Tam bir doğa harikası. Kaçkar dağı milli parkı içinde bulunan Palovit Şelalesi, Rize’ nin debisi en yüksek şelalesidir. Zilkale’ ye geldikten sonra 6 km. lik bir yolculuk sonunda buraya ulaşabiliyorsunuz, kesinlikle rotanıza ekleyin.

Palovit Şelalesi’ nin bu kadar yüksekten dökülmesi sonucu altında büyük bir gölet bekliyor insan; ama değil, su akıp gidiyor. Şelaleye inebilmek için demir merdiven yapılmış bu merdiveni kullanarak inebilirsiniz.  Şelaleye inmeyi düşünenler için söylüyorum; ıslanmayı göze alın. Yazın sıcağında ordaysanız özellikle ıslanın.

 

  • Ayder yaylası Palovit şelalesi arası 34 km olup yollar virajlıdır. Ayder Yaylası’na geldiyseniz bu şelaleyi görmeden dönmeyin.
  • Şelale yakınlarında yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz bir yer bulunmamakta. Ancak yanınızda pikniklik malzemeniz varsa gürül gürül akan derenin başında bir şeyler atıştırabilirsiniz.
  • Palovit şelalesinden yolunuza devam etmek isterseniz Pokut Yaylası‘na çıkabilirsiniz ama yollar taşlı ve dar, bilmenizi isterim.
  • Şelalenin yanına kadar arabayla gelebiliyorsunuz, şelalenin tam üstünde araç park edeceğiniz bir bölüm bulunmakta.
  • Palovit şelalesi yolu üzerinde kamp ve mesire alanı da bulunmaktadır.
  • Zilkale‘ den ayrıldıktan sonra Palovit şelalesi yolu üzerinde güzel bir macera parkı bulunmakta (TARZANPARK). Burası cafe/restorant  olarakta işletilmektedir. Bizim gittiğimiz tarihlerde sezon açılmadı diye kapalı idi.

 

 

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here