Yeryüzünde saklı bir cennet arıyorsanız burası da onlardan bir tanesi desem abartmış olmam sanırım. Muğla’ nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz’ in sınırları içerisinde, araçla ulaşımın olmadığı bir cennet. Boyu 350 metreleri bulan sarp kayalıklarla çevrili olan bu vadide, toplamda 80 çeşit kelebek yaşamaktadır. Özellikle ismini buradan aldığı söylenen kaplan kelebeği de bu bölgede yaşamaktadır. Dünyanın çoğu yerinde kaplan kelebeğini görmeniz mümkündür ama koloniler halinde yaşadıkları tek yer Kelebekler Vadisi’ dir. Faralya köyü sınırları içerisinde kaynağı bulunan, 50 metre yükseklikten vadiye dökülen güzel bir şelalesi de bulunmaktadır.

Gezilerimden daha hızlı haberdar olmak için @gezgin_tripod hesabını takip edebilirsiniz.

View this post on Instagram

KELEBEKLER VADİSİ 📍Muğla Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz sınırları içinde yer alan ülkemizin eşşiz cennetlerinden bir tanesidir. 📍Vadi de 80 farklı kelebek türü bulunmaktadır. 📍Dünya da hiç bir yerde koloniler halinde bu kadar kelebeği bir arada göremezsiniz. 📍Adını meşhur Kaplan kelebeğinden alır. 📍Bu gördüğünüz tepeye Ölüdeniz Faralya yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Ki kalabalığı görünce bir durun ve nedir burası diye düşünürken birisi size burasının Kelebekler vadisi olduğunu fısıldayacaktır. 📍Bu manzaray geldiğinizde çok yaratıcı fotoğraflar alabilirsiniz. #kelebeklervadisi #kelebekler #fethiyeturkey #fethiye #muğla #mug #instamugla #fethiyeturkey #summer #yaz #tatil #tatilkeyfi #travel #nature #gezi #seyahat #photography #instagood #travelphotography #traveller #instagram #photooftheday #objektifimden #photo #instatravel #travelgram #traveler #travelblogger #gezilecekyerler

A post shared by Kadir KARAPIÇAK (@gezgin_tripod) on

 

İsmi Neden Kelebekler Vadisi

Vadinin yerel adı Güdürümsu’ dur. 1987 yılında kooperatif, vadiyi turizme açmak için ortaklarından Hasan Deniz Bayramoğlu’ nu görevlendirdi. Hasan Abi, vadinin ismini, şelale boyundaki kelebek kolonisinin büyüsüne kapılıp, burayı Kelebekler Vadisi olarak anan amatör ressam – fotoğrafçı ve entamalog sevgili Rıfat Kılar’ dan esinlenerek Kelebekler Vadisi koydu. O gün bu gündür bu coğrafyaya Kelebekler Vadisi denir oldu.

Vadi Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Akdenizin nemli ve bunaltıcı havasını bu vadinin içinde göremezsiniz. O kadar güzel eser ki tatilin keyfi bu şekilde çıkar dedirtecek cinsten.
 2. Vadiye araçla ulaşmanız mümkün değil. Ancak uzun bir yürüyüşün ve yokuş inişinin sonunda ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise tekneyle ulaşmak.
 3. Fethiye kalkışlı günlük tekne turları düzenlenmektedir. Ama bu tekne turuyla vadinin keyfini ne kadar çıkartabilirsiniz bilemiyorum.
 4. Vadi o kadar güzel izole olmuştu ki çevre kirliliğinin çok az olduğu, hatta olmadığı bir yer diyebilirim.
 5. Vadide bulunan işletmeler de vadinin temizliği konusunda oldukça hassas.
 6. Vadinin bu şekilde korunması kelebeklerin hala yaşam alanı olarak kalmasında büyük bir etken.
 7. Dünya Mirasını Koruma Vakfı (World Heritage Foundation) vadiyi kaplayan bitki türlerinin zenginliğinden dolayı Kelebekler Vadisi’ ni de korunması gerekenler listesine eklemiştir.

Kelebekler Vadisi’ nde Neler Yapılır?

 1. Vadiyi gezmelisiniz. Gezerken kelebeklerin sizlere eşlik ettiğini göreceksiniz.
 2. Vadiyi fotoğraflayıp bu güzel anılarınızı ölümsüzleştirmelisiniz.
 3. Kelebekler Vadisi’ ninin turkuaz suyunda yüzmelisiniz. Kelebekler Vadisi’ nde 7 farklı koy bulunuyor bu koylara tekne turları düzenleniyor. Bu turlara katılabilirsiniz.
 4. Kelebekler Vadisi doğal sit alanı statüsünde olduğu için çok farklı balık çeşidi bulunmaktadır. Kesinlikle dalış yapmalısınız. Ben dalış yapıp su altı kamerası ile çok güzel görüntüler aldım.
 5. Yamaç paraşütü yapın. Özellikle bu sene yabancı turistlerin olmamasından dolayı paraşüt firmaları fiyatları uygun tuttuklarını söylüyor. Ben denemek istedim ama anlaşamadık. Uçuş fiyatı 450 TL + video çekimi, fotoğraf ise 200 TL, toplam 650 TL talep ediyorlar. Fotoğraf ve videoyu kendim çekeceğim desem de izin verilmiyor. Elinizden düşürüp sahildeki misafirlere zarar verebilirsiniz deniyor. Ama gel gelelim ki yine kamerayı size veriyorlar çekim için.
 6. Vadinin içinde yamaç tırmanışı yapabilirsiniz. Bu nedenle yürüyüş ayakkabılarınızın yanınızda olmasını tavsiye ederim.

