Odunpazarı Evleri; Eskişehir’ e gitmek için birçok sebebiniz var aslında. Eskişehir’ in tam ortasında bir yer var ki o, geçmişi unutmadan geleceği yaşayan Odunpazarı evleri. Eskişehir’ e gidiyorsunuz, çağdaş, yenilikçi bir şehrin içinden geçiyorsunuz ve tarihin tam ortasına düşüyorsunuz. İşte burası Odunpazarı Evleri.

Odunpazarı Evleri

Bölgenin UNESCO mirası tarihsel sit alanı ilan edilmesi ile belediyenin restorasyon çalışmaları sayesinde eski yıkık dökük evleri bir bir yenileyerek günümüzdeki hale getirmişlerdir.

eskisehir odunpazarı evleri

Mimari yapısını seyretmeye doyamadığımız bu evlerde Kent belleği müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, bir de Balmumu Müzesi bulunmakta. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşan ve arkadaşları tarafından hazırlanan bir müze. Kültür adamlarının, siyasetçilerin ve bilim adamlarının balmumu heykelleri bulunmaktadır.

Odun pazarı bölgesinin bu kadar popüler olmasının sebebi ise elbetteki tarihi evler.  Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer almaktadır. Yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda bugünkü halini alan evler ziyaretçilerini  beklemekte. Eskişehir’ in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı bölgesidir. Yerleşik hayata geçmeden önce Eskişehir’ in farklı bölgelerine koyun ciğeri asılmış, bu bölgelerden bir tanesi ise Odunpazarı bölgesi imiş. Sebebi ise havadarlığını kontrol etmekmiş. Koyun ciğeri Odunpazarı bölgesinde en geç çürümüş ve ilk yerleşim buraya kurulmuştur. Neden Odunpazarı denilmiş; Osmanlı zamanında bu bölgede odun satıldığı için odunpazarı denilmiş bu bölgeye.

odunpazarı evleri

Gümüzde turistik yer olarak görülen  Odunpazarı evlerinde halen konaklamak amacı ile kullanılsa da aralarında bir çok müze, kafe, restoran ve butik otel bulunmaktadır. Dar sokakların bulunduğu Odunpazarı evleri 2 – 3 katlı olup  daracık sokakları, bahçeli evleri, çeşmeleri ve ufak meydanları ile sizleri tarihe yolculuğa çıkartıyor. Yorulduğunuz zaman tarihi bir evin bahçesinde dinlenip, çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Odunpazarı Evleri ne Nasıl Gidilir?

Odunpazarı Evleri’ ne ulaşım gerçekten çok kolay. Eskişehir’ e trenle gelmişseniz; şehir merkezinden tramvaya binip, Atatürk Lisesi adlı tramvay durağında inebilirsiniz. Sonra 2 – 3 dk. lık bir yürüyüşle Odunpazarı evlerine ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde ise Eskişehir’ de çalışan belediye otobüslerinin ana duraklarından bir tanesi Odunpazarı evleri.

Eskişehir’ e kendi aracınızla geldiyseniz, aracınızı Kurşunlu Cami Külliyesi’ ne park edebilirsiniz. Şehir merkezine ulaştınız, taksiyle geçmek istiyorsanız, 10-15 dk. lık bir zamanda geçebilirsiniz, Taksi ücreti ise 20 – 25 TL civarında tutabilir. Eskişehir’ de taksi ücretleri İstanbul’ a nazarana gerçekten pahalıdır bu da ufak bir bilgi olsun.

“Ben toplu taşıma kullanmak istemiyorum, yürümek, Eskişehir’ i daha iyi öğrenmek istiyorum” diyorsanız, yine şehir merkezinden 30 dk civarında ara sokakları kullanarak, Odunpazarı evlerine ulaşabilirsiniz.

Kurşunlu Cami Külliyesi

1515 – 1525 yılları arasında yaptırılmıştır. Yaptıran Çoban Mustafa Paşa, yapan Mimar Sinan’ dan önceki mimar başı Acem Ali. Kurşunlu ismini almasının sebebi ise, kubbesinin kurşunla kaplı olmasından ileri gelmektedir.  Odunpazarı evlerinin yanında bulunan Kurşunlu Cami ve külliyesi, cami dışındaki bölümlerinde soğuk ve sıcak cam atölyeleri, el sanatları müzesi ve lüle taşı müzesi bulunmaktadır. Uzun yıllar külliye olarak hizmet veren Kurşunlu Cami  son zamanlarda turistik yerlerin başında yer almaktadır. Eskişehir’ e gelip mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

kursunlu cami kulliyesi

Cami, kervansaray, imaret, aşevi, , şadırvan, sübyan mektebi, medrese ve tabhane bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümlerin birçoğu günümüzde turistik amaçlı kullanılmaktadır. Bunların başında ise Tabhane bölümü gelmektedir. Tabhane bölümünde El Sanatları Çarşısı oluşturulmuş ve ziyarete açılmıştır. İsterseniz sanatçıları eserlerini canlı izleyebilir, satışta olan eserlerden alabilirsiniz.

Cami helen şehrin en büyük camilerinden bir tanesi olup Cuma günleri ve Ramazan aylarında tıklım tıklım olmaktadır.

El Sanatları Merkezi

Bu alanda daha çok ebru sanatı ve tezhip sanatı yapılmakta ve bu tur ürünler bulunmaktadır. Sanatçıların eserlerini yaparken canlı izleme şansınız da bulunmaktadır.

Sıcak Cam Atölyesi

Kurşunlu Cami ve Külliyesi’ nin içinde bulunan Odunpazarı Belediyesinin Cam Sanatları Merkezi’ ne gidenleri çok güzel görüntüler bekliyor. Sıcak Cam Atölyesi’ nde birbirinden renkli cam kolyeler, biblolar, yüzükler, penguenler sizleri bekliyor.
İsterseniz cam ustalarının camlara nasıl şekil verdiklerini de izleyebilirsiniz.
eskisehir kursunlucami cam atolyesi
Cam çubuklar 800 °C de erimeye başlıyor, cam çubukları cam ustaları tarafından şekillendirilip, farklı farklı objelere dönüştürüyorlar.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here