Gezmeyi sevenler, mevsimlere göre ülkemizin güzelliklerini değerlendirmek isteyenler fırsatı buldukları anda gezilecek yerlerin listesini inceleyerek kısa yoldan bir rota çizerler. Doğrusunu söylemek gerekirse bir gezgin olarak da ben de aynı şeyi yapıyorum.

“Hangi ay nereye gidilir?” sorusu ile fazlasıyla karşılaşıyorum. Sağ olsun takipçiler fikirlerime önem veriyorlar ama şu kadarını söyleyebilirim ki Türkiye’nin o kadar çok gezilecek görülecek yeri var ki; değil “hangi ay nereye gidilir?” her güne bir yer yazsam bile yeterli gelmez, 81 ilden ve bunlara bağlı ilçeler, beldeler köyler vs. eklenince listenin hayli uzaması işten bile değil.  Ben de bu yüzden değerli takipçilerimden özür dileyerek hangi ay nereye gidilir başlıkları altında yazı yazmaktansa mevsimlere göre ayları değerlendirerek fikir vermeyi daha uygun görüyorum. Hali hazırda Mart ayının başlarındayız, havalar da düzelmeye başladı. O zaman hadi Mart ayında Türkiye’de nereye gidilir? Sorusuna cevap bulalım, keyifli okumalar…

Mart ayında Türkiye'de nereye gidilir

Mart’ta Türkiye’de nereye gidilir?

Mart ayının ilk günlerinde sanırım Türkiye’nin birçok kısmı soğuk havalarla boğuşuyordu, en azından İstanbul’da bunu gördük. Tabi mart ayının “baharın müjdeleyicisi” olması Mart’ın girmesiyle farklı bir havaya girmemize neden oldu ama büyükler her zaman en doğrusunu söylemişler ve yine onların sözüne geldik “Mart çıkmadan dert çıkmaz.” Her ne kadar ekolojik denge bozulsa, mevsimler değişse de Martın ilk günlerinde atalarımızı yâd etmek için bir bahanemiz yine de oldu. Ama bugünlerde hava gayet güzel ve özellikle Ege bölgesi son derece bahara hazırlanmış gibi duruyorken bence İzmir , Mart ayında Türkiye’de gezilecek en güzel yerlerden biridir.

Mart ayında Türkiye'de nereye gidilir

İzmir’de nereye gidilir?

“İzmir” dendikten sonra bence kafanızın estiği her yere gidebilirsiniz. İster tarihi yerlerde gezinti yapmak ister sıcak havanın tadını çıkartmak isterseniz de gece hayatının renkli dünyasına akmak için İzmir son derece ideal yerlerden biridir. Ben, tarihi ve antik yerleri sevdiğim için İzmir’de ilk gideceğim yeri “Selçuk Efes Harabeleri” olarak değerlendirmek istiyorum. Gezerken adeta kendimi tarih kitaplarının sayfaları içinde bulduğum Efes Harabeleri, hem havaların serin olması hem de tarihi dokuları görmek için İzmir’de henüz kalabalık mevsime girilmediği için de daha uygun bir zamandır.

İzmir Selçuk
İzmir Selçuk

Sakin ve usul bir köşe arıyorsanız da yine İzmir’in sunduğu güzellikleri değerlendirebilirsiniz. Tabi ki Mart ayında Türkiye’de gezilecek yerleri arayanların muhtemelen ortak noktası sükûnet içinde bir ortamda kafa dinlemek olacaktır. Eğer aynı fikirde isek Sığacık’ın mistik sokaklarına akabilirsiniz. Hem baharı karşılayan mis kokulu bitkilerin kokusunu soluyabileceğiniz hem de istediğiniz sakinliği bulabileceğiniz Sığacık, son derece ideal bir yerdir.

İzmir Sığacık
İzmir Sığacık

İzmir tatili, mart ayında bence gayet güzel bir fikirdir. Yazının tamamını İzmir’e ayırmak istemediğim için gidebileceğiniz yerlerin isimlerini vererek diğer şehirlere göz atmayı daha uygun görüyorum. Mart ayında İzmir’e gidecekseniz Şirince, Alaçatı ilçelerini de gezi listenize alabilirsiniz. Tabi ne kadar süre kalacağınızı bilmiyorum siz kendinize göre listeyi biraz daha uzatabilirsiniz.

İzmir Şirince
İzmir Şirince

Harika bir Safranbolu gezisine ne dersiniz?

Ege bölgesinden çıkarak biraz daha Karadeniz kıyılarına yaklaşmak sanırım biraz üşütücü olsa da bence Safranbolu’nun güzellikleri soğuk havanın etkisini yitirmeye yardımcı olabilir. Tarihi sokaklarında, Safranbolu lokumu lezzeti arasında kısa bir gezinti yaparak bence harika zamanlar geçirebilirsiniz. Karabük’ten daha fazla bilinen ve turizm açısından Türkiye’ye önemli katkılarda bulunan tarihi Safranbolu evleri, Mart ayında kaçamak yaparken görülebilecek en güzel yerlerden biridir. Hem tarihi bir gezinti hem de Karadeniz’in bu ayda üşütmeyen serinliği bence kesinlikle değerlendirmeye değer bir fikirdir.

