Kıbrıs denilince aklınıza ilk gelen eğlence hayatı ve kumar masalarıdır değil mi? Ama KKTC sadece bunlardan ibaret değil. KKTC’ nin en bilinmeyen yerlerinin başında ise Beşparmak dağlarına gizlenmiş bir köşk geliyor. Mavi Köşk, hakkında anlatılan yanlış veya doğru hikayeler le turistlerin ilgisini daha çok çekmeyi başarıyor.

Mavi Köşk

Mavi Köşk İtalyan asıllı Rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında dağların arasında o dönemde yol bile olmayan dağın yamacına yaptırılmıştır. Köşkün en büyük özelliklerinden bir tanesi bulunduğu konumdan bütün Girne’ ye  hakim olması ve köşkün yanına gidene kadar hiçbir yerden köşkün görülmüyor olmasıdır. Böylelikle köşk silah dağıtım noktası olarak kullanılabilmektedir. Köşkün mimarının sahibinin çok yakın arkadaşı, çalışanların ise yakın akrabaları olduğu söylenmekte. Köşkün inşaatı bittikten sonra Paolides bütün işçilerin hepsini yemeğe davet edip zehirleyerek öldürdüğü söylenmektedir. Sebebi ise köşkün sırrının çözülmemesidir.

mavi kosk

Mavi Köşk, 1974 Kıbrıs Çıkartmasından sonra, Türk askerleri tarafından korunmaktadır. Şimdilerde ise müze olarak ziyaretçilerini beklemekte. Küçük bir ücret karşılığında gezilebilen bu yerde askerler sizlere eşlik etmektedir. Yalnız başınıza köşkü gezmeniz mümkün değil. Sizlere eşlik eden askerler de onlara izin verildiği kadar Mavi Köşk hakkında bilgi vermektedir.

Peki kimdir bu adam;

Dönemin Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’ un avukatıdır. Bu görünen mesleği diyebiliriz. Aslında Ortadoğu’ nun en büyük silah tüccarıdır. Avukatlık mesleğini silah kaçakçılığını gizlemek için yapıyormuş.

Odanın duvarında asılı olan fotoğraf Paolides’ in tek fotoğrafıdır. Bize bilgi veren arkadaş artık orada asker olmadığı için asıl fotoğrafın bir dolapta saklandığını söylenmektedir.

mavi kosk paolides

Sanata düşkünlüğü ile bilinen Paolides’ in evinin hemen her yerinde paha biçilmez tablolar, şarap dolapları, İran halıları gibi sanat eserlerini görmeniz mümkün. İçeride dikkatinizi çekecek olan eserlerden bir tanesi de Meryem Ana tablosudur. Tablonun özelliği ise odanın neresinden bakarsanız bakın ellerinin, ayaklarının ve gözlerinin size dönük olması. Bu tablodan toplamda 4 adet olduğu söyleniyor ve gerçekten nereden bakarsanız bakın gözleri size bakıyor. Çok ürkütücü değil mi?

meryem ana tablosu mavi kosk

Paolides 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı sırasında kaçmak zorunda kalmış. Kaçarken yatak odasında yaptırdığı İngiliz Mahallesine inen gizli geçidi kullanmıştır. Kaçtıktan sonra ise tüneli patlatmış ve tünelin nereye çıktığı hala bilinmemektedir. Hep Kıbrıs’ a dönme ümidiyle yaşadığı için 1986 yılına kadar köşkün bütün ihtiyaçlarını İtalya’ dan göndermiştir. Daha sonra da ihtiyaçlar gelmediği için öldüğü rivayetleri söylenmeye başlamıştır.

Mavi Köşk’ ün Odaları

Şimdi de Mavi Köşk’ ün odalarını gezmeye başlayalım. Köşke girdiğiniz de sizi ilk olarak Paolides’ in çalışma odası karşılıyor. İki katlı bir evden oluşan köşkün odaları farklı renkte mobilyalarla döşendiği için odalar renkleriyle isimlendirilmiştir.

Çalışma Odası: Köşkte Paolides tarafından kullanılan tüm çalışma masaları duvara sıfır konumundadır. Yaptığı işten dolayı devamlı ölüm tehlikesinden dolayı sırtını hep duvara dayamıştır. Çalışma odasında bulunan koltuk 1,5 saatten fazla oturulduğunda iyice sertleşip çalışanın yorulup uyumasını engelliyormuş. Yine bu odada bulunan perde kapatıldığında dışardan gelebilecek olan bütün sesleri engelliyormuş.

Yeşil Oda: Paolides’ in yatak odasına açılan oda. Kendine özel olarak yaptırdığı üzerinde uzandığında uyku getirme özelliğine sahip koltuklar bulunmaktadır. Yatmadan önce burada televizyon izleyerek uykuya hazırlandığı söyleniyor.

mavi köşk yesil oda

Sarı Oda: Çocuk misafirleri için dizayn edilmiş bir oda olan sarı odada her şey çocukların kullanabilecekleri boyutlarda dizayn edilmiştir. Bu odanın diğer özelliği ise köşke sonradan raylı sistemle dahil edildiği için depremden etkilenmemektedir. Bu odaya dışardan baktığınızda ayrı bir bölüm olduğunu fark ediyorsunuz. Bu odayı deprem sığınma odası olarak düşünmektedir.

