Huzur veren doğası, kültürel zenginlikleri ve son yıllarda kış turizmi ile isminden söz ettirmeye başlayan Ordu, ülkemizde ziyaret edilmesi gereken en güzel illerden bir tanesidir. 90 km sahil şeridi ile karadenizin en uzun sahil şeridine sahip Ordu’ nun sahillerinde denizin ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Yazın sıcağı sizi bunaltmaya başladığı zaman yaylalarına çıkıp buz gibi suyunuzu yudumlarken, yeşilin binbir tonunu görebilirsiniz. Yılın her döneminde yapılacak aktivitelerin bitmediği Ordu ilimizde, kışın ise Çambaşı Kayak Merkezi‘ nde kış sporlarının keyfini sürebilirsiniz. Adrenalin dolu bir gün geçirmek isterseniz Boztepe’ de yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Ordu’ yu güzel bir şekilde gezmek isterseniz sizlere 3 – 4 gün yeterli olacaktır. Ordu ilimizi gezmek istediğinizde Ordu’da Gezilecek Yerler listesi için uğraşmayın diye harika bir liste hazırladım.

Gezilerimizden daha hızlı haberdar olmak için @gezgin_tripod hesabını takip edebilirsiniz.

Ordu’ da Gezilecek Yerler

Karadeniz gezisinde hem doğal hem de tarihi güzellikleri bir arada sunar sizlere. Benim tercihim ise Karadeniz denilince doğal güzellikleri tercih etmek oluyor.Ordu’da Gezilecek Yerler

1- Boztepe

Ordu denildiğinde çoğumuzun aklına aslında Boztepe gelir. Denize 530 metre yükseklikte bulunan, harika manzarası eşliğinde çay içebileceğiniz bir yer. Boztepe’ ye araçla çıkabilmenizin haricinde, 2011 yılında yapılan teleferikle çıkmak daha nostaljik bir hal aldı. 2350 metre uzunluğunda olan bu teleferik, yemyeşil ağaçların üzerinden çıkarak Boztepe’ ye ulaşmanızı sağlıyor. Sizlere tavsiyem teleferikle çıkmanız olacaktır.

Teleferik haftanın her günü 09:00-23:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Her ilin olduğu gibi Ordu’ nun da bilinen en turistik yerlerinden olan Boztepe’ de, kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya alabileceğiniz küçük dükkanlar bulunmaktadır. Ordu’da Gezilecek Yerler listenizde ilk sırayı alması gereken bir yer.

2- Taşbaşı Mahallesi Ve Kilisesi

Boztepe’ nin eteklerinde bulunan Taşbaşı mahallesi, Ordu’da Gezilecek Yerler listenize eklemeniz gereken bir diğer nokta. Osmanlı zamanındaki Ordu’ yu merak edenlerin tarihi yolculuğa çıkacağı bir yer. Cumhuriyet döneminde Rumların ve Ermenilerin çoğunlukta olduğu bu mahallede dikkat çeken bir diğer yapı ise, Taşbaşı Kilisesidir. Dışarıdan baktığınızda ihtişamlı duran bu kilisenin içi ne yazık ki bakımsız kalmış durumda. Şimdilerde bazı kültürel etkinlikler için kullanılmaktadır.

3- Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi

Paşaoğlu Konağı Hüseyin Efendi tarafından 1986 yılında yapılmıştır. Konağın taşları Romanya’ dan, ahşapları ise Ünye’ den getirilmiştir. Ordu’ nun en güzel sivil mimari örneklerinden olan Paşaoğlu Konağı’ nda, 1983 yılında restorasyon çalışmalarına başlanmış. 1987 yılında ise konak, Etnografya Müzesi olarak hizmete açılmıştır. İçerisinde motifleri ve süslemeleri ile dikkat çeken konağın içinde gezerken, dönemin kültürüne ve tarihi yapısına hakim olabilirsiniz.

Müzenin girişleri ücretsiz olup, konak hem yaz hem de kış aylarında 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

4- Bolaman Kalesi ve Hazindaroğlu Konağı

Ordu’ nun Fatsa ilçesine bağlı olan Bolaman, şirin bir sahil kasabasıdır. Kalenin yapımının Pontus Rus İmparatorluğu dönemine ait olduğu söylenmekle birlikte kesin bir tarih bilinmemektedir. Karadenizin kıyısında yükselen bu kale gözetleme kulesi ve karakol olarak ikiye ayrılmış ve bu şekilde kullanılmıştır. İç kalenin üzerine 18 yüzyılda ahşaptan bir konak inşa edilmiştir. Hazindaroğlu Konağı 1980 yılında Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmeye başlamıştır. Bu konak 2009 yılında geleneksel el sanatları ve yöresel yemekler ve lokanta olarak hizmet vermeye başlamış ve halen bu şekilde devam etmektedir. Kasabanın en turistik yeri olan bu konağı, Ordu’ da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

