Pasaportunuz yok mu? Üzülmeyin pasaportunuz olmadan gidebileceğiniz ülkeler de var. Yurt dışına seyahat etmek ve yeni yerler görmek isteyenlerin en büyük sıkıntısıdır pasaport veya vize işlemleri. Sadece yeni kimliğinizde gidebileceğiniz toplamda dört ülke var. işte sizden ne vize ne de pasaport isteyen ülkeler;

Pasaportsuz ve Vizesiz Gidilen Ülkeler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Akdenizin en güzel adalarından olan 1983 yılında bağımsızlığını ilan eden bir devlet. Muhteşem kumsallarından, 7 yıldızlı otellerinden ve anlata anlata bitiremedikleri eğlence mekanlarıyla her yıl yüzbinlerce turisti ağırlamaktadır.

Türkiye’ den her gün İstanbul, Ankara, Van, Trabzon, İzmir , Antalya ve Hatay’ dan direk seferler vardır. Türkiye’ den 1,5 – 2 saatlik uçuş mesafesinde olan KKTC kumar severlerin aklına gelen ilk rotalardandır.

kktc pasaportsuz gidilin ulkeler

Pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle giriş yapabileceğiniz ülkelerdendir. Nüfus çüzdanınızla girdiğinizde ülkede en fazla 30 gün kalabiliyorsunuz, ama pasaportla gittiğinizde ise bu süre 90 güne kadar uzamaktadır.

Ukrayna

Kimlikle giriş çıkışın başladığı günlerden itibaren Türklerin en fazla ziyaret ettiği ülkelerden bir tanesi Ukrayna. Başkenti Kiev olmak üzere Lviv, Odesa, Kharkiv, Kherson gibi şehirleri en çok ismi duyulanlardan.

1 Haziran 2017 yılı itibari ile karşılıklı olarak çipli kimlikle giriş çıkış yapabiliyoruz ülkeye. Pasaportunuzla veya çipli kimlik kartınızla vizesiz bir şekilde 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla konaklayabiliyorsunuz.

Ukrayna pasaportsuz gidilen ulkeler

İstanbul ve Ankara’ dan direk uçuşların olduğu Ukrayna’ nın şehirlerine iki saatlik uçuşla ulaşabiliyoruz. Daha detaylı bilgi için  Kimlikle Ukrayna ya giriş yazımı okuyabilirisiniz.

Gürcistan

Karadenize yakınlığı ile bilinen, başkenti Tiflis olan yeni kimlikle girebileceğimiz diğer bir ülke. Türkiye ile Gürcistan arasında kimliksiz geçiş Aralık 2011 yılında başlatılmıştır. Türkiye’ den Gürcistan’ a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının çoğunluğu kara yolunu kullanarak Artvin Hopa’ dan giriş yapsa da İstanbul’ dan her gün uçak seferleri de bulunmaktadır. Ülkede fiyatların uygun ve gece hayatının güzel olmasından dolayı Türk turistlerin vazgeçemedikleri ülkelerdendir.

Çipli yeni kimlik kartının haricinde eski kimliğinizle de girebileceğiniz Gürcistan’ da giriş tarihinden itibaren bir yıl kalabiliyoruz.

Gurcistan pasaportsuz gidilen ulkeler

Moldova

Moldova, denize kıyısı olmayan küçük bir Doğu Avrupa ülkesi. Avrupa’ nın en az turist giden ülkesi olmasına rağmen manastırları, verimli toprakları, şarapları, zengin tarihi ile seyahat etmek için eğlenceli, renkli, güzel ve ucuz bir ülkedir. Moldova denilince aklımıza Türkiye’ ye çalışmak için gelmeleri gelir.

moldova pasapotsuz gidilen ulkeler

Festivalleri ve doğal güzellikleri ile isminden oldukça bahsettiren Moldova ile 17 Ekim 2018 yılı itibariyle iki ülke  arasında kimlikle geçiş başlamıştır. Moldova’ da giriş tarihinden itibaren 90 gün vizesiz ve pasaportsuz konaklayabiliyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here