Seyahate çıkarken yapılması gerekenler hakkında bilginiz vardır mutlaka, “şimdi bu yazı da nereden çıktı?” diye düşünüyor olabilirsiniz ama eminim ki yaşadığım tecrübeleri bilseniz, bu yazının seyahate çıkmadan önce ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Pratik seyahat önerileri yazımda, siz değerli okurlarıma kolaylık sağlayacak birkaç yöntemden bahsedeceğim. Bunları uygulamak veya uygulamamak tamamen size kalmış, ama okumadan geçmeyin derim. Buyurun pratik seyahat önerilerine…

Nereye ve niçin gideceksiniz?

Seyahat, belli amaçlar doğrultusunda yapılır. Tatil, iş seyahati veya kısa bir kaçamak yapma amacı ile yapılır. Her bir durumun kendine özel eşyaları vardır. Tatile çıkarken yanınıza almanız gerekenler, iş seyahatine çıkarken yanınıza almanız gerekenler vs. tüm bunları son güne bırakıp kabataslak hazırlamaktansa öncesinden listenizi oluşturun ve alacağınız eşyalarınızı öncesinden hazır edin.

Az eşya çok huzur

Seyahat amacınız ne olursa olsun, fazladan eşya başınızı ağrıtmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Mesela tatil beldelerinden bir yere giderken mutlaka denize gireceksinizdir ve zaten yaz tatilinin en büyük amacı da denizdir. Madem öyle, o zaman makyaj malzemesine ne gerek var? Zamanın büyük çoğunluğunu denizde geçireceğiniz için sadece makyaj malzemeleri değil, fazladan kıyafet bile götürmenize gerek yok.

az esya cok huzur
az esya cok huzur

 

Bavulunuzu optimize edin

“Bavulun optimize edilmesi de ne demek?” dediğinizi duyar gibiyim, hemen söyleyeyim. Gideceğiniz yer neresi olursa olsun özellikle de ilk defa gidiyorsanız mutlaka dönüşte hediyelik eşya almak isteyeceksiniz. Ama gel gör ki hazırladığınız çanta tıka basa dolu ise boş yer kalmayacak ve siz almak istediklerinizden vazgeçeceksiniz. Bu yüzden bavulunuzu mutlaka optimize edin ve boş bir yer bırakın.

 

bavulunuzu optimize edin
bavulunuzu optimize edin

Seyahat kitabı almayın, ağırlık yapar…

Pratik seyahat önerilerim arasında en çok önem verdiğim şey de seyahat kitaplarıdır. Önceden gideceğim yer hakkında gerekli bilgiler edinmek için bu kitaplara ihtiyaç duyarım, siz de duyacaksınızdır mutlaka. Ama çantanızda ağırlık yapmasına gerek yok. Evde iken rotanızı belirleyin ve aklınızda kalması için cep telefonuna kaydederek yola çıkın. Hem yükünüz hafifler hem de fazla kalabalık yapmanıza gerek kalmaz.

Kitap okumayı seviyor musunuz?

Ben tatile çıkarken bir süreliğine kendime zaman ayırırım ve kafamı dinlemeye çalışırım. Bu sırada bana en iyi arkadaşın kitaplar olduğunu düşünüyorum ama uzun süreliğine bir tatile çıkarken onca kitabı yük etmek yerine bence azıcık kesenin ucunu açmak gerekiyor ve ben öyle yapıyorum. Yani demek istiyorum ki “kindle alın, kafanız rahat etsin.”

kitap okumak

Birkaç yabancı kelime hayat kurtarır!

Yurtdışı seyahatine çıkacaksanız muhtemelen gittiğiniz yerde insanların yardımına ihtiyacınız olacaktır. Eh! Vücut dilini kullanmasını bilmiyorsanız veya yardım isteyeceğiniz insan bunu anlamıyorsa eyvah ki ne eyvah! En iyisi seyahate çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin dilinde birkaç kelime öğrenin. En azından “falanca yere nasıl gidilir?”, “metro istasyonu nerede?” demesini öğrenmenizi öneririm.

Yabancı dil

Otelinizi seçtiniz mi?

Yurtiçi veya yurtdışı seyahatine çıkarken işinizi kolaylaştırmak için öncesinden otel araştırması yapın derim. Çünkü gittikten sonra boş yer bulmama ihtimaliniz çok yüksektir. Tabi araştırmalarınızı yaparken fiyat aralıklarını da göz önünde bulundurun. Tek başınıza gidiyorsanız maliyeti düşürmek için pansiyonları da inceleyebilirsiniz.

otel

Uçmak için ideal bir gün seçin

“İndirimli uçak bileti nasıl bulunur” konumuzda, uçak bileti satın alırken daha az para harcamak istiyorsanız, uçuş günlerine dikkat etmeniz gerektiğini söylemiştim. Hazır yeri gelmişken tekrarlayayım istiyorum. Hafta başı ve hafta sonları başta olmak üzere resmi tatil günlerinden uzak durun. Bugünlerde uçak bileti fiyatları bir hayli yüksek olacağından seyahatiniz daha pahalıya patlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here