Kiev gezmek için en keyifli en sakin şehirlerden birisidir. Bu şehirden keyif almak istiyorsanız ön yargılarınızı bir kenara bırakıp; Kiev’in sokaklarını, adım adım dolaşmanız ve kafelerini, barlarını keşfetmeniz tarihi ve kültürel yerlerini gezmeniz gerekiyor.

İşte sizlere Kiev’de Gezilmesi Gereken En Güzel 10 Yer

Aziz Sofya Katedrali                                                                                                 

İsmini İstanbul’ da bulunan Ayasofya’ dan alan Aziz Sofya Katedrali 11. yüzyılda inşa edilmiş. Ukrayna’ da UNESCO tarafından dünya mirası listesine dahil edilen ilk yapıdır. Dönemin sosyal, kültürel ve politik bir merkezi olarak da faliyet göstermiştir. Katedralin içinde muhteşem mozaikler, freskler vardır. Sovyet devriminden sonra hükümet katedrali yıkmaya ve bir tür parka dönüştürmeye karar vermiş, ama çok sayıda tarihçi ve bilim adamının çabasıyla korunabilmiştir. 2007’ de Ukrayna’ nın Yedi Harikası arasında bulunan yapı Shevchenko Bölgesi’ nde yer alıyor.

Kievde gezilecek yerler Sofya Katedrali

Kiev Pechersk Lavra   

Bulunduğu bölgeye adını veren manastır Kiev Pechersk Lavra. 1051 yılında kurulmuş olup, mağaralar manastırı olarak da adlandırılmaktadır. Dinyeper’ in tepelerine hakim olan pecerska lavra neredeyse 900 yıllık bir geçmişe sahiptir. Pechersk Lavra irili ufaklı bir çok kiliseden oluşmaktadır. İster bütün kiliseleri gezin isterseniz bazılarını, ama benim sizlere tavsiyem burası için 4 – 5 saatinizi ayırmanız. Kiev, ortodokslar için çok kutsal bir şehir. Ortodoksların uğraması gereken birçok manastır bu şehirde. Manastıra girdiğinizde sizleri büyük bir hol karşılıyor olacak. Burada hem ibadet edenler hem de selfie çubuğu elinde gezen dünyanın her yerinden gelen enterasan bir kalabalık var. UNESCO dünya mirası listesine Ayasofya Katedrali ile aynı anda eklenmiştir.

Kievde gezilecek yerler pechersk lavra
Kievde gezilecek yerler pechersk lavra

28 hektarlık bu alanın hem yer üstü manastırları hem de yer altında bulunan mağaraları ve bu mağaralarda gezebileceğiniz mezarlıklar bulunmaktadır. Bu manastırın yer üstü bölümünü gezmek istiyorsanız 30 grivnaya giriş bileti alıp gezebiliyorsunuz. Eğer mağaralar bölümünü de gezmek isterseniz 60 grivna daha ödemeniz gerekmektedir. Manastırın içinde profesyonel makine ile fotoğraf çekmek isterseniz bunun için sizden 200 grivna gibi bir ücret talep ediyorlar. Makinenizi çantanızdan manastıra girince çıkartırsanız size bunun için ücret ödediniz mi diye rahatsız eden de olmayacaktır bilginize. 

Bu bölgeye ulaşım metro ve taksi ile oldukça kolay. Metro ile gelirseniz Arsenelna durağında inmelisiniz. Meydandan taksi ile gelmek isterseniz; biz Uber kullanarak 75 grivnaya geldik. Ama ben yürümek, şehri daha iyi keşfetmek istiyorum derseniz  ortalama 1 saatlik yürüyüş sonunda bu bölgeye ulaşabilirsiniz.

Mother Motherland / II.Dünya Savaşı Müzesi

Rodinamat heykeli şehrin her yerinden görülüyor ve bu heykeli gördüğünüzde burası neresi diye ister istemez bir merak uyandırıyor. Pechersk Lavra ile birbirine çok yakın olan bu müzede bulunan Rodinamat heykeli 62 metre yüksekliğinde ve çelikten yapılmış devasa bir heykel. Kılıcının bir kısmı Pechersk Lavra’ nın hacından daha yüksekte olduğu için kesilmiştir. Anıtın diğer elinde ise bir kalkan ve bu kalkanın üzerinde Sovyetler birliğinin amblemi bulunmaktadır. Yüzü Moskova’ ya dönük olduğu için Ruslara karşı olduğu yönünde de bir espiri dolaşıyor halk arasında.

kievde gezilecek yerler Mother Motherland
kievde gezilecek yerler Mother Motherland

Yapının altında II. Dünya savaş müzesi yer almaktadır. Bu bölgeye giriş ücretsiz olup girişte hemen eski tankları göreceksiniz. Açık hava müzesinin içindeki araçlarla fotoğraf çektirmek ve siz de çekmek isterseniz ekstra bilet almanız gerekmektedir. Ayrıca açık hava müzesinde savaş sırasında şehit düşmüş 11600 askerin isimleri mermer plakalara yazılmış sergilenmektedir.

St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Dinyeper Nehri‘nin hemen kıyısında bulunan özgürlük meydanından 10 dk. lık bir yürüyüş sonunda ulaşabileceğiniz altın kubbeli katedral devasa yapısı ile sizleri karşılıyor olacak. 1108 – 1113  yıllarında yapılmış katedrali Sovyetler 1930 yılında “değersiz” görüp yıkmışlar maalesef. Sovyetlerin yıkılışından sonra 1991 yılında aslına sadık kalarak yeniden inşa etmişler. Zaman içerisinde çevresinde binalar inşa edilmiştir. Katedralin arka kapısından çıktığınızda yaşlı ağaçların bulunduğu sessiz sakin bir park göreceksiniz. Parkın hemen yanında füniküler tarzında nostaljik bir tren bulunmakta, bu trenle nehrin kenarına inebilirsiniz.

