Snowboard mı Kayak mı?-Hangisini Öğrenmek Daha Kolay- Hangisin den Başlamalıyım.

Havaların soğumasıyla kış tatilleri ön plana çıkarken tatil planları da yapılmaya başlandı.Pandemi bizleri baya etkilese de otellerin aldığı önlemler duydukça planlarımız yapmaktan alıkoyamıyoruz kendimizi. Kayak tatillerini seven teçrübeli kişileri pistlere çıkmanın heyacanını yaşarken hiç kayak yapmayanlası ise Kayak mı Snowboard mu yapmalıyım telaşı aldı diyebiliriz. Hangisi daha kolay, hangisini daha güvenli öğrenebilirim sorularına araştırmaya başladınız bile.

Özellikle yeni başlayacak olanların kafalarında ki soru işaretlerini giderebilmek için şahane bir yazı hazırladım sizler için.

Gezilerimden daha hızlı haberdar olmak  @gezgin_tripod  hesabını takip edebilirsiniz.

Kayak mı Snowboard mu /Biri Klasik Biri Modern

İlk çıktığı zamanlar da federasyon tarafından kar sporları arasında kabul edilmeyip daha sonrasında teknikleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda kar sporuna kazandırılan snowboard dan başlı başına bir dal olarak kabul edilmiştir.

Kayak yapmaya başlayacaksanız kayak mı snowboard mu zor diye soru sormaya başladınız demektir. İki dal arasın da da tercih yapmak oldukça zordur aslında. Her ikisinin de kendine has zorlukları ve zevkleri var diyebiliriz. Kişiye göre, yeteneğinize göre de bu değişiklik gösterebililir. Bana sorarsanız bence ikisini de deneyip sizin karar vermeniz en doğrusu olacaktır.

Kayak mı Snowboard mu

Kayak klasik Snowboard moderndir. Dolayısıyla pistlerde snowboard yapan gençleri kayak yapan orta yaşlı ve yaşlıları daha fazla görebilirsiniz.

 • Snowboard özgür ve heyacanı bol olan bir daldır. Akrobatik hareketler daha yakışır. Özellikle gençlerin gözdesidir snowboard.
 • Kayak ise bir stilde kayabileceğiniz ama daha hızlı olabilceğiniz bir daldır.

Snowboard daha zor

 • Ben dahi bu kayağa başlamadan önce  bacaklarımın birbirinden bağımsız olduğu için daha kolay olduğunu düşünenlerdenim
 • Snowboard öğrenmenin kayağa göre daha zor olduğu ortak bir fikirdir.
 • Snowboard öğrenmek daha zordur ama ustalaşmak daha kolaydır.
 • Ancak kişiyi daha hızlı geliştirdiği söylenmektedir.
 • Snowboard yapanların çoğunluğunu gençlerden oluşur.
 • Daha özgür ve heyecanlı bir spor dalıdır.
 • Snowboard tek bir tahta üzerinde yapıldığı için denge kurulması daha zor. Dolayısı ile düşme korkusu daha ağır basmaktadır.
 • Snowboard dengeli kaymayı öğretir. Amaç kıvrak olmaktır.

Kayak Daha Kolay

 • Kayak yapmayı öğrenmek daha kolay ama ustalaşmak daha zordur
 • Kayak yapmak ta dengeyi sağlamak daha kolaydır.İki  bacağımızın bağımsız olması hem durma konusunda hemde denge sağlama konusunda bizlere güven verir.
 • Kayak hızlı kaymayı öğretir. Amaç pisti hızlı ve güvenilir bitirmektir.
 • Pistler de kayak yapanların yaş ortalamalarına dikkat ederseniz orta yaşlı ve yaşlı bir kesimden oluşmaktadır.

Kayak mı Snowboard mu /Sakatlanmak

Snowboard mu Kayak mı; hangisinin daha tehlikeli olduğu hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz. Ancak  kayak yapanlar daha çok dizlerinden sakatlanırlar ki bende sarıkamış ta dizimden sakatlanmıştım.

Snowboard çılar ise el ve ayak bileklerinden sakatlanırlar. Kış sporlarını yapmak istiyorsanız ve sakatlıktan korkuyorsanız ilk önce eğitim alıp daha sonrasında tüm tedbirleri almanız gerekmektedir.

Kayak merkezleri hakkında izlenimlerimizi hakkında daha detaylı bilgiler için aşağıya bırakıcam linkleri kullanarak okuyabilirsiniz.

Türkiye deki kayak merkezleri 2021 skipass fiyaları için  buraya  tıklamanız yeterli.

Erzurum kayak merkezi 2021 yılı güncel bilgiler için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here