Safranbolu Gezi Rehberi, Safranbolu tarihi evleri ve lokumu ile akıllarda yer edinmiş ülkemizin en güzel yerlerinden bir tanesi. Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi Safranbolu evleri  örneklerine Beypazarı, Göynük, Taraklı, Odunpazarı gibi Türkiye’ nin birçok yerinde rastlayabilirsiniz.

1994 tarihinde sit alanı ilan edilmiştir. Safranbolu ismini bölgede yetişen safrandan almıştır. Evler genel olarak 3 katlı yapılmış, ilk katı taştan, ikinci ve üçüncü katı ahşaptan yapılmıştır. İlk katı depo ve hayvan barınağı olarak kullanılan ikinci ve üçüncü katı ise yaşam alanı olarak tasarlanmıştır. Aile yapıları 6-7 kişilik olup bu konaklarda yaşanırmış.

Beş yıldızlı otellere gidip tatil yapmaktan hiç hoşlanmayan birisi olarak bu sefer İstanbul’ dan çıkıp Karadeniz’e doğru yol almaya başladık ama rotamız direk Trabzon‘a inmek değildi. Aklımıza neresi gelirse durup gezecektik. İlk rotamız Bolu – Göynük daha sonra Mudurnu, daha sonrasında ise Safranbolu oldu. Bu yazımızda sizlere iki günlük Safranbolu Gezi Rehberi oluşturmaya çalışacağım. Safranbolu şehir merkezi ile Karabük il merkezi bitişiktir. Şehrin girişinde kocaman Karabük Demir Çelik Fabrikası sizleri karşılıyor olacak. Bıraksalar içerisine girip çok güzel fotoğraflar çekilir diye düşünüyorum.

Safranbolu’ ya Nasıl Gidilir?

Safranbolu, Batı Karadeniz bölgesinde, Karabük iline bağlı olan, il merkezinden yalnızca 8 km uzaklıktadır. İstanbul’ dan yola çıkacaklar için Bolu’yu geçtikten sonra Ankara – İstanbul karayolunun Gerede sapağından ayrılın. Karabük iline ulaştığınızda 8 km sonra Safranbolu’ ya ulaşmış olursunuz. Kara yolunun kullanmak isteyenler için; İstanbul – Safranbolu arası 410 km olup, yaklaşık 5 saate gidebilirsiniz. Ankara – Safranbolu arası ise 230 km olup, 2,5 saatte yolu kat etmeniz mümkündür. Bizler İstanbul’ dan yola çıkıp geze geze gittiğimiz için 2 gün sonra Safranbolu’ ya ulaşmıştık.

Safranbolu’ ya büyük şehirlerden her gün otobüs bulmanız mümkün. Otobüs biletlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Safranbolu’ ya gitmenin diğer yolu ise havayolu. Karabük ilinin en büyük ilçesi olan Safranbolu’ ya havayolu ile ulaşmak için Kastamonu havaalanını kullanmanız gerekmektedir. Havaalanınından indikten sonra ise Karabük otobüslerine binerek  Safranbolu’ ya ulaşabilirsiniz.

Safranbolu’ da Gezilecek Yerler

Safranbolu bizleri yağmurla karşılamıştı  bir gece kalıp yolumuza devam edecektik. O kadar moralim bozuldu ki anlatamam, yağmur var, yağmur var değil mi? Öyle yağıyor ki sanki gök yere iniyor, arabadan otele geçene kadar sırılsıklam olmuştum. Otele yerleştikten sonra konağın eski tip kare cam kenarlarında bulunan sedirlerde zamanımızı geçirdik, kahvemizi içtik, tarihi Safranbolu konağının tadını çıkaralım dedik. Sabahın ilk ışıkları ile kahvaltı yapmadan kendimi sokağa attım, çünkü fotoğraf çekmem, gezmem gerekiyordu. Hadi gelin Safranbolu‘yu birlikte gezelim.

1- Cinci Han

Cinci Han Safranbolu’nun tam göbeğinde 1945 yıllarında Anadolu Kazaskeri olan Cinci Hoca tarafından iki katlı ve 62 odalı olarak yaptırılmış ihtişamlı dar merdivenli bir yapı bizleri karşılıyor. Restorasyon çalışmaları sonrasında otel olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Girişleri 1 TL’ ye yapabiliyorsunuz. Girdiğiniz gibi sizleri süs eşyaları satan dükkanlar ve ortadaki büyük holü dolduran tabureler karşılıyor. İsterseniz oturun çayınızı kahvenizi yudumlayın, isterseniz fotoğraf çekmeye devam edin. Ben fotoğraf çekenlerden oldum, zamanımı çok iyi değerlendirip iyi kareler yakalamak istiyordum.

