Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz seyahat uygulaması 1 Haziran 2017 tarihi  itibariyle başladı. İki ülke vatandaşları karşılıklı olarak çipli kimlik kartlarıyla giriş çıkış yapabiliyorlar ülkeye. 90 Gün süreyi aşmamak koşuluyla iki ülkede de vizesiz kalabiliyorsunuz.

Kimlik ile Ukrayna’ ya Giriş

Ukrayna’ ya girişte bizden hem vize hem pasaport istememesi, parasının bizim paramızdan daha değersiz olmasından dolayı en yoğun seyahat edilen ülkelerden bir tanesi olması, giriş çıkışlar hakkında yanlış bilgiler ister istemez oluşturuyor. 2018 yılının Temmuz ayında gittiğim için güncel bilgileri sizlere aktarmak istedim. Hadi gelin Ukrayna’ ya kimlikle veya pasaportla nasıl giriş yaparız, orada bizleri neler bekliyor ondan bahsedelim.

Kievde gezilecek yerler Sofya Katedrali

Kuzey Kıbrıs, Gürcistan’ dan sonra artık Ukrayna’ ya da sadece çipli kimlik kartımızla girebiliyoruz. Uçak bileti alırken size pasaport numarası sorulur, buraya kimlik numaranızı girerek biletinizi alabilirsiniz. Kimlikle girebiliyoruz diyoruz ama dikkat etmemiz gereken yeni çipli kimlikle girebiliyoruz, eski kimliğimizle girmemiz malesef mümkün değil.

Kimlik İle Giriş

Çipli kimlikle giriş yapacak olan seyahat severlere  A5 boyutunda bir kağıt verip bu kağıdın doldurulması isteniyor. Kağıtta isim, soyisim, ne kadar kalacağınız, kalacağınız adres gibi doldurmanız gereken yerler var. Bu kağıdın iki nüshasını dolduruyorsunuz daha sonra bir nüshası sizde diğeri ise pasaport kontrol noktasında kalıyor.

Ukrayna giriste-doldurulmasi gereken evrak

Yukarıda görseli olan belgeyi Ukrayna’ da kaldığınız süre boyunca yanınızda taşımanız, yetkili merciler tarafından sorulduğunda göstermeniz gerekmektedir. Ülkeden ayrılırken ise yeni çipli kimlik kartınızla birlikte bu belgeyi pasaport kontrol görevlisine ibraz etmeniz gerekmektedir.

Pasaportla Giriş

Çipli kimlikle girebiliyoruz diye pasaportla giremez miyiz? Tabi ki girebiliriz. Eğer pasaportunuz varsa pasaportla girmenizi tavsiye ederim. İşlemleriniz daha hızlı oluyor ve kontrol noktasında neredeyse beklemiyorsunuz. Pasaportla girdiğiniz için yukarıdaki evraktan sizlere vermiyorlar.

Kiev e nasil gidilir

Pasaport ve Kimlik Kontrolünde Yanınızda Olması Gerekenler

Ukrayna’ ya giden herkes bir odaya alınıp sorgulandığından bahsediyor. Ben Kiev’ e gittiğim için başıma böyle bir şey gelmedi. Girişte bizlere ne kadar kalıcağımızı, ne için geldiğimizi, konaklama yapacağımız yerin bilgilerini sordular ve ülkeye giriş yaptık.

Lviv’ e giden arkadaşlarımız; pasaport kontrolünde ülkeye ilk defa mı geldiniz sorusuna  cevabınız evet ise, pasaportunuza bakmadan sizleri sorgulanacağınız o küçük odaya yönlendiriyorlar. Burada ne soruyorlar derseniz, pasaportunuzun bütün sayfalarının fotoğraflarını çekiyorlar, uçak biletlerinizin fotoğraflarını aynı şekilde, konaklama yapacağınız yerin detaylarının yazdığı çıktıyı veya ekran görüntüsünü not alıyorlar. Daha sonra ise ne için geldiğinizi, ne kadar kalacağınızı ve cebinizde olan nakitinizi ve kartlarınızı sorup ülkeye girişinize onay veriyorlar.

Kaharkiv’ e girişte ise Kiev’ de uygulanan prosedürler uygulanıp giriş yapabiliyorsunuz.

Yanınızda olması gereken evraklar ise;

  • Giriş – çıkış uçak biletinizin ekran görüntüsü veya çıktısı.
  • Otel rezervasyon bilgileri veya Ukrayna noterince düzenlenmiş davet edenin bilgileri.
  • Ülkede bulunacağınız süre zarfında ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız miktar (en az günlük 40 dolar) Kiev’ e girişte yanımda 200 dolar vardı ve bana sormadılar bile.
  • Yeni çipli kimlik kartınızı kaybetmeniz durumunda TC kimlik numaranızın yazdığı soğuk damgalı başka bir kimliğin yanınızda bulunmasında fayda var.
  • Eğer girişte yanınızda 10.000 Euro dan fazla para varsa bunu gümrük görevlilerine beyan etmek zorundasınız.
  • Gezilerimde enerji toplamak ve sevdiklerime güzel bir hediye götürmek her zaman tercih ettiğim Endorfia çikolata kahve setlerinden vazgeçmiyorum.Hem kendi kültürüme ait bir hediye götürmüş, hemde kalite bir ürün seçmiş oluyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here