Mardin, Güneydoğu Anadolu bölgesinin en gizemli ve en çok merak edilen kentlerinden biridir. Şehrin geçmiş dönemi bir hayli uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Türkiye’de dinlere en çok kucak açan şehir olma özelliğine sahip olan Mardin, Türkiye’nin en kalabalık 26. Şehridir.

Mardin, şehir merkezi ile birlikte toplam 10 ilçeden oluşmaktadır. Kızıltepe, Midyat, Dargeçit, Yeşilli, Nusaybin, Ömerli, Derik, Mazıdağı ve Midyat ilçelerinden oluşan şehir, kendine has mimarisi ile televizyon filmlerine konul olmuş bir kenttir. Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden biri olarak tarihi kayıtlarda yer alan ilin tarihi 3000 sene öncesine dayandırılmaktadır. Artuk Üniversitesi dolaylarında yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen buluntuların işaret ettiğine göre Mardin, Paleolitik Çağ’dan kalma bir şehirdir. Şehrin Dargeçit ilçesi sınırlarında yer alan “Boncuklu Tarla” civarında yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen bilgilere göre Cilalı Taş Devri’nde burada yaşamın olduğu tespit edilmiştir. Yine bu civarlarda yer alan “Kerküşti Höyük”te yapılan kazı çalışmalarında Kalkolitik Çağ’a dayanan bir geçmiş ile karşılaşılmıştır.

Mardin Gezi Rehberi

Şehir, İpekyolu üzerinde yer aldığı için her dönem değerli bir yer olma özelliğini korumuş, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 2000 yıllarında Asur hâkimiyeti altında kalan şehir, bu dönemden sonra sırasıyla Hitit ve Urartu egemenliklerinin altına girmiştir. M.Ö 4. Yüzyılda İran’ı ve Anadolu topraklarını ele geçiren İskender, bir süre burada egemenliğini sağlamış olsa da ölümünden sonra Mardin ve çevresi, Persler ve daha sonra Sasanilerin egemenliği altına girmiştir. Bir süre Roma İmparatorluğunun egemenliği altına giren Mardin’de bu dönem uzun sürmemiş, bu dönemden sonra bölgenin hakimiyeti Bizans İmparatorluğu’na geçmiştir.

Mardin Gezi Rehberi
Mardin Gezi Rehberi

640 yılına gelindiğinde İslam ordularının Anadolu’yu ele geçirmesi ile birlikte Mardin de Müslümanların egemenliği altına girmiş, 1071 yılına gelindiğinde Anadolu’yu fetheden Selçukların egemenliği altına girmiştir. 1103 yılında Artuklu Beyliği hakimiyetine giren kent, daha sonra İlgazi Bey tarafından kurulan şehir, 300 yıl kadar Artukluların egemenliği altında kalmıştır. Bu dönemleri atlatan kent, sırasıyla; Eyyubiler, Anadolu Selçukları, İlhanlılar, Karakoyunlular ve daha sonra Akkoyunluların egemenliği altına girdikten sonra Osmanlı Devleti’nin bölgeyi fethetmesiyle birlikte şehir Osmanlı hakimiyetine teslim edilmiştir.

Mardin Gezi Rehberi

Mardin de tarım

Mardin’in tarımı, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olan tarım ve hayvancılık üzerinedir. Şehir nüfusunun yüzde 80’ine yakın bir bölümü tarımcılık ile ilgilenmektedir. Buğday, arpa, nohut ve pirinç yetiştiriciliğinde bölgenin önde gelen kentinde; domates, patlıcan, karpuz, kavun, üzüm ve nar da yetişmektedir. Üzüm ihracatında Türkiye’de 4. Sırada yer alan kent, “Üzüm diyarı” olarak nam yapmıştır.

Mardin’de gezilecek yerler

  • Mardin Kalesi
  • Deyrulzafaran Manastırı
  • Zinciriye Medresesi
  • Mardin Ulu cami
  • Mardin Dara Antik Kenti
  • Mardin Müzesi

Mardin Kalesi

Tarihi ile ilgili net bilgilerin olmadığı Mardin Kalesi, kent turizmi açısından en önemli yerlerden biridir. 1600 yıllık geçmişi ile birçok medeniyete beşiklik eden Kale’nin ilk olarak kimler tarafından inşa edildiği bilinmese de Harmandiler tarafından yeniden inşa edildiği bilinmektedir. Mardin’in “Kartal Yuvası” olarak da adlandırılan kale, şehre hâkim bir konumda yer almaktadır. Doğal kaya üzerine eklentilerin yapılması ile oluşturulan kale, muazzam bir görünüme sahiptir. Sümerler, Persliler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı egemenliğine tanıklık eden Mardin Kalesi, turizme kazandırılmak amacıyla restorasyon çalışmalarına devam edilmektedir. Şuan için kale ziyarete kapalı olsa da şehre kattığı değeri, dünya genelinde bilinmektedir.

