapılıyor olması. Bildiğimiz diğer mantılardan farkı ise içerisinde kıyma değil bir peynir çeşidi olan keş bulunmakta. Adet olarak düşündüğünüzde klasik mantının 10 katı diyebiliriz. Bu mantıyı yemek için Safranbolu sofrasını ziyaret ederseniz, sizlere nasıl yapıldığını da anlatıyorlar.

Peruhi
Safranbolu Yöresel Lezzetleri Peruhi

Bağlar Gazozu

Hani her yerin bir gazozu vardır ya, işte bu bölgenin gazozu da Bağlar gazozu. Bildiğiniz gazozlardan farkı biraz şekerli olmasıdır.%100 şeker pancarından üretilen Safranbolu’ nun milli içeceğidir diyebiliriz. Büyüklerimizin unutamadıkları tatlardan olan Bağlar gazozu, Karabük Safranbolu’ nun yerli gazozudur. 2000′ li yılların öncesinde sadece meyveli, kolalı, sade olarak 200 cc lik geri dönüşümlü şişelerde üretiliyordu. Çocukluğumuzda bu tarz içtiğimiz içeceklerin cola, fanta gibi içecekler de dahil, şişelerini bakkala geri götürürdük. İşte bağlar gazozu ne zamanki 2,5 lt pet şişelerde üretilmeye başlandı, o gün bugündür eski tadı olmayan, yarısına kadar içilip bırakılan bir gazoz haline geldi. Yine de sizler Safranbolu’ ya gittiğinizde tadına bakın. Genellikle gözlemenin yanında Bağlar gazozu getirmek isterler ama bizler gözlemeyi çayla severiz değil mi?

Bağlar Gazozu
Safranbolu Yöresel Lezzetleri Bağlar Gazozu

Cevizli Yayım

Bildiğiniz erişte diyelim. Suda haşlanan el yapımı erişteler servis tabağına alındıktan sonra tavada kızartılmış tereyağ ve keş adı verilen peynir tereyağında çevrilerek yayımın üzerinde gezdirilir. Safranbolu sofrasında tereyağ çok kullanılır, bilginiz olsun.

Cevizli Yayım

Bükme – Pidelerin Şahı

Mayalı hamurdan yapılan, ıspanak veya pazının kıyma ve soğanla harmanlanıp mayalı hamurun içine koyulup üzeri kapatıldıktan sonra tereyağlı ve yoğurtlu sos üzerine sürülüp 10 dk taş fırında pişiriliyor. Giresunlu birisi olarak ne kadar beğenmesem de bükme, o yörenin vazgeçilmezi. Sabah, öğle, akşam her öğünde tüketilen bir pide türü. Bizler bükmeyi Kadıoğlu Restoran‘ da denedik ama beğenmemiştik.

Bükme
Safranbolu Yöresel Lezzetleri Bükme

Su Simidi Tarihi Simit Fırını

Su simidi veya cimitsiz simit olarakta adlandırılıyor.  Safranbolu dilinde cimit susam demek; cimitsiz simit bölgenin en sevdiği simitlerden. Gramaj olarak aynı olmasa da Trabzon simidine benzetebilirsiniz. Öncesinde suda haşlanıyor ve daha sonrasında taş fırında susamsız olarak pişiriliyor. Taş fırından taze taze çıkınca, hele bir de yanında çay varsa,  sabahların vazgeçilmezi diyebiliriz.

Su Simidi
Safranbolu Yöresel Lezzetleri Su Simidi

Gözleme / Bestami Gözleme

Her yörede bulunur gözleme yapan bir yer. İşte Safranbolu eski çarşıda bulunan Bestami gözleme ise bu yörenin en iyi gözleme yiyebileceğiniz yeridir. Peynirli, ıspanaklı, patatesli gibi gözleme çeşitleri bulunmaktadır. Oldukça salaş bir ortam, sobanın üzerinde demlenen çaydan içmeyi unutmayın. Gözleme ile çay içilir bunu yazmanın ne anlamı var der gibisiniz. Ama Safranbolu’ da gözlemenin yanına bağlar gazozunu sıkıştırıyorlar, siz çay istemeyi unutmayın:)

Safranbolu Bestami Gözleme
Safranbolu Bestami Gözleme

Safranbolu Lokumu / İmren lokumları

Safranbolu denilince aklınıza bir tarihi evleri bir de lokumları geliyor diye düşünüyorum. Safranlı lokumları ve diğer lokum çeşitlerini çarşının her tarafında bulabilirsiniz. Bölgenin ünlü lokumcusu olan İmren Lokumcusu’ nda tadım yapabilir, eşinize dostunuza istediğiniz boyutta ve çeşitte lokum alabilirsiniz. Bölgenin bilindik lokumcularından olduğu için fiyatlar da çarşının içinde bulunan lokumculardan haliyle farklı bilginiz olsun.

Safranlı Lokum
Safranbolu Yöresel Lezzetleri, Safranlı Lokum

Çorba Cafe / Çorba Diyarı

Gecenin ilerleyen saatlerinde acıktınız ve canınız çorba çekti. Her çeşit çorbayı bulabileceğiniz, mercimek, ezogelin, işkembe, tuzlama, damar ve dil çorbaları 24 saat açık olan Çorba Kafe‘ de imdadınıza yetişiyor.

Çorba Cafe
Çorba Cafe

 

 

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı lütfen unutmayın. Sosyal medya hesaplarımdan takip ederseniz yazılarımdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here