Kievde gezilecek yerler Michaels Golden
Kievde gezilecek yerler Michaels Golden

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev’ in güneyinde bulunan, Ukrayna halkının kırsal yaşamı hakkında bilgi veren bir müzedir. Açık hava müzesinde ahşaptan yapılmış 300 binadan ve 70.000 parça eşyadan oluşan bir koleksiyon sergileniyor. Benim zamanım olmadığı için burayı ziyaret edemedim. Ama Kiev’ e giden gezginlerin seyahat planlarına eklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kievde gezilecek yerler Pirogovo

Golden Gate (Altın Kapı)

Özgürlük meydanına çok yakın olan gezilebilecek yerlerden bir tanesi altın kapı. Kiev prensliğinin kurucusu Yaroslov Mudri 1017 – 1024 yılları arasında Bizans mimarisinden etkilenerek şehre giriş kapısı ve şehrin çevresine surların inşa edilmesine karar vermiştir. İşte günümüze kadar bozulmadan gelen Kiev’ in giriş kapısı Altın Kapı. İçine girip gezebiliyorsunuz. İçerisi sadece merdivenlerden ibaret desem abartmamış olurum diye düşünüyorum. Dışarıdan bakacağınız bu yapı görsel olarak sizleri tatmin edecektir. Çevresinde bir havuz ve bir kafe bulunmaktadır. Kafesinde oturup bir kahve içerek etrafı izlemek çok keyifliydi. Güneşin tam üzerinden doğması yerel halkın “Gökyüzü Kapısı” diye adlandırmalarına sebep olmuştur. Günümüzde Kiev’ e gelen turistlerin şehrin tarihini ve mimarisini, geçmiş dokusunu anlamak için mutlaka ziyaret ettikleri önemli yerlerden biridir.

Goldengate-altın-Kapı
Goldengate-altın-Kapı

Khreshchatyk Caddesi

Kiev’ in ana caddesi diyebiliriz. Kafeleri, restoranları ve tarihi binaları ile şehrin en önemli cazibe merkezlerinden. Aslında Türkiye’ nin Taksim’ i.  Cadde üzerinde butik self-servis kahve dükkanları bulunmaktadır. Bu caddenin en çok sevdiğim tarafı ise hafta sonları ve resmi tatillerde cadde olduğu gibi trafiğe kapatılıyor ve caddede özgürce insanlar dolaşıyor. Müzik eşliğinde koreografi yapan gruplar oluyor.

Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı)

Bu şehrin merkezi buluşma noktası neresi derseniz işte tam da burası. Bu meydan 2013 yılında öğrenci protestoları olarak başlayan ancak yönetimin şiddet uygulamasıyla tüm ülkeye dağılan hareketin toplanma merkezi diyebiliriz. Ortasındaki sütunun üst kısmında Başmelek Mikail’ in tasvir edildiği bir heykelin bulunduğu meydanda şehrin kurucuları sayılan 4 efsanevi karaktere adanmış bir anıt yer alıyor. Bu meydanda anıtın hemen yenında Globus adında büyük bir alışveriş merkezi de bulunuyor.

Kievde gezilecek yerler bagimsizlik meydanı
Kievde gezilecek yerler bagimsizlik meydanı

1991 yılında Ukrayna’ nın Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği‘nden ayrılması için yapılan gösteriler ve toplantılar bu meydanda yapıldı. Sonunda Ukrayna’ nın istediği gerçekleşti ve Rusya ve Beyaz Rusya’ dan ayrılmış oldu. Bu meydanın akıllara ikinci kazınma sebebi ise 2004 başkanlık seçimlerinden sonra Ukrayna halkı bu meydanda toplanıp seçimleri protesto ederek dünyaca ünlü “Turuncu Devrimi” bu meydanda gerçekleşmiştir.

Birinci Bölüm

Bir dağ geçidi olan ve her yıl 29 Eylül’ de Nazi işgali esnasında sevdiklerini ve ailelerini kaybedenlerin bir araya gelerek sevdiklerini andığı Babi Yar, 1941’ de 60 binden fazla insanın katledildiği geçit olarak tarihteki yerini almış. Bir toplu mezar olan Babi Yar yalnızca anma törenlerinde değil, ülkeye gelen pek çok turist tarafından da ziyaret ediliyor.

Andreevsky Spusk (Andrevski Yokuşu)

Araç trafiğine kapalı olan bu yokuş en ilgi çekici yanı yol boyunca sıralanan satıcılardır. Enva i çeşit hediyelik eşyalar, pipolar, tablolar, Kiev’ i simgeleyen hediyelikler, antika fotoğraf makineleri (en çok burası ilgimi çekmişti). Meydanları birbirine bağlayan Andryevskiy Yokuşu, ismini yokuşun hemen başında bulunan Andryevskaya Kilisesi’ ne de adını veren, İsa’nın 12 havarisinden biri olan Andreas’ tan alıyor. Bu kilisede çan bulunmuyor. Efsaneye göre çanların çalınmasıyla denizin yeniden yeryüzüne çıkarak Ukrayna’ yı suların altında bırakacağına inanılıyor.

 

 

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here