Bildiğiniz üzere Amsterdam’ da fahişelik ve uyuşturucu serbest, yani devlet kontrolü altında. Nam-ı değer özgürlükler şehri Amsterdam. Bir diğer ismi ile Günahlar Şehri, bu ismi nereden almış nasıl olmuş ondan bahsedelim bu yazımızda.

Dünyada eşine az rastlanır yerlerden olan Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi) ,Kırmızı Fener bölgesi eğlence tutkunlarının vazgeçilmez yerlerinden bir tanesi. Milyonlarca turistin merak içerisinde gezdikleri bu bölgeyi bizlerde merak edip gezdik. Nasıl bir bölge, nelere dikkat edilmesi gerekiyo, zamanımızı nasıl geçirdik  bundan bahsedelim.

Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)

Bölgenin temelleri 1270 yıllarında  Damrak limanının kurulması ile atılmıştır. Her bölgede olduğu gibi denizcilik faaliyetlerinin artması ile bölgedeki evler göçmenler tarafında kullanılmaya başlanmıştır. Halk arasında hep söylenir ya denizciler eğlenceye düşkünlerdir diye işte bu şekilde bölgedeki tavernaların artması, uyuşturucunun ve fuhşun artması sonucunda bu bölge yavaş yavaş kırmızı fener bölgesi haline gelmiştir. Daha sonra bölgedeki suç oranınını azaltmak için devlet uyuşturucu ve fahişeliği kendi kontrolü altına almıştır.

Gitmeden burası hakkında illa kafanızda bir şeyler canlandırmış olmalısınız. Bazılarınız buranın bir bataklık bölge olabileceğini bazılarınız da çok kalabalık ve genelde kalabalığın erkeklerden oluştuğunu düşünebilirsiniz. Ama yanılıyorsunuz, hiç kimsenin birbirini rahatsız etmediği dar sokaklardan oluşan bir bölge. Zaten yerli halkta bu bölgeyi bu şekilde kabullenmiş. Gündüz giderseniz camekanların önünde az kadın görürsünüz. Bizim arkadaşlarımızdan bir tanesi Amsterdam gezimizin ilk gününde gruptan ayrılmış bu bölgeyi aramış ama bulamadığını söylüyor. Arkadaşımız gibi genelde gün ışığında gittiğinizde gezdiğiniz bölgenin doğru yer olduğundan dahi şüphe edebilirsiniz. Havanın kararmaya başladığı saatlerde (21:00-22:00) bölgeye adını veren kırmızı ışıklar yanıyor ve ziyaretçilerin odak noktasının olduğu küçük camekanlı kabinlere doğru yöneliyorlar. Eğer perdeler açıksa bu odanın müsait olduğu anlamına geliyor. Odalarda yanan lambaların klasik kırmızı yerine mavi yandığını görürseniz şaşırmayın o odada trans bireyin olduğu anlamına geliyor. Bölgeyi gezerken çekinmeden gezebileceğinizi daha önce söylemiştim. Bölgeyi gezenlerin %85′ inin meraktan gezdiğini söyleyebilirim bizler gibi.

Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)
Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)

Kırmızı Fener Bölgesinde ki Coffeeshoplar

Birde coffeeshoplar var; uyuşturucu maddelerin satıldığı yerler bu shoplar. Kokuyu takip edin :))))Bizler de merak ettik tabiki nasıl bir yer diye. Devletin kontrolü altında olan ve en popüler olanı Bulldog’ u ziyaret ettik. Hani yanlış birşey yapıyoruz, markası olan bilindik bir yerde yapalım sahte birşey olmaz diye düşünüyoruz. Buradan 3 adet sigara aldık, tanesi 5 Euro. Tabi yabancı olduğumuz için ilk önce ne alacağımızı bilmiyoruz kasanın önünde kendi aramızda konuşurken fırçayı da yedik. Gelen kişiler ne alacağını bildiği için alan gidiyo, bildiğiniz kuyruk var biz ne alacağız diye konuşuyorken kasadaki o suratsız arkadaşın sesi yükseldi. Bu arada Amsterdam seyahati boyunca tektir bu suratsız herif. Bizler tecrübesiz olduğumuz için sarılmış sigara aldık ama bir şey de olmadı, galiba en hafifini aldık. Arkadaşım Enes sadece ot aldı ve otele dönünce kendisine sarmış. En son hatırladığı helikopterle Türkiye’ ye bedava ot dağıtıyormuş.:)))

Marijuana ve kenevir kullanımı, insanlarda aşırı mutluluk ya da içe kapanıklık gibi farklı tepkilere neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda etkiyi azaltmak için tatlı yemek veya yanınızda kola bulundurmak işe yarayabiliyor.

Nasıl Gidilir?

