Kayak Tatili nde Bavulunda Olması Gerekenler

Kayak tatili planlarınızı yaptınız m? Pandeminin mutasyon değiştirip hızını kesmeden bulaşıcılığını devam ettirdiği bu günlerde planlarımızdan vazgeçmiyoruz belli ki. Peki kayak tatiline çıkmadan bavulumuzda neler bulunması gerekiyor, bunları biliyor musunuz?

Siz de daha önce kayak tatili ne çıkmadıysanız, bavulunuzda neler bulunması gerekiyor bilmiyorsanız, yaşaya yaşaya tecrübe etmiş birisi olarak bunları kaleme almak istedim. Hadi gelin maddeler halinde yazalım bunları.

Gezilerimden daha hızlı haberdar olmak  @gezgin_tripod  hesabını takip edebilirsiniz.
Kayak tatili
kayak tatili bavul hazırlama

Kayak Kıyafetleri

Valimizde olmazsa olmazlardan kayak kıyafetleri. Elbette gittiğimiz yerdeki kayak odalarından bunları kiralayabiliriz. Fakat hijyene özellikle dikkat ettiğimiz bu günlerde başkasının kullandığı kıyafetleri kullanmaktansa kendi kıyafetlerimizi tercih etmemiz en mantıklı olanı olacaktır. Kiralama yaptığımız kıyafetlerin üzerimize tam olmaması rahat bir şekilde kullanmamıza ve keyifli bir tatil geçirmemize engel olacaktır. Bunun için tatile çıkmadan ekipmanlarınızı hazırlamalısınız. Decathlon mağazasından bütçenizi yormadn alışveriş yapabilirsiniz.

Kayak Gözlükleri

Valinizde mutlaka bulundurmanız gereken bir diğer eşya ise kayak gözlükleri. Kayak gözlüğü olmayan kayakseverler güneş gözlüğü de kullansalar aynı konforu sağlamıyor. Bu sebeple kış şartlarına uygun, buğulanmaya sebep olmayan ve sis ortamında görüşünüzü kolaylaştıracak bir gözlük seçmelisiniz.

Kask

Sağlık ve güvenliğiniz için olmazsa olmazlardan biri de kayak kaskı. Doğru bir kayak kaskını seçmek için mağazada uzun vakit geçirmeniz gerekebilir ama rahatınız için bu kesinlikle çok önemli. Aynı şekilde bavulunuzda yoksa gittiğinizin yerin kayak odasından da kiralama yapıp kullanabilirsiniz. Ortalama kiralama fiyatları ise 20-40 TL arasında değişmektedir.

kayak tatili

Kayak Tatili nde olmazsa olmaz İçlik ve Çoraplar

İster kayağa gidin ister kışın dağda yürüyüşe çıkın, sert geçen kış aylarında en büyük destekçilerimiz termal içlikler ve çoraplar olabiliyor. Özellikle kayağa gidecek olanların vücutlarını sıcak tutacak termal içlikler almasında fayda var.

Güneş Kremi

Nereden çıktı şimdi güneş kremi, yaz tatiline mi gidiyoruz der gibisiniz. Arkadaşlar kışın beyaz karın üzerinden yansıyan güneşin yanıcılığı yaz aylarında yaşadığınız yanığa benzemez, emin olun. Bavulunuzda SPF-50 güneş kremi bulundurmalısınız.

Dudak Kremi

Valiziniz için bakım ürünlerini hazırlarken mutlaka almanız gereken ürünler arasında dudak kremleri bulunuyor. Soğuk havalarda çatlayan, kuruyan dudaklarınız için dudak kremi de bulundurmalısınız.

Kayak Boyunluğu

Pistlerin rüzgarlı ve soğuk olduğunu düşünürsek ekstra bir korumaya ihtiyacımız olabilir.  Bunun için kaya severleri düşünülmüş ve özel olarak kayak boyunluğu tasarlanmış. Hem yüzünüzü hemde boynunuzu oldukça sıcak tutuyor.

Sırt Çantası

Bavulumuzu hazırladık neden sırt çantası diyorsunuz şimdi de; Kayağa çıktınız güneş gözlüğünüzün, kreminizin, aksiyon kamera akipmanlarınızı, telefonunuzu özellikle suyunuz koymanız için küçükte olsa bavulunuza bir sırt çantası koymayı unutayınız.

Aksiyon Kamerası

Bu kadar hazırlandınız. Geçireceğiniz bu tatili video ve fotoğraflar alarak ölümsüzleştirmek istemez misiniz? Macera dolu eğlenceli etkinliklerin olmazsa olmazı aksiyon kameranızı ister kaskınıza ister montunuza sabitleyip bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Liste sona erse de gerçeklerden de bahsetmeyi unutmayalım. Eğer bir arkadaş ortamında bulunma sebebiyle rica üzerine kayak tatiline çıktıysanız bu kadar ekipmana ihtiyacınız yok. Kiralama usülünü tercih edebilirsiniz. Fakat ne olursa olsun bakım ürünlerinizi ve içliklerinizi almayı unutmayın. Bunları kirayalayarak temin edemezsiniz 🙂

Ayrıca kayak yapmadığınız zamanlarda dışarıda karda vakit geçirmek, sucuk ekmek yemek, sıcak çikolata keyfi yapmak için atkıya, bereye ve eldivene ihtiyacınız olacak. Güneş gözlüğünüzü de taktınız mı havanızdan geçilmez!

Vücudunuzun bir yerinde önceki kayak deneyimlerinizde veya yakın zamanda başka bir sebeple sakatlık oluştu ise bunun için gerekli olan malzemeleri yanınıza almayı unutmayın. Ben Kayseri’ deki kayak tatilimde sakatlandığım için dizimi destekleme amacıyla dizlik bulunduruyorum.

Listelediklerimden başka sizin de aklınıza gelen birşey olursa yorum yazmayı unutmayın.

Türkiye deki kayak merkezleri hakkında gitmeden bilmeniz gerekenlerden hakkında yazdığım bir kaç kaya merkezinin linkini de  buraya bırakıyorum.

Davraz kayak merkezi yazımızı da gitmeden kesinlikle okumalısınız.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here