2- Arasta Kahve

Safranbolu çarşıyı geziyorsanız biraz dinlenmek, tarihi bir yerde kahve içmek isterseniz Arasta kahveye uğramadan gezinizi bitirmemenizi tavsiye ederim. Arasta ne anlama geliyor derseniz; aynı işi yapan esnafların bulunduğu, toplandığı çarşı demek. Tarihi Arasta kahvede kahveler közde yapılmakta, közde yapılan kahveler genelde güzel olur, kahve yavaş yavaş pişer, işte burası da güzel kahve içebileceğiniz yerlerden bir tanesi. Mekanın sıkıntısı yerleri taşlı olduğu için sandalyelerde oturmakta güçlük çekebilirsiniz. Kahve fiyatları da salep fiyatları da gayet makul.

Safranbolu Arasta Kahve
Safranbolu Arasta Kahve 

3- Hıdırlık Tepesi / Safranbolu Ayaklarınızın Altında

Safranbolu’ nun tamamını görebileceğiniz ve fotoğraflayabileceğiniz ideal bir yer. Giriş ücreti ise sembolik bir rakam olan 1 TL dir. Osmanlı zamanında 7 büyük namazgahtan bir tanesi olan Hıdırlık Tepesi bir tane şehit mezarı, Hasanpaşa Türbesi ortada büyük bir alan ve bir adet çay bahçesi bulunmaktadır. Tabi buraya kadar gelmişken safran çayını denemeden olmaz değil mi? Tadı biraz kekik çayını andırıyor, yanında bal ile servis ediliyor.

Safranbolu Hıdırlık Tepesi
Safranbolu Gezi Rehberi; Hıdırlık Tepesi

4- Yörük Köyü

Safranbolu’ dan sonra 11 km sonra köye ulaşmış oluyorsunuz, Safranbolu’nun küçük bir kopyası diyebiliriz. Kültür ve turizm bakanlığı tarafından 1997 yılında koruma altına alınan bir Müzeköy desek yeridir. Yörük köyünde karnınız acıkırsa bir Yörük sofrasına oturup çıtır çıtır gözlemenin tadına bakmalısınız. Gözlemenin tereyağ ile servis edildiğini bilir misiniz? İşte burada gözleme ile tereyağ geliyor. Bir Karadenizli olarak üzerine sürmeden edemedim.

5- Hükümet Konağı

Safranbolu merkezde bulunan 3 katlı etkileyici bir yapı. İçerisinde Safranbolu’nun eski resimleri bulunan, eski dükkan maketleri bulunan görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

6- Saat Kulesi

Hükümet Konağı‘ nın bahçesinde bulunan Anadolu’ nun ilk saat kulesidir. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 1797 yılında 12 metre yüksekliğinde bir kule üzerine yaptırılan saat 221 yıldır hizmet vermektedir. 75 yaşında olan İsmail amcamız 52 yıldır gönüllü olarak saatin bakımını yapmanın haricinde bizlere de sıkılmadan tarihini çalışma prensibini anlatmaktadır. Yarım saatlerde tek, saat başlarında ise o anki saat kadar çalmaktadır. Çanın sesi 3 kilometre uzaklıktan duyulmaktadır.

Safranbolu Saat Kulesi
Safranbolu Saat Kulesi

7-Kristal Cam Teras

Kristal (cam) Seyir Terası, Türk mühendisleri tarafından Tokatlı Kanyonu üzerine yapılan ve Türkiye’ de bir örneği daha olmayan, 11 metre uzunluğunda bir seyir terasıdır. Yaklaşık 200 kişiyi taşıyabilecek olan ve 100 metrekareden oluşan terasa girerken haliyle bir irkiliyorsunuz, acaba çıksam mı çıkmasam mı ? Sonrasında buraya kadar gelmişken çıkalım deyip aşağıya bakmadan ucuna kadar gidiyorsunuz. 3 kanyonun birleştiği yer olan Tokatlı Kanyonu üzerinde yapılmış bir seyir terasıdır.

