Marken , Hollanda ‘nın şirin bir adası…1957 yılında denizin doldurulmasıyla  ana karaya bağlanarak yarımada haline getirilmiştir. Yeşil renkli evlerin olduğu, güzel yüzlü insanların yaşadığı ,sessiz sakin bir balıkçı köyüdür. Gelenler tema park zannediyorlar bu sevimli adayı . Her ne kadar sadece turistlerin ziyaret ettiği bir yer gibi düşünselerde  kendine has bir yaşamı olan , yaklaşık 2000 nüfuslu bir köy…

marken gezi rehberi

Marken Gezi Rehberi

Marken’ de evler ufak tepeler üzerinde kurulduğunu ,bazı evlerin ise giriş katları tuğladan olduğunu göreceksiniz. Marken halkı, sık sık yaşanan sel olaylarına karşı bu şekilde önlem almıştır. Amsterdam‘ı koruyan bendin  yapılmasıyla bu sorun çözüme kavuşmuştur.Bir köy olduğuna inanamadığım  Marken ,aynı zamanda ünlü ressam Van Gogh’un da memleketidir.

 Marken’ e Nasıl Gidilir?

Amsterdam’ a yaklaşık 24 km uzaklıkta bulunan bu şirin  kasabaya  ada haline gelmeden önce sadece tekne ile ulaşım sağlanırken artık toplu taşıma ile de ulaşabilirsiniz. Eğer bizim gibi turla geziyorsanız tur şirketi zaten sizlere eşlik ediyor. Benim tavsiyem ise tura kişi başı 80€ gibi bir ücret ödemektense kendiniz gezmenizde fayda var.Bireysel gezdiğinizde zaman sıkıntısını da ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Turla gezmek istemeyenler için Amsterdam Central Station’ da, EBS ofisinden alınan 10€’ luk otobüs bileti ile Hollanda’ nın minik kasabalarını 1 gün boyunca gezebiliyorsunuz. Gün boyunca kasabalar arası geçiş yapıp, dilediğiniz kadar gezebilirsiniz. Biletlerinizi internetten de almak isterseniz  buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. EBS ofisinden biletinizi aldıktan sonra 315 numaraları otobüse binerek yaklaşık 40 dk yaptığınız yolculuk sonunda Marken’e ulaşmış olursunuz.Aracınızla gittiğinizi düşünürsek , Marken ‘in girişinde bulunan otoparka aracınızı bıraktıktan sonra 5 dakikalık bir yürüyüş sonrasında şehir merkezine ulaşmış olursunuz.

marken gezi rehberi

Marken’de Neler Yapılır?

Marken de yapabileceğiniz şeyler ise:
  •  Hollanda’nın en önemli sembollerinden biri clogs ismini verdikleri tahta ayakkabı atölyesini gezebilirsiniz.Hollanda’nın büyük bir bölümü deniz seviyesinin altında olduğu için  ıslanmamak ve kaymamak için bu ayakkabıları üretip kullanmışlar. Atölyenin dışına baktığınızda resmen sizi içine alan bir güzelliği var. Eğer grup olarak geziyorsanız sizlere ayakkabının nasıl yapıldığı hakkında bilgi veriyorlar ,Daha sonrasında ise burada alışveriş yapabilirsiniz. Ayakkabı fiyatları ise 25-30€ civarındadır.
  • Merken Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Burası geleneksel el sanatlarını bulabileceğiniz bir müze.
  • Beatrix Köprüsü’ nde fotoğraf çektirmeyi unutmayın!
  • Bunların haricinde Marken ‘de kesinlikle yapılması gereken şey sokaklarında kaybolmaktır. Kendinizi film setinde, bir hayal dünyasında gibi hissedeceksiniz.

 

marken gezi rehberi Beatrix köprüsü

Marken, Volendam kadar turistik bir yer olmasa da iki adet hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Hediyelik eşya almak isteyenlere Volendam veya Marken ‘den alışverişlerini yapmalarını tavsiye ederim. Çünkü buralar Amsterdam ‘a göre oldukça ucuz. Marken Volendam’a göre daha sessiz sakin bir köy olup buranın daha sevimli ve huzurlu dolu bir ortamı vardır diyebiliriz.

Marken’ de Ne Yenir?

Volendam gibi bir balıkçı kasabası olan Marken ‘de deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Sahil boyunca Marken evlerine benzer restoran kafeleri görmeniz mümkün. Zamanı kısıtlı olmayanlar yemeğini yiyip biralarını yudumlayabilirler.

Bir saatte gezebileceğiniz yer olsa da Marken çok güzel bir ada… Hollanda’ya yolunuz düşerse uğramadan dönmeyin derim 🙂

marken gezi rehberi

Tüm gezi ve kamp fotoğraflarım için Instagram @gezgin_tripod takip edebilirsiniz.

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here