Marmaris, Türkiye’nin güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz’in kesiştiği noktada, Türkiye’nin önemli turistik kenti Muğla’ya bağlı bir ilçedir. İlçe, geçmişi ve bugünü ile turizm dünyasında önemli bir yere sahiptir.

Yeşil ormanları, masmavi denizi, kristal kumsalları ile tatil yapmak isteyenler için en güzel fırsatları sunan Marmaris, yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Ulaşımının kolay olması, otel fiyatlarında her bütçeye hitap etmesi ve her yaştan tatilci için uygun mekânlarının bulunması gibi özellikleri sayesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Marmaris’e akın etmektedir.

Marmaris gezi rehberi

Eski adıyla “Physkos” olan Marmaris, Türkiye’nin tarihi geçmişi bakımından önemli bir konuma sahiptir. Karia’nin liman kenti olarak inşa edilen tatil beldesinde o günlere dair izler çok fazla olmasa da Marmaris’in kuzeyinde yer alan Asartepe’de Antik döneme ait bazı kalıntılar varlığını korumaktadır. M.Ö.900’lere kadar uzanan tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Marmaris, bir dönem Seleukos egemenliği altında kaldıktan sonra sırasıyla; Roma, Bizans, 13.yüzyılda Menteşoğulları egemenliğine girdikten sonra 1522 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Marmaris gezi rehberi

Marmaris, gezilecek ve görülecek yerleriyle hoş bir tatil yapmak için Türkiye’nin en ideal noktalarından biridir. Burada geçireceğiniz zamanların kesinlikle tatil yapmanıza değer olduğunu söyleyebilirim. Her bir köşesinde ayrı bir güzelliğin bulunduğu Marmaris hakkında söylenecek çok şey vardır aslında ama kısadan geçmek daha sonra ise bunu detaylandırmak daha iyi olacaktır. Marmaris gezilecek yerleri bakımından bir hayli zengin bir tatil beldesidir ama Marmaris gezilecek yerler listesine geçmeden önce buraya nasıl ulaşacağınız hakkında bilgi vererim.

Marmaris gezi rehberi

Marmaris’e nasıl gidilir?

Marmaris, Türkiye’nin önemli turistik beldelerinden biri olduğu için ulaşım açısından da pek çok alternatife sahip bir yer olma özelliğini koruyor.

Marmaris’e uçakla gitmek için Dalaman Havalimanı’na uçak bileti alabilirsiniz. Türkiye ve Avrupa’nın birçok noktasından Dalaman Havalimanı’na direkt seferler bulunmaktadır. Havalimanından Marmaris şehir merkezine ulaşmak için HAVAŞ servislerini kullanabilir veya alternatif olarak araç kiralayabilirsiniz. Marmaris-Dalaman Havalimanı arası 90 dakika sürmektedir.

Marmaris'e nasıl gidlir

Marmaris’e otobüs ile gitmek için ise herhangi bir sınır yoktur. Türkiye’nin dört bir yanından Marmaris’e sefer düzenleyen otobüs firmaları bulunmaktadır. Otogarda indikten sonra belediye otobüsleri, taksi veya araç kiralayarak şehrin istediğiniz noktasına ulaşabilirsiniz.

Marmaris gezilecek yerler listesi

Marmaris, doğası, tarihi yerleri, eğlence mekânları ve daha birçok yönüyle keşfedilmeye değer en güzel yerlerden biridir. Çok sayıda gezilecek yere sahip olması, burada uzun zaman geçirmeyi gerektiriyor. Kısa birkaç günlük bir tatilde, hem tatil beldesinin güzelliklerini tam anlamıyla yaşayamazsınız hem de doyulması mümkün olmayan bu yere doyamazsınız. Bu yazımda Marmaris gezilecek yerler listesini vermenin yeterli olduğunu düşündüğüm için detaylara çok fazla inmeyeceğim, gezilecek yerler listesini paylaşarak daha sonraki yazılarımda, bu yerler hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Marmaris gezilecek yerler listesi

Marmaris Gezilecek Yerler Listesi

 • Marmaris Kalesi ve Hafsa Sultan Kervansarayı
 • Cennet Adası
 • Baca Mağarası
 • İçmeler
 • Amos Antik Kenti
 • Abdi Reis Koyu
 • Ayın Koyu
 • Eski Çarşı
 • Halıcı Ahmet Urkay Müzesi
 • Uzunyalı Plajı
 • Turunç Halk Plajı
 • Bördübet Koyu

Marmaris’in doyulmaz güzelliklerini bir arada görebileceğiniz çok sayıda farklı noktasından da söz etmek gerekir. Ancak kısa bir yazıya hepsini sığdırmanın çok zor olacağını ve okuyucu için de zor bir okuma olacağı için Marmaris’in en çok gezilen yerleri ile sınırlı bırakmak istedim. Diğer yerlerini görmeyi ve gezmeyi sizin takdirinize bırakmakla birlikte kesinlikle tavsiye ederim.

Marmaris Gezi Rehberi – Marmaris’te nerede kalınır?

Marmaris, her tatil tipine hitap edebilen yönleri ile öne çıkan bir yerdir. Sükunet arayanlar, hareketli geceleri arzulayanlar veya tek başına sessizliğin sesini dinlemek isteyenler için önerilebilecek çok sayıda yer vardır. Ne şekilde bir tatil yapmak istediğinize bağlı olarak konaklama için ideal bir seçimde bulunabilirsiniz.

Nerede kalınır

Marmaris’te daha çok eğlence amaçlı bir tatil yapmak isteyenler, lüks otelleri değerlendirebilirler. Birçok etkinlik ve aktivitenin gerçekleştirildiği otellerde aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak kafa dinlemek ve ruhunuzu dinlendirmek için bir yer tercih etmek istiyorsanız İçmeler, Turunç, Armutalan gibi noktalarda yer alan otelleri, pansiyonları veya diğer konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Tatil beldesi olması hasebi ile yaz dönemlerinde Marmaris otel fiyatları biraz daha yüksektir. Fakat erken rezervasyon yaptırarak daha ekonomik fiyatlarla tatilinizi değerlendirme imkanını yakalayabilirsiniz.

Marmaris Yeme-İçme

Marmaris, her zevke hitap edebilen özellikleri ile tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Buraya kadar gelmişken elbette Marmaris’e has lezzetlerin tadına varmadan geri dönmek elbette isabetsizlik olacaktır.

Marmaris Yeme-İçme

Marmaris’te yeme-içme konusunda birçok alternatifi değerlendirebilirsiniz. birinci sınıf restoranlarda balık, yöresel lezzetler veya dünya mutfaklarından örnekleri değerlendirebilirsiniz.  Balık restoranları, sulu yemek restoranları veya alternatif olarak kebap türlerini bulabileceğiniz çok sayıda restoranın şehrin çeşitli yerlerinde hizmet verdiğini söyleyebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here