Türkiye’ deki kayak merkezlerinin en güzellerinden bir tanesi olan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu’nun güneydoğusunda Köroğlu dağlarının üzerinde bulunur. Bolu şehir merkezine 40 km uzaklıkta, yolları güzel ve keyiflidir. Her bölgede olduğu gibi kışın yoğun yaşandığı aylarda yollarda kalma ihtimalinizin olabileceğini hatırlatmadan edemeyeceğim. Bunun için dikkatli ve tedbirli olmanız gerekir (kar lastiği ve zincir). Tedbirli olmayıp yola girdiniz diyelim, merak etmeyin yollarda yalnız olmayacaksınız. İklimine gelince, ılıman iklime sahip bir kayak merkezimizdir.

Gezilerimden daha hızlı haberdar olmak  @gezgin_tripod hesabını takip edebilirsiniz.

Kayak Merkezine  Ne Zaman Gidilir?

Kartalkaya kayak merkezinde sezon Aralık ayında başlayıp Mart ayının sonuna kadar sürebilir. Bizler Şubat sonu gittiğimiz için yollarında sıkıntı yaşamadık. Normal 4 mevsimlik lastikle sıkıntı yaşamadan zirveye ulaştık. Kayak merkezine çıkarken yollarda karın az olması yukarıda da aynı manzara ile karşılaşabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü pistler gerçekten çok güzeldi, kar kalınlığı 2 metreyi geçiyordu. Kartalkaya’ nın en güzel özelliklerinden bir tanesi karın pudra şekeri kıvamında olmasıdır, bu da kayak yapmayı daha eğlenceli hale getirmektedir.

Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Ankara – Bolu – Kartalkaya arası 190 km dir. Özel aracınızla 2 saatte alabileceğiniz bir yoldur. Tem otoyolunda İstanbul yönüne giderken Kartalkaya tabelasını takip etmeniz yeterli olacaktır.

İstanbul – Bolu – Kartalkaya arası 295 km olup, ortalama 3-3.5 saatte gidebileceğiniz bir yoldur. Bolu’ yu 10 km geçtikten sonra Kartalkaya tabelasını takip ederek  dağ yoluna girmiş olursunuz. Dağa çıkarken sizleri çam ağaçlarının arasında çok güzel bir yol bekliyor olacak ,tadını çıkartın.

 

Bunların haricinde Bolu – Gölcük Gölü yolunu takip ederek de Kartalkaya’ ya ulaşabilirsiniz. Bu yol biraz daha dar bir dağ yoludur, özellikle kış aylarında – açık olacağını düşünmüyorum. Bu yolu kullanırsanız, zamanınız da varsa 1 saat Gölcük Gölü milli parkını da görüp güzel zaman geçirebilirsiniz.

Evet İstanbul’ dan ve Ankara’ dan nasıl gidilir bundan bahsettim ama Türkiye’ nin farklı illerinden gelecek olan gezginlerimizde her halükarda bu büyük şehirlerden bir tanesini kullanarak yol alacaklar, bu yüzden bu şehirden bahsetmemizin yeterli olacağını düşündüm.

Kayak Ekipmanlarını Nasıl Temin Edebiliriz?

Sizlere ulaşımdan bahsederken iki seçenek sunmuştum. Bir tanesi Gölcük Gölü yolunu takip etmeniz, diğeri de Tem’ den Kartalkaya tabelasını takip etmenizdi.

Kayak ekipmanlarına sahip değilseniz, Gölcük Gölü yolunu takip edenlerin otel dışında ekipman kiralayabileceği bir alternatif bulunmamaktadır. Ki bu da muhtemelen kazık yiyeceğiniz anlamına gelir. Otellerin kayak evlerinde bu ekipmanların fiyatları 75 tl civarındadır. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; bu durumla karşılaşırsanız yalnız olmayacaksınız, bizler de ilk gidişimizde bu kazığı yemiş olduk.

kartalkaya kayak ekipmanları
kartalkaya kayak ekipmanları

Bir diğer alternatif yol olan Tem otoyolunu takip edenler için, Kartalkaya tabelasını takip ederken Dörtdivan bölgesindeki kayak evlerinden kayak ekipmanlarını kiralayabilirsiniz. Benim tavsiyem buradan kiralamanız yönünde olur, böylece 30 – 40 – 50 tl gibi fiyatlarla ekipmanları kiralayabilirsiniz. Buradan kiralamanın dezavantajı ise, ekipmanları arabada 15 dk yukarı taşımak olacaktır. Bu bölgede bize Renta Play kayak evinde Akın arkadaşımız yardımcı oldu. Bizler pazarlık yaparak ekipmanları 30 tl ye kiraladık, ayrıca ücretsiz olarak kayak gözlüklerimizi de aldık.

