Kış mevsimi yaklaştıkça kışın neler yapabiliriz arayışına girmeye başladık sanırım. Kışın yapabileceklerimizi sıralarsak bunların başında kayak sporu gelmekte, hadi gelin sizlere bugün Kartepe Kayak Merkezi’ nden dilimizin döndüğü kadarını anlatalım.

İstanbul’ a yakın olması nedeniyle hafta sonu 2 günlük kısa bir tatil yapabileceğiniz veya günübirlik gidebileceğiniz, pistleri açısından da acemisinden ustasına kadar herkese hitap edebilen bir yer olması burayı cazip bir yer haline getiriyor. Burada sezon Aralık sonu başlayıp Şubat sonuna kadar sürebiliyor. Ama bu sene sezon erken başladı diyebiliriz.Kısa kısa başlıklar halinde özeteleyecek olursak;

Nasıl Gidilir?

Kayak merkezine toplu ulaşım çok kolay denilemez. Kayak merkezine kadar toplu taşıma bulunmamaktadır. Toplu taşıma kullanacak arkadaşlarımızın İstanbul – İzmit yapıp daha sonra İzmit’ ten Maşukiye’ ye geçebilirler. Maşukiye’ den sonra ortalama 15 – 20 km dağ yolunu taksiyle çıkmanız gerekebilir.

Özel aracınızla gidiyorsanız -ki keyfli olan da budur-  İstanbul’ dan sabahın erken saatlerinde çıkarsanız (trafiğin de olmadığını düşünürsek) ortalama 1 – 1,5 saatte Maşukiye’ de olabiliriz, daha sonra ise 15 – 20 dk kayak alanına çıkış sürebilir. Bunun için  tem otoyolundan İzmit doğu çıkışından çıkıp Kartepe tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Burada dikkat etmemiz gerekenler ise Maşukiye’ den sonra dağ yolunun karla kaplı ve kaygan olabileceğini düşünürsek çok dikkatli hareket etmemiz ve araçlarımızın ekipmanlarının da buna uygun olması gerekmektedir (kar lastiği veya zincir).

Gezilerimiz den daha hızlı haberdar olmak @gezgin_tripod hesabını takip etmelisiniz.

Kayak Ekipmanlarını Nasıl Temin Edebiliriz?

Kayak ekipmanlarına ortama 1000 – 1300 TL arasında fiyat ödemektense kiralamayı tercih edenlerdenim, tabi bu yazdığım fiyatlar kayak takımlarının en uygunları diyebiliriz.Türkiye’de hangi kayak merkezine giderseniz gidin yol üzerinde ekipman kiralayabileceğiniz kayak evleri bulunmaktadır. Eğer kayak merkezin de kiralamak isterseniz de fiyatlarının iki katı olucağını göz önünde bulundurmalısınız.Sizlere tavsiyem Maşukiye bölgesinde bulunan kayak evlerinden kiralama yapmanızdır.

 

2019-2020 Yılı Kayak Ekipman Kiralama Fiyatları;

Kayak Takımı Kirası: 100TL (otelin kayak evi) Yol üstü kayak evi 50 TL
Bord Kiralama Ücreti:100 TL(otelin kayak evi) Yol üstü kayak evi 50 TL
Kar Pantolonu: 80 TL(otelin kayak evi) Yol üstü 50 TL
Kar Montu:25 TL
Eldiven: 20 TL
Kask:25 TL
Kızak : Otelin saalik ücreti 20 Tl yol üstü kayak evlerinde ise  günlük 40 TL

kartepe kayak merkezi kayak kiralama

Kartepe’de Konaklama

Gel gelelim en önemli konulardan bir tanesi olan konaklamaya. Kartepe’ de konaklama anlamında  tek seçeneğiniz Green Park Kartepe Otel. Konaklama anlamında keyifli bir otel diyebiliriz. Otel yarım pansiyon  olup sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olarak hizmet vermektedir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği açık büfe olarak hizmet vermektedir. Dağdaki tek olması nedeniyle sezonda çok kalabalık oluyor. Sezonda konaklama fiyatları çift kişi için 900-1000 TL arasında değişmektedir. Kayak merkezinin dışında konaklamak istiyorsanız; Maşukiye bölgesin de konaklayabilirsiniz  ama o yorgunlukla dağdan aşağıya inmek istemeye  biliyorsunuz. Kararı siz verin dimi artık.