Mardin kalesi

Mardin gezilecek yerleri arasında ilk sırada yer alan Mardin Kalesi’ni daha net görmek için yakınında yer alan Zinciriye Medresesi’ne gidebilirsiniz. Hem kaleyi incelemek hem de şehrin mükemmel atmosferini daha yakından gözlemlemek için en ideal nokta olduğunu söyleyeyim.

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin için önemli bir yere sahip olan Deyrulzafaran Manastırı, Süryaniler tarafından aktif bir şekilde manastır ve okul olarak kullanılmaya devam etmektedir. Şehre 5 km. uzaklıkta yer alan manastırın içinde 52 Süryani patriğin mezarı bulunmaktadır. Bazı kaynaklarda yer alan bilgilere göre Deyrulzafaran Manastırı inşa edilirken bu civarsa safran çiçekleri yetişiyormuş ve renk alması için bu çiçeklerden faydalanıldığı için “Zafaran” adı ile anılmaya başlamıştır.

Deyrulzafaran Manastırı

Süryanilerin “Güneş Tapınağı” olarak kullandıkları manastır, tarihin uzun dönemlerine tanıklık etmiş ve farklı dönemlerde farklı egemenliklerin altına girmiştir. Kaynaklarda yer alan bilgilere göre Deyrulzafaran Manastırı, Romalılar döneminde kale olarak kullanılmış ve manastıra ek olarak; Meryem Ana Kilisesi, Azizler Evi ve Kubbeli Kilise inşa edilmiştir. Muazzam bir yapısı bulunan manastırın tavanında kullanılan taşlar arasına herhangi bir malzeme kullanılmadan geometrik bir şekilde dizilmiştir. Son derece dikkat çeken tavana sahip olan manastır 3 kattan oluşmaktadır. Sergi alanı, kiliseler, revak ve teras bölümlerinden oluşan Deyrulzafaran Manastırı, Mardin gezilecek yerleri arasına mutlaka alınması gereken bir yerdir.

Zinciriye Medresesi

Mardin’in gizemli tarihine tanıklık eden yerlerden biri de Zinciriye Medresesi’dir. 1385 yılında Son Artuklu Sultanı Melik Necmettin İsa tarafından inşa edilen medrese, Mardin Kalesi’nin altında yer almaktadır. Asıl adı “Sultan İsa Medresesi” olan bu tarihi yer, Mezopotamya Ovası’na hakim bir noktada yer aldığı için şehri kuşbakışı incelemek için en ideal noktadır. İki kat üzerine inşa edilen medrese, avlu, türbe ve camiden oluşmaktadır.

Zinciriye Medresesi

Mardin gezilecek yerleri arasında kesinlikle değerlendirmenizi önerdiğim Zinciriye Medresesi, kente 5 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Mardin Ulu Cami

Mardinde ki diğer durağınız Mardin’in simgesi halinde bulunan Ulu Cami. Mardin’in en eski cami unvanını taşıyan  Ulu cami. Bu caminin tarihi 1176 Artuklu devrine kadar uzanmaktadır. Söylentilere göre yapıldığında iki minare olarak yapılan bu cami  şu an ayakta olan minaresi  1888-1898 yıllarında yapılmış, yıkılan minare hakkında çeşitli söylentiler olsada asıl nedeni bilinmemektedir.Caminin şekli bilinenlerin dışında dikdörtgen şeklinde olup içerisinde küçük bir avlu ve şadırvan bulunmaktadır.Mardinin simgesi olan bu camiye uzaktan bakmaktansa avlusuna kadar inmelisiniz.

mardin ulu cami
mardin ulu cami

Mardin Dara Antik Kenti

Mardine şehir merkezinin içini gezdikten sonra; mardine 30 km uzaklıkta Oğuz köyünde bulunan Dara Antik kentini gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Dara antik kentinden kazılar 2018 yılı itibariyle halen devam etmektedir. Dara antik kentinde yapılan kazılar da çıkarılan kalıntılar Mardin Müzesinde sergilenmektedir. Halan kentin  %40 lık bölümü gün yüzene çıkmış olup %60 lık kısmı toprak altındadır. Kentin bir bölümü kayaların oyulması ile oluşturulmuş bir mezarlık; hatta binlerce kişinin olduğu toplu bir mezarlıktır.

Mardin dara antik kenti
Mardin dara antik kenti

Mardin Müzesi

Cumhuriyet meydanına geldiğinizde dikkatinizi çekmeme ihtimali olmayan Mardin müzesine geldi sıra. Uzun yıllar dini merkez, askeri üs, sağlık ocağıve karakol  olarak kullanılan katolik patrikhanesi 1995 yılından sonra müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.Fotoğraf severlerin çok güzel kareler alabileceği bir yer.

mardin muzesi
mardin muzesi

Mardin Nerededir?

