Musaözü Eskişehir’in Oksijen Dolu Tabiat Parkı

Eskişehir’de muhteşem doğasıyla baş başa kalabileceğiniz, kuş sesleriyle huzur dolacağınız bir yer arayanlar için Musaözü Tabiat Parkı muazzam güzellikte.

Musaözü Tabiat Parkı; Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde merkeze 21 km uzaklıkta bir piknik alanıdır.DSİ’ye ait Sulama Göleti’nin çevresinde oluşturulan piknik ve dinlenme alanında Karaçam, Meşe, Söğüt ve Ardıç türlerinden oluşan ağaçların arasında çeşitli kuşların sesiyle büyüleniyorsunuz. Dilerseniz olta ile balık tutulabilir.

 Musa Özü’ne Nasıl Gidilir?

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde merkeze 21 km uzaklıkta. Musaözü köyü ile çok karıştırılıyor. İlk yol ayrımından dönmeyin yol köye çıkıyor ve köyden ilerlemek zorunda kalıyorsunuz. Yol bir hayli kötü. İlk sapaktan dönmeyip Eskişehir’den Kütahya istikametine devam ederseniz ikinci sapak karşınıza çıkacak oradan düzgün yoldan devam edebilirsiniz.

musaözüne nasıl gidilir

Ailecek rahatlıkla gidilebilecek yerlerden birisi. Tuvalet ve mescidler var. Tuvaletleri gayet temiz ve ücretsiz. Yalnız Tabiat parkına girişte belirli bir ücret verilmesi gerekiyor.

2019 yılı giriş ücret tarifesi şu şekilde;

SİVİL                         :  4.00 TL

ÖĞRENCİ                  :  2.00 TL

MOTOSİKLET          :  6.00 TL

OTOMOBİL               : 12.00 TL

MİNİBÜS                   :  36.00 TL

MİDİBÜS                   :  60.00 TL

OTOBÜS                    : 108.00 TL

FOTOĞRAF ÇEKİMİ: 175.00 TL

*7 yaşından küçük çocuklar ile 65 yaşından büyüklerden ücret alınmıyor.

Musa Özün de Neler Yapılır.

Kulübeden sonra ilerledikçe çok büyük bir piknik alanıyla karşılacaksınız. Göl etrafında sayısız bank ve çardak bulunuyor. Çocuklar için macera parkuların dan oluşan eğlenceli büyük bir park alanı var. Orman içerisinde bir çok yerde tuvalet bulunmaktadır.

Neredeyse her 10 bank etrafında 2 adet yan yana çeşme bulunmaktadır. Suyu temiz ve içilebilir.

  • Alana kamp atmak serbest ve ücretsiz, ateş yakılabilir. Fakat daha önce gelen piknikçiler ve kampçılar odunları kullandıkları için ormanın tepesine kadar çıkmamıza rağmen odun bulamadık. Aracınız varsa piknik alanına ulaşmadan önce odun toplayarak gitmenizi tavsiye ediyorum.Eğer sessiz sakin bir kamp yapmak isterseniz hafta içini tercih edebilirsiniz.
musaözü kamp yapmak
  • Sabahın erken saatlerin de kalkıp gölün etrafında yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Çardakların yanlarında mangal yapabileceğiniz alanlar var. Restaurant, market ve benzeri yemek yiyebileceğiniz işletmeler bulunmuyor.
  • Fotoğraf makinenizi alıp güzel kareler alabilirsiniz.
  • Mutlaka gün batımını izlemelisiniz. Ormanlık alana yukarı çıkıp kendini güzel bir tepe bulup gün batımının tadını çıkartın.
  • Kamp atacaksanız sabah erkenden uyanıp hamağınıza geçip ağaçlarda birbirini kovalayan sincapları izlemek büyük keyif verecektir.
  • Unutmadan balık tutmayı sevenler için oltanızı yanınıza almayı unutmayın.
musaözü kamp yapmak

Hafta sonları biraz kalabalık olabiliyor. Erkenden giderseniz üstü kapalı çardakların tadını çıkartabilmeniz mümkün. Fotoğraf severlerin ilgi duyacağı göle doğru bir de iskelesi var.

Nerede Konaklanır.

Genellikle kamp atan dostları görüceksiniz. Ama çadırınız yoksa tesisin içinde göl kenarında bulunan Heykel Park Otel’de de konaklayabilirsiniz.

Eğer bu ikisini düşünmüyorsanız Eskişehir merkeze inip orda da konaklayabilirsiniz.

 

 

 

Eskişehir gezi rehberi yazımızın linkinide buraya bırakıyorum.

İnstagram hesabıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here