5- Perşembe Yaylası

Ordu’da Gezilecek Yerler listemizin bir diğer durağı ise Perşembe Yaylası. Ordu’ nun Aybastı ilçesine 17 km uzaklıkta bulunan bu yayla, dünya mirası listesine eklenip korunması için tescil işlemlerini sürdürmektedir. Perşembe Yaylası’ nda mesire alanları, yürüyüş parkurları ve piknik alanları bulunmaktadır. Perşembe yaylasına geldiğinizde Karga Tepesi, Kümbetler ve Çişeli Şelalesi görmeniz gereken diğer adresler olabilir. Karadenizin yaylalarında olduğu gibi bu yaylamızda da yayla şenlikleri Temmuz ayında yapılmaktadır.

6- Çambaşı Yaylası

Ordu’ nun merkezine 60 km uzaklıkta, Kabadüz ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çambaşı Yaylası, bir günlüğüne gidebileceğiniz bir yer olmanın aksine, iki-üç gün kalıp oksijen ve enerji depolayabileceğiniz bir yer. 1850 metre rakıma sahip Çambaşı Yaylası’ nda, piknik alanları, restoranlar ve konaklayabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Bakanlar Kurulu tarafından 1991 yılında turizm merkezi olarak ilan edilen Çambaşı, yılın 12 ayında turist ağırlamaktadır. 2012 yılında hizmete açılan Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi Türkiye’ de denize en yakın kayak merkezi olarak da anılmaktadır. Özellikle yaylanın içerisinde yapılan bungalovlar ise oldukça dikkat çekmektedir.

7- Yason Burnu

Ordu’ ya 30 km uzaklıktaki Çaytepe köyü sınırları içerisinde bulunan Yason Burnu, Ordu’ da gezilecek yerler listenizde olması gereken bir diğer destinasyon. Su sporları meraklıları ve dalgıçlar için paha biçilmez bir yer. Yason burnunun hemen ucunda Yason Feneri ve fenerin hemen arkadasında da bir kilise bulunmaktadır. Kilise Rumlar tarafından yapılmış olup, 2004 yılında Ordu Valiliği tarafından restore edilerek tekrar hizmete açılmıştır. Son yıllarda  dizi setlerine de konu olan Yason burnunda gün batımını izleyip, güzel kareler alabilirsiniz.

8- Yoroz Kent Ormanı -Yoroz Tepesi

Ordu ilinin merkez ilçelerinden bir tanesi olan Saraycık beldesine bağlıdır. Ordu merkez ile Yoroz Tepesi arası 28 km olup, ortalama 45 dk mesafededir. Giresun – Trabzon sahil yolundan geliyorsanız, Ordu merkeze gelmeden Yoroz Kent Ormanı tabelasını göreceksiniz.  Samsun – Ordu sahil yolundan geliyorsanız Ordu merkezi geçip, Giresun tarafına doğru yol alırsanız, Yoroz Kent Ormanı tabelasını göreceksiniz. Sahil yolundan ayrıldıktan sonra sizleri virajlı bir yol bekliyor olacak. Bu bölgeye toplu taşıma olmadığı için kendi aracınızla veya taksiyle gitmeniz gerekecek. Son zamanlarda Karadeniz insanının da alıştığını söyleyebileceğimiz otostop ile şansınızı deneyebilirsiniz.

www.gezgintripod.com/Yoroz Tepesi
Yoroz Tepesi

9- Ulugöl Tabiat Parkı

Ordu’ ya 63 km, Gölköy ilçesine ise 17 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ordu’ nun en büyük gölü. 1500 rakıma sahip Ulugöl, yemyeşil ağaçların arasına kurulmuş bir doğa harikası. Parkın içerisinde piknik alanları, yürüyüş parkurları ve konaklamak için bungalovlar bulunmaktadır. Doğanın içerisinde yeşil ve mavinin her rengini görebileceğiniz Ulugöl, haftasonları piknik ve mangal için Ordu halkının oldukça tercih ettiği bir yer.

10- Çiseli Şelalesi

Ordu’ ya yaklaşık 26 km uzaklıkta Karaoluk köyünde bulunan Çiseli Şelalesi, Karaoluk Şelalesi olarak da bilinir. Ordu’ ya yakın bir yerde olsa da şelaleye ulaşmak için dar ve virajlı yollardan geçmeniz gerekmektedir. Şelale’ nin etrafı çam ve mavi ladin ağaçları ile çevrilmiştir. Yaz aylarında özellikle yerli turistlerin serinlemek için göle girdikleri de görülmektedir. Ordu’ ya yazın yolunuz düşerse hem piknik yapmak için hem de serinlemek için buraya uğrayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here