Pasaport Nedir?

Vatandaşı olduğu ülke dışında farklı bir ülkeye seyahat edecek olanların sahip olması gereken bir cüzdan, bir belgedir. Ülkemizin bazı ülkelerle yaptığı anlaşmalarla pasaporta ihtiyaç duymadan yeni kimliklerle de yurt dışına çıkabilirsiniz. 2018 yılı itibariyle Ukrayna ve  Gürcistan’ a kimlikle seyahat edebilirsiniz. Kiev de görülmesi gereken en güzel 10 yer yazımızı okuyarak da kimlikle gidebileceğiniz bu şehri keşfedebilirsiniz. Pasaport nasıl alınır

Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Pasaport nasıl alınır, pasaportumuzu nasıl alırız, gereken belgeler nelerdir, 2019 yılı pasaport ücretleri ne kadar gelin hepsini kısa başlıklar halinde aşağıda anlatayım.

pasaport nasil cikartilir

Online Randevu

Emniyet müdürlüğü tarafından yapılan pasaport işlemleri 2 Nisan 2018 yılı itibariyle artık nüfus müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.Pasaport almak ve pasaportunuzu değiştirmek için ilk önce nüfus müdürlüğünden randevu almanız gerekecektir. Eğer telefonla randevu almak isterseniz ALO 199 nolu hattı arayarak randevu alabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise online işlemleri kullanarak alabilirsiniz. Online randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz. Sonra gelecek ekranda hangi çeşit pasaport almak istiyorsanız onu işaretleyip sizden istenen bilgileri doğru şekilde doldurup randevunuzu alabilirsiniz.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Pasaport nasil cikartilir

Bordo Pasaport İçin Gerekli Evraklar

 • TC kimlik numarası bulunan fotoğraflı nüfus cüzdanı
 • 2 tane biyometrik fotoğraf (ölçüleri 5*6)
 • Maliye bakanlığınca belirlenen pasaport defter bedeli ödediğinize dair makbuz
 • Maliye bakanlığınca belirlenen pasaport harç bedeli makbuzu

Gri Hizmet Pasaportu İçin Gerekli Evraklar

Gri pasaport çıkarmak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacak.

 • Talep edenin bağlı olduğu kurumdan onaylanarak alınan pasaport talep formu
 • Nüfus cüzdanı aslı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Maliye bakanlığınca belirlenmiş olan pasaport bedeli makbuzu
 • Daha önce alınan pasaportların ibrazı

Öğrenciler Nasıl Pasaport Alabilirler (Harçsız pasaport)

10 şubat 2016 yılı itibariyle öğrenciler okul ile alakalı herhangi bir sebep göstermeksizin pasaport harcı ödemeden pasaport çıkartabilirler. Harçsız pasaport için kanun aynen şöyle diyor; 25 yaş altı ve öğrenci olması yeterli bu kadar açık.

Öğrenci pasaportu nedir diye sorar gibisiniz. Öğrenci pasaportu 25 yaş altındaki bütün öğrencilerin harç ödemeden aldıkları bildiğiniz bordo pasaporttur.

Öğrenci Pasaportu İçin Gereken Evraklar

 • Nüfus cüzdanı aslı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Maliye bakanlığınca belirlenen pasaport defter bedeli ödediğinize dair makbuz
 • Öğrenci belgesi

Pasaport ücretleri 2019

2019 pasaport ucretleri

Bu  harçların dışında bir de defter bedeli ödemek gerekiyor. 2019 yılında defter bedeli 133 TL olarak belirlenmiştir. Benim sizlere tavsiyem 10 yıllık pasaport almanızdır, aylık ortalamaya vurduğunuzda baya uyguna gelmektedir.

Pasaport Ücretleri Nereye Ödenir?

Pasaport ücretleri Maliyeye, Defterdarlıklara veya anlaşmalı bankalara yatırılabilir. Ödeme yaptıktan sonra dekontun üzerinde yazan isim soy isim ve TC kimlik numaranızın doğru olduğunu kontrol etmenizde fayda var.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here