Safranbolu

Ankara Beypazarı’nda Beyler gibi gezin

Adı gibi “bey” adına yakıştığı gibi bir tarihe sahip olan Ankara Beypazarı, Türkiye’de Mart ayında gidilecek yerler arasında değerlendirebileceğiniz en güzel seçeneklerden biridir. Bölgesel olarak yazıyı dağıtmayı daha uygun gördüğüm için Ege’den bir kesim, Karadeniz’den bir kesim almak daha cazip geldi nedense… Ankara’ya yakın bir yerde oturuyorsanız ve çok da uzak yerlerde tatil yapmak istemiyorsanız ve görmediyseniz kesinlikle Beypazarı’nı görmenizi öneririm. Burası da hem tarihi yapıları hem de mistik sokaklarıyla insanı kendine çekiyor adeta. Buraya gelirken görebileceğiniz çok sayıda yer var. Her birinin özelliğini ve geçmişini anlatmak yazıyı boğacağından hemen liste vermek istiyorum;

Beypazarı’nda gezilecek yerler:

 • Yaşayan Müze
 • Gümüşçüler Çarşısı
 • Hıdırlık Tepesi
 • İnözü Vadisi
 • Beypazarı sokakları.

Beypazarı

Amasra Bartın ile tarihe yolculuk yapın

Mart ayında denize girmek biraz değil çok cesaret ister. Akdeniz bölgesinde Antalya’da tarihi yerleri gezebilir, biraz da olsa hareketli gece saatlerini değerlendirebilirsiniz ama bu bölge daha çok Haziran ayından sonra gezilmeye değer olduğu için ben Karadeniz bölgesinde kalmaya devam edin derim. Karadeniz’de gezilecek çok sayıda yer var mesela Amasra Bartın, bu gezilecek yerler arasında değerlendirebileceğiniz en harika yerlerden biridir. Biraz daha nostaljik ve sakin bir tatil için burayı tercih ettiyseniz ben size Amasra gezilecek yerler listesini vereyim, siz zamanınıza göre değerlendirin.

Amasra

Amasra gezilecek yerler:

 • Amasra Müzesi
 • Amasra Kalesi
 • Gürcüoluk Mağarası
 • Göldere Şelalesi
 • Ağlayan Ağaç
 • Çekiciler Çarşısı.

Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa gezisine ne dersiniz?

Tarihin gizemli hallerini sever misiniz? Başında da söylediğim gibi ben çok severim. Rotanızı biraz daha güneydoğu illerine çevirirseniz bunu fazlasıyla görebilirsiniz. Mart ayında çok soğuk olmamakla birlikte yaz havasının da hakim olmadığı Mardin’de tarihi evleri ziyaret edebilirsiniz mesela. Mardin gezilecek yerler hakkında daha önce bir yazı kaleme almıştım, isterseniz o yazımı okuyarak şehrin en güzel yerlerini görme şansını elde edebilirsiniz.

mardin

Mardin’e gelip gezmişken çok da uzak olmayan Diyarbakır’a yönünüzü çevirebilirsiniz. Burada da çok sayıda tarihi yer sizi bekliyor. Sur ilçesinin yaşanan kötü olaylardan sonra turizme kazandırılmasını fırsat bilerek Hz. Süleyman Camii, Hevsel Bahçeleri, Gazi Köşkü, Ulu Camii gibi yerleri ve hemen caminin yan tarafında uzun tarihi ile ayakta durmayı başaran Diyarbakır Bakırcılar Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Zaten Diyarbakır’da gezilecek yerlerin tamamının Sur ilçesinde olması sayesinde 1 gününüzü ayırmanız bile yeterli gelecektir.

Diyarbakır

Diyarbakır’dan yolunuzu Şanlıurfa’ya çevirebilirsiniz. Urfa, diğer iki ile göre biraz daha sıcak olur Mart ayında. Balıklı Göl tabi ki Urfa’da gidilmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Burada ve çevresinde küçük gezintiler yaptıktan sonra zamanınız varsa Halfeti’ye gidebilirsiniz, buradan da insanlığın ilk izlerine rastlanan Çatalhöyük’e gidebilirsiniz.

Şanlıurfa

Bonus: Çanakkale

Mart ayında Türkiye’de nereye gidilir? sorusuna son olarak gezilecek yerlerden birinin de Çanakkale olduğunu söylemek istiyorum. Tarihi yapısı, antik yapıları, Çanakkale Şehitliği ile Mart ayında gezilebilecek en güzel yerlere sahip olan kent, kesinlikle değerlendirmeleriniz arasına almanız gereken yerlerden biridir.

Mart ayında Türkiye’de nereye gidilir?
Mart ayında Türkiye’de nereye gidilir?

Mart ayında Çanakkale gezisi yapmak isteyenlere küçük bir uyarım olacak. Marmara bölgesi, Ege ve Trakya bölgesinin arasında olan şehir, Mart ayında biraz soğuk olabilir bu yüzden giderken tedbirli gitmenizi öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here