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Mardin, bölgenin Dicle bölümünde yer almaktadır. Kuzeyinde Diyarbakır ve Batman, Güneyinde Suriye, Batısında Şanlıurfa, Doğusunda Siirt ve Şırnak bulunmaktadır. İstanbul’a 1448 km. uzaklıkta yer alan şehirde havalimanı bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanından sefer düzenleyen otobüs firmaları ile de şehre ulaşılabilmektedir.

Mardin nerededir

Mardin’e ne zaman gidilir?

Karasal iklim ile Akdeniz iklimi arasında geçiş gösteren şehri ziyaret etmek için en iyi tarihin ilkbahar olduğunu söylemek gerekir. Karasal bir iklime sahip olmasından dolayı yaz aylarında çok sıcak geçmektedir. Kış aylarında çok kar yağışı olmasa da hava soğukluğuna alışkın olmayanların bu mevsimde gitmeleri önerilmez. Temmuz ayında ortalama sıcaklığın 35 dereceyi gördüğü Mardin’de, kış aylarında hava sıcaklığı eksinin altına düşmese de yine de üşüten bir havası vardır. Bu yüzden ara mevsimlerde kenti ziyaret etmek daha iyidir.Kış döneminde gidicek olan seyahat severler tavsiyem ise havanın5 gibi kararıyor…Dolayısı ile müze ve ören yerleri erken kapatıyor.

Mardin nerededi

Mardin’e nasıl gidilir?

Son yıllarda popülaritesi artmaya devam eden Mardin’e gitmek için uçak ile yolculuk yapabilir veya Türkiye’nin dört bir yanından sefer düzenleyen otobüs firmaları ile seyahat edebilirsiniz. İstanbul-Mardin arası 1448 kilometre olup 21 saatlik bir zaman diliminde kente ulaşılmaktadır. Ankara’dan Mardin’e gitmek isteyenler ise 1027 kilometrelik bir yolculuk sonrasında kente ulaşabilmektedir. Demiryolu ağı bulunmayan şehre, Diyarbakır ve Şanlıurfa yolları üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Bizler hava yolunu kullanıp 2 saatlik bir uçus sonrasında Mardın hava alanına ulaştık.Burdan şehir merkezine ulaşmak için havalimanı iç hatlar çıkışı önünden Kızıltepe ve şehir merkezi dolmuşları kalkmaktadır bu dolmuşlara binerseniz 3,5 TL ödeyerek sehir merkezine ulaşırsınız. İkinci bir alternatif ise taksi; Her zaman söylerim bu taksicilerle pazarlık edin işe yarıyor. Havalimanından  sehir merkezi 45-55 TL arası bir ücret ödersiniz.

Ama sizler ben mardinin altını üstüne getirecem bana bir araç lazım diyorsanız günlük 150 TL ye işinizi görücek bir araç kiralayabilirsiniz. Benim sizlere tavsiyem sadece eski Mardini gezicem diyorsanız araç kiralamanıza gerek  yok kiralasanız da aracını bir kenarda yatar. Eski mardini yürüyerek gezersiniz ve daha iyi, sindire sindire gezmiş olursunuz. Eski mardinin dışına çıkıcaksanız ve daha hızlı konforlu gezmek istiyorsanızda bir araç şart.

Mardin’e nasıl gidilir?

Mardin’de nerede kalınır?

Dinler açısından zengin olan ve kendine has mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Mardin, son yıllarda popülaritesi en çok artan kentlerin başında gelmektedir. Şehrin turizme kazandırılması ile birlikte “Eski Mardin” bölgesinde yer alan butik oteller, konaklamak için en ideal alanlardır. Ferah odaları, lezzetli yemekleri ve konuklarına karşı son derece kibar davranan otellerinde kalabilirsiniz. Eski Mardin bölgesinde ki butik otellerin fiyatları mevsime göre değişsede 200-250TL civarında konaklayabilirsiniz. Hayır ben mardini daha uygun fiyatlara gezmek istiyorum diyenler içinse polis veya öğretmen evleri bulunmakta ve gecelik 60TL ye sabah kahvaltısı dahil konaklayabilirisiniz. Benim sizlere tavsiyem ise bütçenize uygun Mardini mardin yapan eski taş evlerde konaklamanız. Kış aylarında Mardını ziyaret edicekseniz ısınmada sorun yaşayabilirsiniz bunuda  söylemek istedim.

Mardin de ne kadar kalınır.

Bu soru kişiden kişiye değişir diye düşünüyorum. Ben fotoğraf çeken birisi olarak çok zaman harcadığımı düşürsek rahatlıkla Üç günün mardini doyasıya gezmek için yeterli olucağını düşünüyorum. Eğer Midyat tarafına geçmeyecekseniz iki gün de sizler için yeterli olucaktır.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here