Amsterdam kent merkezindeki  Dam meydanını arkanıza aldığınız zaman ara sokaklarda yürüyerek Kırmızı Fener bölgesine ulaşabilirsiniz. Amsterdam’ a gelen gezginlerin en fazla merak ettikleri yerlerden bir tanesidir burası. Bu bölgeye ulaşmak için en ideal yöntem yürümektir. Dilerseniz bu bölgeye bisikletle de rahatça ulaşabilirsiniz. Akşam saatlerinde gittiğinizde ara sokaklara girdiğiniz takdirde coffeeshopları ve kırmızı ışıkları görebilirsiniz. Bölgeye gelip gelmediğinizi anlamak için kentin en büyük kiliselerinden olan Oude Kerk Kilisesi Red Light Districk sınırları içerisindedir.

Ne yenir?

Ne yenir derseniz Euro nun 5,5 TL olduğu bir zamanda patates yenir cevabını  vericem. Çok güzel patates yapıyorlar ve bu bölgede de sadece  patates yapan büfeler bulabilirsiniz. Küçük-orta-büyük boy diye boyutları değişiyor. Fiyatları ise 3-4-5 Euro, eğer yanında sos isterseniz (mayonez ketçap) 50 Cent. Sosları özellikle mayonezlerine bayıldım diyebilirim.

Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)
Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)/Patates

Red Light District’ te Ziyaret Edilebilecek Yerler

 • Gündüz saatlerinde Avrupa mimarisinin yansıtıldığı sokaklar ziyaret edebilir. Güzel kafelerde oturup dinlenebilirsiniz.
 • Casa Rosso, bölgede faaliyet gösteren tiyatrolar arasında en popüler olanı. Girişin 50 Euro olduğu tiyatroda açıkça canlı performans sunuluyor. Görüntü almak kesinlikle yasak.
 • Müze gezmek isterseniz akla ilk gelen  Sex Museum – The Temple of Venus oluyor. 16 yaşından büyük bireylerin girişine izin verilen kültürel tesiste oldukça zengin ve ilginç koleksiyonlar sizleri bekliyor.
 • Geçtiğimiz yıllarda kapılarını ziyaret açan Red Light Secrets ise bölgedeki yaşamın nasıl olduğunu sunan bir müze. Hayat kadınlarının çalışma ortamlarının anlatıldığı müzeyi gezerek kırmızı fenerli evlerin içlerinin nasıl olduğunu görebilirsiniz.
 • Tüm bu yerlere ek olarak kentin en eski ve büyük kiliselerinden Oude Kerk Red Light District sınırları içerisinde bulunuyor. Hayat kadınlarının da günah çıkarttığı kilise diye de söyleniyor. Bu kilisede yılın belli başlı zamanlarında çok güzel etkinlikler oluyor, bu etkinliklere katılmak için internet sitesinden bilet alabiliyorsunuz.
Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)
Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)

Red Light District Gezisi İçin Tavsiyeler

 • Bölgede sokaklarda uyuşturucu satışına ve fuhuş pazarlığına izin verilmiyor. Sizler gibi bizler de fiyatları merak ettik ve  gönüllü arkadaşımızı fiyatı öğrenmesi için içeri saldık diyelim. Çok narin bir şekilde kapıyı tıklayıp how much ( tabi burda bir el hareketi vardı arkadaşın anlatamıyorum)  50 – 100 Euro arasında değişiyormuş. Bu fiyata ne gibi hizmetler veriliyor bunu konuşmanız lazım.
 • Eğer hayat kadınlarıyla beraber olmak istiyorsanız kadınların sizi beğenmesi gerekiyormuş. Öyle parasını verdik diye bir şey söz konusu bile değil. Olumsuz bir cevap aldığınızda ise ısrar etmemeniz gerekiyormuş.
 • Hayat kadınlarının olduğu bölgede gezerken fotoğraf veya video çekmeyi aklınızdan bile geçirmeyin, bildiğiniz kendi çamlarını yumruklayıp tekmeliyorlar daha da ileri giden sokağa çıkabiliyor DİKKAT!!!!
 • Gecenin ilerleyen saatlerinde zenciler yanınıza yaklaşıp (hap var ekstazi var var da var gibi ) uyuşturucu satışı yapıyorlar. Ama istemediğiniz söyleyince usulca uzaklaşıyorlar.
 • Amsterdam’ a giden bütün ziyaretçiler oradan uyuşturucu madde getirmek istiyorlar. Benden de arkadaşlarım istedi ama tabiki yasalar gereği kent dışına çıkartamıyorsunuz. Sadece lolipop gibi şekerleri var onları çıkartabilirsiniz. Nerden biliyorsunuz derseniz özelden sorun, ne olur ne olmaz dimi.
 • Amsterdam denilince aklınıza özgürlükler şehri gelse de sokaklarda alkol tüketilmesi veya coffeeshoplar da dahil olmak üzere kapalı alanlarda sigara içilmesi yasak.

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here