Kırmızı Oda: Mafya toplantılarının yapıldığı odadır. Bu odada 4 kişilik bir masa bulunmaktadır. Kararlarını açıklamak için oturduğu tek kişilik bir koltuğu bulunmaktadır.

mavi kosk kirmiz oda

Mavi Oda: Yetişkin misafirlerin ağırlandığı odadır.

mavi kosk mavi oda

Yatak Odası: Yatak odasında iki pencere bulunmaktadır. Yatağa uzanıldığında soldaki pencereden güneşin doğuşu sağdaki pencereden ise güneşin batışı izlenmektedir. Yatağın başlığının hemen arkasında gizli bir bölme bulunmaktadır ve bölmenin nereye çıktığı hala bilinmemektedir. Ayrıca bu odada 9 parçalı bir ayna bulunmaktadır. Aynanın önünde ibadet ederken bu ayna sayesinde odayı 360 derece görebilmektedir.

Taverna: Eğlenceye düşkünlüğü ile bilinen Paolides köşkün içine bir de taverna yaptırmıştır. Tavernanın içinde her odanın rengine göre masa bulunmakta ve bu odalarda kalan misafirler ise odanın rengi neyse o renkteki masaya oturmak zorundaymış. Buradan da  takıntılı bir adam diye düşünüyorum. Tavernanın girişinde bulunan barın duvarları burçların sembolleri ile dizayn edilmiş, aslan başlıklı musluktan ise şarap servisi yapılıyormuş.  Tavernada kırmızı masaya genelde düşman olduğunu düşündüğü insanları oturtur, kendi oturduğu masanın arasına da çocukların oturduğu masayı koyarmış ki  çatışma olmasın. Tavernanın içinde bulunan et pişirilen makine hala çalışmaktadır.

mavi kösk taverna

Bahçe Bölümü: Bahçe bölümünde binbir çeşit ağaç 13 fıskiyeli havuz bulunmaktadır. Bu havuzla ilgili de bir hikaye var tabi. Paolides zaman zaman evinde partiler düzenler ve bu partilerde dişlediği elmayı ikinci kattan havuza doğru atar ve bu havuzda elmayı kim kaparsa o gece zamanını onunla geçirirmiş. İnanıp inanmamak size kalmış. Yine bahçede bulunan en ilginç yerlerden bir tanesi de kendi sesinizin yankılandığı bir bölüm var ve bu bölümde davalara hazırlandığı söylenmektedir. Bu bölümün hemen yan tarafında iki adet ağır silah ve silahın başında adamları bulunmaktadır.

Süt Havuzu: Köşkün bu bölümünde musluklardan su yerine süt akmaktadır. Paolides gelen kadın misafirleriyle bu bölümde zaman geçiriyormuş. Söylentilere göre o zamanın Hollywood yıldızlarının çoğu bu evde konaklamışlardır.

Mavi Kosk havuz

Derin Dondurucu: Bukalemun derisinden yapılan bu derin dondurucuyu nereye taşırsanız taşıyın o alanın rengini almasıyla söz edilmektedir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mavi Köşk’e Girne Güzelyurt yolu üzerinde yer alan Çamlıbel’ de bulunan 39. Tümenin içinde bulunmaktadır. Mavi Köşke isterseniz şahsi aracınızla Girne merkezden 45 dk gidebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise turlarla gidebilirsiniz. Turları taksiler düzenlemekte köşk hakkında çoğu bilgiyi de taksi şöförleri size vermektedir. En son kişi başı 150 TL tur ücreti alınmaktaydı şimdi ise ne kadardır bilmiyoruz.

Diğer alternatifiniz ise araç kiralamak ki en uygun olanı da bu. Eğer Kıbrıs’ da araç kullanabileceğiniz ehliyetiniz varsa günlük 70 TL ye araç kiralayabiliyorsunuz. Mavi Köşk’ e vardığınızda bir tur rehberine ihtiyacınız olmadan askerler sizlere zaten rehberlik ediyor.

Mavi Köşk Ziyaret Saatleri ve  Giriş Ücretleri

Pazartesi günleri haricinde her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında açık bulunmaktadır.

Mavi Köşk’ e askerlerin kontrolünde giriş yapabiliyorsunuz. Giriş ücretleri 3,00TL dir.

Mavi Köşk ve Paolides Hakkında Hikayeler

  • Paolides’ in yatak odasının kapısı kilidi aşağıya doğru değil yukarı kaldırıldığında açılmaktadır ve bunu sadece evde çalışanlar biliyormuş.
  • Köşk 1974 Kıbrıs harekatında ele geçirilmiş, köşkteki para kasasında 20 Sterlin ve bir adet altın anahtar bulunmuştur. Bu anahtarın nereye ait olduğunu bulmak için evdeki bütün odalarda denemiş ama bu anahtar hiçbir odayı açmamıştır. Bu altın anahtarı dönemin Cumhurbaşkanın verdiği söylenmektedir.
  • Paolides dönem dönem evinde partiler düzenler ve bu partilerde dişlediği bir elmayı havuzda yüzen misafirlerine atar ve bu elmayı kim tutarsa onunla geceyi geçirirmiş.
  • 13 rakamı da evin her tarafında insanın karşısına çıkmakta. İki katlı olan evde 13 oda, Yüzme havuzunun her iki tarafında 13 fıskiye, 13 merdivenin olması, köşkün krokisine tepeden bakıldığında 13 rakamını görebiliyor olmanız bu 13 rakamının gizemi nedir dedirtiyor.
  • Üst kata çıktığınızda bir biblo görüceksiniz. Bu bibloyu gördüğünüzde köşkün tam ortasındasınız demektir. Bu biblonun adı denge heykeli. O bölgede bir deprem veya bir sarsıntı olduğunda aerodinamiği gereği biblo güçlü bir sesle farklı bir pozisyon alıyor.

Mavi kosk biblo

Kıbrıs’ta askerlik yapan, askerliği süresi boyunca Mavi Köşk’e gelen turistlere rehberlik eden ve bana bu yazıyı yazmamda yardımcı olan Koray ŞAŞI’ ya teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here