Kapadokya ya Nasıl Gidilir

1
606

Bir seyahate çıkmaya karar verdiğinizde ilk aklınıza gelen sorulardan bir tanesidir, nasıl gidilir, neyle gidilir sorusu.İşte burda başlarız araştırmaya ,uçak biletlerinde tutunda otobüs biletlerine veya özel aracınızla ulaşıma kadar. İşte bende burada devreye girip  “Kapadokya ya nasıl gidilir?” sorusunu en ince ayrıntısına kadar bir bir anlatacağım sizlere.

Uçakla yolculuğunuza karar verdiğinizde en ucuz uçak biletini nasıl bulurum araştırması başlar. Bunun için ne kadar erken alırsanız biletinizi o kadar ekonomik olur. Bazı istisnalar vardır tabikide öyle bir zaman gelirki seyahatinizden bir gün önce bile çok uyguna bilet bulduğunuz zamanlar olur ama seyahatinizi riske atmamak için sizler yıllık seyahat planlarınızı yaptıktan sonra ne kadar erken o kadar avantajlı diyip biletlerinizi alabilirsiniz. (Yıllık plan demişken  2018 yılı resmi tatiller yazımızı okuyup planlarınızı geciktirmeyin.)  Kapadokya’ya gelmek için en iyi ulaşım alternatifi de havayolu kullanarak uçakla gelmek! Bunun için Nevşehir veya Kayseri uçak biletlerini kontrol etmeniz yeterli olucaktır.Nevşehir mi Kayseri mi tercih sizlerin. Uçak biletleri için buraya göz atabilirsiniz.

Kapadokya ya Nasıl Gidilir
Kapadokya ya Nasıl Gidilir

Nevşehir’den Kapadokya’ya Nasıl Gelinir

İstanbul’dan Nevşehir Havalimanı, uçak yolculuğu 1 saat 25 dakika sürmekte. Havaalanından Nevşehir merkeze otobüs seferleri bulunmamakta.Nevşehir havaalanı Nevşehir merkez arası 30 km.Ama firmaların kendi yolcuları için Nevşehir merkeze veya Ürgüp merkeze servisleri bulunmaktadır.  Servis ücretleri ise 25-30TL.  Başka bir alternatif ise araç kiralama yapabilirsiniz. diğer yol ise taksi ama kesinlikle tavsiye etmiyorum, Nevşehir havaalanı Ürgüp merkez arası 90-100TL taksi ücreti tutuyor. Kapadokyada  bir gece konaklama fiyatı kadar taksi ücretleri tutuyor desem abartmış olmam. Bunların haricinde ise konaklayacağınız otelle görüşüp hava yolu transferi sağlıyor mu öğrenmeniz gerek.

Eğer çok düşük bütçelerde gezen gezginler iseniz bir alternatifiniz daha var diyebilirim.Her saat başı Havalimanından kalkan Tuzköy minibüsleriyle Gülşehir’e inebilir, Gülşehir’den belediye otobüsleriyle Nevşehir merkeze gelebilirsiniz.  Çok çüzii ücretle bu yolu katedebilirsiniz ama zaman sıkıntınızın olmadığı düşünerek bu güzergahın bilgisini de vermek istedim.

Kapadokya Haritası
Kapadokya Haritası. Kaynak  (http://www.newgoreme.com/cappadocia-maps.html)

Kayseri’den Kapadokya’ya Nasıl Gelinir?

İstanbul – Kayseri arasında THY, Onur Air, Pegasus firmalarının günlük tarifeli uçuşları mevcut.İstanbul Kayseri Havaalanı uçuş süreniz ise 1 saat sürmekte. Kayseri Kapadokya arası ise 110 km olup 1 saat 45 dakika sürmektedir. Aynı şekilde otelinizin servis hizmeti verip vermediğini sorgulamalısınız. Konaklayacağımız otelin böyle bir hizmeti yoksa Havas veya taksi alternatiflerini kullanabilir veya araç kiralayabiliriz. Eğer araç kiralamayacaksanız kesinlikle HAVAŞ‘ı kullanmanızı tavsiye ederim. Ama siz bunu da yapmadınız taksiye binmek istediniz o zaman 200-230 TL arası bir ücret ödeyeceğinizi bilmenizi isterim.