Safranbolu Kristal Cam Teras
Safranbolu Gezi Rehberi Safranbolu Kristal Cam Teras

8- İncekaya Su Kemeri Ve Tokatlı Kanyonu

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından kente su taşımak amacıyla Tokatlı Kanyonu üzerine yaptırılmış. Kristal Cam Teras‘ın hemen yanından merdivenlerle inebileceğiniz kanyonda 2 km. lik  bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

Safranbolu Yöresel Lezzetleri

Safranbolunun yemekleri, Safranbolu’ nun tarihi kadar zengin. İki günlük bir hafta sonu tatili için sadece yemeklerini tatmak isteseniz zamanınız yetmeyebilir.
Peruhi, bükme, su simidi, kuyu kebabı, safranlı lokum gibi yöresel yemekleri ve birbirinden meşhur lezzet duraklarını keşfetmeniz için sizi bekliyor.
  • Peruhi: Bir çeşit mantı; bildiğimiz mantıdan farkı muska şeklinde yapılıyor olması.
  • Etli Yaprak Sarma: Zeytinyağlı veya etli sarmayı her türlü yemişsinizdir. Ama bu kadar minik sarmayı hiç bir yerde yememişsinizdir.
  • Bağlar Gazozu: Hani her yerin bir gazozu vardır ya, işte bu bölgenin gazozu da bağlar gazozu. Bildiğiniz gazozlardan farkı biraz şekerli olmasıdır.
  • Cevizli Yayım: Bildiğiniz erişte diyelim.
  • Bükme: Bir pide türüdür. Bükmenin içinde ıspanak veya pazı oluyor. Pide denilince aklınıza yemekte yenilir diye düşünüyorsunuz ama sabahları sıcak sıcak fırından alıp kahvaltıda çayla ne güzel gidiyor.
  • Su Simidi: Öncesinde suda haşlanıyor ve daha sonra fırında susamsız bir şekilde kızarması bekleniyor. Aslında bu simidi trabzon simidine benzetebilirsiniz.
  • Safranlı Lokum: Safranbolu isimini safrandan aldığından bahsetmiştik. Böyle bir yörenin safranlı lokumu olmazsa olmazdı değil mi?

Safranbolu yöresel lezzetleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Safranbolu Kadıoğlu Konağı Safranbolu Yöresel Lezzetler
Safranbolu Kadıoğlu Konağı Safranbolu Yöresel Lezzetler

Safranbolu Konaklama

Bölgede konaklamanın her geçen gün popüler hale gelmesinin en önemli nedeni 19 yüzyıldan kalma konaklar. Bizlerde bu konaklardan bir tanesinde kaldık. Kadıoğlu Şehzade Konakları. Safranbolu’ da birden fazla oteli ve restoranı bulunan Kadıoğlu tam bir eski konak. Odaları dar özellikle tuvalet – banyosu dar olan bir otel. Otel odasından çıktığınızda siyah renkli pencere kapakları önünde bulunan geniş sedirlerde çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Bizler yağmurlu bir gece geçirdiğimiz için yağmur ne zaman bitecek diye o sedirden kalkmadık, gözümüz kulağımız dışarıdaydı. Safranbolu girişinde arnavut kaldırımlarının başladığı bölgede bulunan otelin gecelik fiyatı 100 – 120 tl civarı değişiyor. Sabah kahvaltısını konakta yapmanızı tavsiye ederim, özellikle sahanda gelen yumurtası lezzetli idi. Otel ve fiyatlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Safranbolu Gezi Rehberi Safranbolu Kadıoğlu Konağı
Safranbolu Gezi Rehberi Safranbolu Kadıoğlu Konağı

Safranbolu’ da Alışveriş

Sabah gözümü açar açmaz daha kahvaltı bile yapmadan attım kendimi sokaklara, Arnavut kaldırımlı sokaklarında karşılıklı küçük şirin dükkanlarda hediyelik eşyalar, lokum dükkanları, yöresel el ürünleri bulabilirsiniz veya alışveriş yapmayacaksanız fotoğraflayabilirsiniz, çok güzel kareler çıkıyor.

View this post on Instagram

Sen ne güzel bir yersın 😊😊 Safranboluya hangi arkadaşınızla gelmek istersiniz. #safranbolu #Awesomeearth #main_vision #Wonderful_places #Bestdestinations #ig_world_colors #Colors_of_day #places_wow #photooftheday #theglobewanderer #ig_europe #awesome_earthpix #Earthpix #gunun_karesi #turkinstagram #ig_eurasia #igrefined#Beautifuldestinations #ig_telegramig #main_vision #Bestvacations #Luxuryworldtraveler #gunun_karesi #Bestdestinations #Travelawesome #ig_world_colors #Colors_of_day #places_wow #ForbesTravelGuide #photooftheday #theglobewanderer #ig_europe #nature_altinkare #awesome_earthpix #gunun_karesi #turkinstagram #ig_eurasia #igrefined #ig_todey #big_shotz #allshotsturkey

A post shared by Kadir KARAPIÇAK (@gezgin_tripod) on

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here