Kelebekler Vadisi Şelalesi

Kelebekler Vadisi’ nde şelaleye ulaşmak ortalama 1 saatinizi alıyor. Şelaleye doğru vadinin derinliklerine girdikçe kelebeklerin sayısının arttığını göreceksiniz. İnternette vadide kelebeklerin artık olmadığını yazan o kadar içerik var. Ama işin aslı öyle değil. Fazla ömrü olmayan bu çanlıları görmek isteyenlerin üreme zamanlarında burayı tercih etmeleri en mantıklı olanı olacaktır. Eğer siz gerçekten kelebek görmek istiyorsanız buraya Nisan ya da Eylül ayında gelmelisiniz.

İlk şelaleye kadar 20 dk patika yoldan yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Şelalenin asıl kaynağı ise biraz daha yukarıda ve asıl manzarada orada. Aslında kelebeklerin en fazla olduğu yerde orası. Çünkü kelebekler sesten hoşlanmadıkları için deniz kenarındaki cırcır böceklerinin sesleri onları rahatsız ediyor. Dolayısıyla vadinin derinliklerine kaçıyorlar.

Kel. Vadisi’ nde Gönüllü Olmak

Bu gibi doğal yaşamın olduğu yerlerde gönüllü olarak çalışmak isterseniz, bir ücret talep etmeden, konaklama ve yeme içme ihtiyacınızı karşılatıp tatilinizi yapabilirsiniz. Antalya Olimpos’ ta bulunan işletmelerde ve aynı şekilde Faralya’ da bulunan çoğu işletmelerde bu şekilde çalışabilirsiniz. Bilgi almak için tesisle görüşebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’ nde Konaklama

Kelebekler Vadisi’ nde konaklama bir kişinin elinde bulunuyor. İster çadır alanında çadır kurun, isterseniz sahilde plajda uyumak isteyin, istersenizde bungalovlarda kalın, her halükarda bu işletmeye para ödemek zorundasınız. Plajda oturup sabahlamak istiyoruz da deseniz ödeme yapmak zorundasınız. Çadırda kalsanız da, bungalovda kalsanız da fiyatlara sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil.

Kelebekler Vadisi 2020 Konaklama Fiyatları

Kelebekler Vadisi 2020 konaklama fiyatlarını ekliyorum. Konaklama hakkında daha detaylı bilgi isterseniz 2020 Kelebekler vadisi konaklama yazımızı okuyabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Yeme – İçme 2020

Kelebekler Vadisi’ nde konaklıyorsanız, sabah ve akşam yemeği konaklama fiyatının içine dahil oluyor. Bunun haricinde gün boyu alkollü ve alkolsüz içecek servislerinin yapıldığı bir adet bar bulunmaktadır. Deniz ürünlerini tatmak ve akşam yemeğinizi balık yiyerek değerlendirmek isterseniz bir balık evi restoranı bulunmaktadır. Öğle vakti acıktınız, biz ne yapacağız diye düşünmeyin. Onun için de hamburgerinden dönerine, tostuna kadar her şeyi bulabileceğiniz snack (atıştırmalık) bar bulunmaktadır. Bir de günlük ihtiyaçlarınız için market bulunmaktadır.

Kafe menüsünden birkaç fiyat söyleyerek sizleri ufak da olsa bilgi sahibi yapmak isterim.

Öğle yemeğinde tabldot yemeği bulunmakta, ücreti ise 30 TL dir.

Döner-ekmek 25 TL, balık-ekmek 30 TL, sucuk ekmek 30 TL gibi…

K.Vadisine Ulaşım

Vadiye gelmek için Türkiye’ nin neresinden olursa olsun Fethiye’ ye gelmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra Ölüdeniz’ den kalkan tekneler ile buraya ulaşabilirsiniz.

Hava yolu ile gelmek isteyenler için ise en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı’ dır. Dalaman Havalimanı – Fethiye arası 55 km olup, 1.5 saat sürer.

Özel aracınızla gelmeniz her zaman sizin için bir avantaj olacaktır. Muğla’ nın etrafında gezilecek o kadar güzel yerler var ki, aracınız kolaylık sağlayacaktır.

Vadiye karayolu ile ulaşım yok. Ama macera seviyoruz diyorsanız, Faralya köyünün içinden patika yolu kullanarak inebilirsiniz ama ben tavsiye etmiyorum. Bu yolu kullanıp düşüp yaralananların, hatta ölen bir kişinin dahi olduğu söyleniyor.

Buraya en kolay ulaşım olarak Fethiye Ölüdeniz’ den kalkan tekneleri kullanabilirsiniz.

Vadinin Tekne Seferi Saatleri

Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz 9:30 – 13:00 – 17:00
Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi 11:00 – 14:00 – 18:00

Bunun haricinde vadiyi arayarak özel tekne veya bot talep ederseniz ücret karşılığında sizi bırakacaklardır.

Önemli Notlar

 1. Tesiste internet bulunmamaktadır ama bütün operatörler çekmektedir.
 2. Çocuk dostu vadide 0 – 12 yaş çocuklardan ücret alınmamaktadır.
 3. 13 – 15 yaş arası çocuklar içinse %50 indirim uygulanmaktadır.
 4. Pandemi döneminde açık büfe olan kahvaltı servisini, tabak şeklinde mutfak personeli yapmaktadır.
 5. Vadiye  günübirlik teknelerle gelip geri dönerseniz vadiyi yaşamış olmazsınız, sadece bir koyda denize girip dönmüş olursunuz. Size tavsiyem vadide iki gününüzü geçirmeniz yönünde olacaktır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here