Kartepe kayak merkezi konaklama

Kartepe Kayak Merkezi Ders Ücretleri

Kayak merkezlerinde kayak dersi fiyatları değişkenlik gösterebilir. Sizlere tavsiyem bu konuyu iyi araştırmanızdır. Bizler ders almadan kendi çabalarımızla öğrendik, bunu nasıl yaptınız derseniz düşe kalka diye tabir edebilirim. Türkiye Kayak Federasyonu kayak dersi fiyat farklılıklarını önlemek için tüm Türkiye’ de 1 saat 1 kişi 120 TL, 1 saat 2 kişi 180 TL olarak kayak dersi fiyatlarını sabitlemiş durumda, bilginize. Bu fiyatlar her yıl değişebilir, ben sizlerle 2017 fiyatlarını paylaşmış bulunmaktayım.

2019-2020 Kartepe Skipass Fiyatları 

Kartepe Kayak Merkezi sınırsız skipass ücretleri ;

Depozito : 30 TL

Kısa Tur : 10 TL

Uzun Tur : 35 TL

Yarım Gün : 120 TL

Tam Gün (Sınırsız) hafta sonu : 150 TL

Tam Gün (Sınırsız) hafta içi : 120 TL

Sabahın erken saatlerinde yola çıkamadınız da geç kaldınız ve Kartepe kayak merkezine ulaşmanız 11 – 12 saatlerini bulduysa bir saat daha bekleyip yarım günlük skipass kartı alabilirsiniz bunun için 120 TL talep ediliyor. Fiyatlara bakacak olursak geçen seneye göre değişiklik yapılmış hemen hemen sınırsız skipass ların üzerine 30 TL eklemişler.

Yukarıda bahsettiğim hafta sonu ücretleri idi.

Skipass ücretleri hafta sonu ve hafta içi diye ikiye ayrılıyor, eğer hafta içi gelirseniz skipass ücretleri 120 TL dir.

Sizlerin hafta sonu geldiğinizi düşürsek ve buranın İstanbul’ a çok yakın olmasını göz önünde bulundurursak, hafta sonu aldığınız skipass kartlarınızla teleferiğe 2 – 3 defa ancak binebilirsiniz diye düşünüyorum, yani çok kalabalık olduğunu belirtmek isterim. Hafta içi ise problem yok, keyfli bir şekilde tatilinizin tadını çıkartın.

Kartepe Kayak Pistleri

Kartepe pistleri 3 tepe üzerine kurulmuş pistler mevcuttur.

kartepe kayak merkezi pistleri

 

  • Karlıktepe Kayak Pisti

Kartepenin zorlu pistlerinde bir tane olup kırmızı pist diye adlandırılmaktadır. Buraya teleski ile çıkmanız mümkün.

Karlıktepe telesiyej ile 550 m olup, biri hız parkuru toplam 3 pistten kayma imkanı sunmaktadır. Ayrıca bu pistte kayak dersleri de verilmektedir.

  • Geyik Alanı Pİsti

Mavi pistlerden bir tanesi olup, buraya ulaşmak içim 2 kişilik telesiyejleri kullanabilirsiz.

  • Kartepe Pisti

Burası da kırmızı pistlerden bir tanesi, buraya da 3 kişilik telesiyejlerle çıkabilirsiniz. Kartepe telesiyej ile 1200 m olup, 3 kişilik mini gondol ile 3,5 km kesintisiz kayak imkanı sunmaktadır. Kartepe’ de pistlerin uzunluğu uzun süreler kayak sporunu yapan arkadaşlarımız pek tatmin etmeyebilir. Özellikle hafta sonu Kartepe’ yi ziyaret edecek olan gezginlerimiz telesiyejlere binmek için uzun süreler bekleyip, daha sonra 10 dk gibi bir sürede pisti kayabiliyorlar ve tekrar sıra da beklemek zorunda kalıyorlar. Bunları göz önünde bulundurarak zamanınız varsa hafta içi gitmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Kartepe Kayak Merkezi’ nde çektiğimiz videoyu ise burdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler dilerim.

Diğer kayak merkezi yazılarımızın linkini aşağıya bırakıyorum;

KARTALKAYA: https://gezgintripod.com/kartalkaya/

ISPARTA DAVRAZ: https://gezgintripod.com/davraz-kayak-merkezi/

KARS SARIKAMIŞ: https://gezgintripod.com/sarikamis-kayak-merkezi/

ERZİNCAN ERGAN DAĞI: https://gezgintripod.com/erzincan-ergan-dagi-kayak-merkezi/

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here