2019-2020 Kartalkaya  Skipass Fiyatları ve Pistler

Skipass; kayak / snowboard yapmak için veya piste girmek için ödediğiniz ücrettir. Bunun karşılığında aldığınız kart ile telesiyejleri kullanıp zirveye çıkabilirsiniz. Eğer otelde konaklıyorsanız bu parayı ödemeyebilirsiniz ama dışardan gelip günübirlik kayak yapmak istediğinizde otele bu ücreti ödersiniz. Yeni başlayanlar için küçük bir alan var, orada skipass ücreti 80 TL dir. Bunun dışında ücretler hafta içi 160 TL ve hafta sonu ise 200 TL olmaktadır. Kartlar için de kesinlikle pazarlık yapmayı unutmayın. Bizler hafta içi gittiğimiz için pazarlıkla 140 TL karşılığında kartlarımızı almıştık.

kartalkaya pist haritasi
kartalkaya pist haritasi

Kartepe kayak merkezinden sonra Kartalkaya’ ya gitme şansım oldu. İkisi arasında bir seçim yapmam gerekirse kesinlikle Kartalkaya’ yı tercih ederim. Kartalkaya’ da pistlerin Kartepe kadar kalabalık olmaması, pistlerin uzun olması, pisten piste geçiş imkanının olması gibi daha bir çok sebep sayabilirim.

Kartalkaya Kayak Merkezi Ders ücretleri. 

Kartepe Kayak Merkezi’ ndeki yazımda belirttiğim gibi ders ücretleri 350 – 500 TL civarındadır ve yoğunluğa göre değişkenlik gösterir. Hiç bilmeyen arkadaşlarımıza tavsiyemiz ders almaları yönünde olur ama ders veren hocalarımıza biraz kulak kabartarakta öğrenebilirsiniz veya düşe kalka diye tabir ettiğimiz şekilde de öğrenebilirsiniz.

Kartalkaya’da Konaklama

Kartalkaya’da 5 adet otel bulunmaktadır. Kaya Otel Grubu’ nun 3 adet oteli ,Kartal Otel Grubu’ nun 2 adet oteli Kartalkaya’ da konaklama hizmeti vermektedir. Bu otellerin ve günübirlik kullanım için gelenlerin araçlarını park edebileceği yaklaşık 400 araç kapasiteli park alanları bulunmaktadır. Park yerlerinin tesislere uzaklıkları 200 – 400 m arasında değişmektedir. Kartalkaya Kayak Merkezi’ ndeki otellerin yatak kapasitesi 2000 kişiye yakın olmakla beraber, Dörtdivan ilçesinde Esentepe mevkisinde ve Bolu merkezde otel, motel ve dağ evleri bulunmaktadır.

kartalkaya kayakmerkezi konaklama

Kartalkaya’da Yeme İçme 

Her otelin kendine ait restoranı bulunmaktadır. Bizim kullandığımız Kartal Otel’ in telesiyej girişinde alakart menülü bir restoran bulunmaktadır. Bunun haricinde zirvede sıcak ve soğuk içeceklerin olduğu küçük bir cafe bulunmaktadır. İçecek fiyatlarından kısaca bahsedersek; çay 7 TL. Biz bu fiyatlardan dolayı çay içmek istemedik. Bir çaya 7 TL vermek ister istemez insanı rahatsız ediyor. Hadi İstanbul’ da bir çaya 4 TL vermeye alıştık diyelim ama biz daha bunu sindirememişken 7 TL olması…  Biraz daha ayrıntı vermek gerekirse; Tost 15 TL, Sucuk – ekmek 25 TL, pizza 20 – 30 TL arası değişkenlik gösterebiliyor.

kartalkaya pist haritasi
kartalkaya pist haritasi

Günübirlik gelen arkadaşlara şöyle bir önerim olabilir; küçük bir kamp tüpü alıp zirvede sucuk ekmek yapabilirsiniz, hem uygun hem de çok daha keyifli olur diye düşünüyorum.

Kartalkaya kayak merkezinde çektiğimiz videoyu ise burdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler dilerim.

 

 

 

 

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here