Mağaralı Koy – Finike/Antalya

Bu seneki Akdeniz rotamda programımda olmayan ama yol üzeri keşfettiğim Mağaralı Koy’ dan bahsedeceğim sizlere. Olimpos’ tan ayrılıp Kaş’ a doğru devam ederken Finike – Demre yolu üzerinde buldum bu koyu. Finike – Demre karayolu üzerinde bulunan kendiliğinden oluşmuş küçük bir kumsalı ve mağarası olan bu koya yerli halk tarafından Mağaralı Koy adı verilmiş. İnsanlar bu yolu uzun zamandır kullanmalarına rağmen aslında yerli halk dışında çok da bilinmeyen bir koy. Ben bile rotamı planladığımda listemde böyle bir yer yoktu.

Mağaralı Koy

MağaralıKoy Antalya FinikeKaş’ ta bulunan koylar gibi bu koyun suyu da turkuaz renktedir. Koya tekne ile veya kıyıdan yüzerek geçebilirsiniz. Ben aracımı park edip koya yukarıdan baktıktan sonra yüzmek istedim. Kıyıda fazla zaman kaybetmeden mağara tarafına yüzüp, zamanımı orada geçirip sonra ayrıldım. Şansıma ne tekne ne de başka insanlar vardı. Mağara tarafındaki taşlar ince kum gibi taşlar. Burada yüzmek çok keyifliydi.

Mağaralı Koy’ a giriş ücretsiz olup, bir işletme bulunmamaktadır. Siz havlunuzu şemsiyenizi alıp gidebilirsiniz. Bir işletme olmadığı için duş, tuvalet de bulunmamakta. Mağaralı Koy’ un her geçen gün popülaritesinin artmasıyla artık tekneler de gelmekte ve manzarayı katletmekteler.

Bu koy’ a ulaşım çok kolaydır. Aracınızı yolun kenarında güzel bir yere park ettikten sonra merdivenleri kullanarak koya inebilirsiniz. Size tavsiyem kesinlikle mağara tarafına yüzmelisiniz. Kıyıdan 20 dakika yüzerek koya ismini veren mağaraya ulaşabilirsiniz.

Gezdiğim gördüğüm ve beğendiğim yerlerin videolarını yapıp sizlerle paylaşıyorum.

Mağaralı Koy nerede ve nasıl gidilir?

Antalya – Olimpos’ tan ayrılıp sahil yolunu takip ederseniz Koy’ un yanından geçmiş olacaksınız. Antalya’ dan gelecek olanlar Kemer – Adrasan – Kumluca yolunu takip ederek, Finike merkeze ulaşacak. Finike merkezden ayrılıp Kaş’ a doğru devam ettiğinizde sizl güzel koylar bekliyor olacak. Bu koyu diğer koylardan ayıran, o güzelim mağara. Bu mağarayı gördüğünüzde durun ve buranın tadını çıkartın.

Antalya ile Finike arası 130 km olup yollar virajlı olduğu için bu yol 2 saat sürecektir.

BU yolu özel  aracınızla veya bir araç kiralayarak gitmenizi özellikle tavsiye ederim.

View this post on Instagram

Sesi açın lütfen. Mağaralı Koy son dönemde deniz tatili yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biri konumunda. Muhteşem bir manzara eşliğinde yüzmek istiyorsanız mutlaka görmeniz gereken bu keşif rotasını sizler için. Antalya‘nın Finike ilçesine bağlı Finike-Demre karayolu üzerinde kendiliğinden oluşmuş içinde kumsalı olan bir mağarası bulunan koya halk tarafından Mağaralı Koy ismi verilmiştir. Koyun en güzel tarafı mağara olan bölüm. Yüzerek geçebiliyorsunuz buraya öğle vakitleri gelseniz dahi serin oluyo. Olimpos -Adrasandan yola çıkıp Finike Demre yolunu takip ederseniz harika koylar var. #tatil #finike #demre #antalya #deniz #kum #güneş #traveller #keşif #akdeniz #seyahat #travelblogger #insta #photography

A post shared by Kadir KARAPIÇAK (@gezgin_tripod) on

 

Mağaralı Koy’ da Yemek

Burada bir işletme olmadığı malzemelerinizi yanınızda götürmelisiniz. Bir işletmenin gelmesi burası için iyi olmayacaktır. Koyda geçireceğiniz süreye bağlı olarak kahvaltı için simit peynir karpuz üçlüsü ve öğle yemeği için de bir hazırlayabilirsiniz.

Konaklama

Buraya en yakın Kaş’ ta veya Finike’ de konaklayabilirsiniz. Ama kamp yapmak, çadır kurmak isterseniz de harika bir yer. Sadece ıssız olmasından dolayı yalnız değil de arkadaş grubunuzla kamp yapmanız daha iyi olabilir. Çadırınızın önünü açıp bu manzaraya karşı uyanmak harika bir şey olur diye düşünüyorum. Düşünsenize elinizi yüzünüzü, denize atlayarak yıkıyorsunuz. Daha fazla konuşamayacağım.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here