 • Arabayla Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla gitmenin keyfi bir başka oluyor.İstediğiniz yerde durup keyifli bir yemek yiyebilir, güzel kareler yakaladığınızda fotoğraf çekebilir, kahvenizi ve doritosunuzu yanınıza alıp yolun tadınız çıkartabilirsiniz . Yolcukuluktaki konforunuz hayal gücünüze bırakıyorum. İlk Kapadokya ziyaretimi kendi aracımızla yapmıştık. Şimdi Türkiye’nin belli başlı illerinden Kapadokya’ya gelmek için nasıl bir yol izlemeliyiz ondan bahsedelim.Çünkü Kapadokya ya birden çok şekilde gelebilirsiniz.

Kapadokya ya Nasıl gidilir
Kapadokya ya Nasıl gidilir

Çıkış noktamızı İstanbul düşünürsek İstanbul -Kapadokya arası 750 km sürüyor. İstanbul’dan Ankara’ya oradan da çift şeritli yolla Kapadokya ya ulaşabilirsiniz .Ankara’dan sonra iki yol seçeceğiniz var diyebilirim. Birincisi Konya yolu, bu yolu tercih ettiğinizi düşünürsek  Gölbaşı -Koçhisar-Aksaray ve Nevşehir’e ulaşmış olursunuz. Bu yolun benim için en güzel yani yol üzerinde bulunan Tuz gölünü ziyaret etmek. Özellikle akşam saatlerinde buradan geçiyorsanız kesinlikle gün batımı fotoğrafları efsane oluyor. İkinci ise Samsun yolunu izleyebilirsiniz, bu rotada ise sizlere Kırıkkale, Kırşehir – Mucur – Hacıbektaş bölgeleri eşlik edecektir. Bu yol Konya yolundan daha kısa ve daha tenhadır, özellikle kış aylarında diğer yol tercih ediliyor. Yolların uzunlukları hakkında bilgiyi ise aşağıya bırakıyorum eminim işinize yarayacaktır.

 • Kayseri Kapadokya arası yaklaşık 70 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.
 • Mersin Kapadokya arası yaklaşık 290 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 4 saat  kadar sürmektedir.
 • Ankara Kapadokya arası yaklaşık 300 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 4 saat kadar sürmektedir.
 • Eskişehir Kapadokya arası yaklaşık 527 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
 • İstanbul Kapadokya arası yaklaşık 757 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
 • Antalya Kapadokya arası yaklaşık 541 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 7 saat 45 dakika kadar sürmektedir.
 • İzmir Kapadokya arası yaklaşık 777 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 10 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
 • Konya Kapadokya arası yaklaşık 238 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 45 dakika kadar sürmektedir.
 • Bursa Kapadokya arası yaklaşık 679 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
 • Niğde Kapadokya arası yaklaşık 88 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 20 dakika kadar sürmektedir.

 

 • Otobüsle Kapadokya  ya Nasıl Gidilir?

Kapadokya iç Anadolu bölgesinde bulunması nedeniyle otobüsle ulaşımda oldukça kolay.  Ucuza uçak bileti bulamadıysanız otobüs yolculuğu da  ekonomik tercihlerden bir tanesidir.İstanbul’dan yola çıkacağınızı düşünürsek  10 saatlik bir yolculuk sizleri bekliyor olucak bunun için gece saatlerinde bilet alırsanız yolculuğunuzu uyuyarak geçirebilirsiniz. Ankara’dan ise 3,5 saatlik yolculuğun sonra Nevşehir’e ulaşmış olursunuz.

 • Kapadokya ya Trenle Nasıl gidebilirim.

Kapadokya ya nasıl gidilir? sorusunun en güzel cevaplarından bir tanesi de de tren yolculuğudur. Macera seviyorsanız daha geniş koltuklarda oturup tıkır tıkır ses eşliğinde kahvenizi yudumlarken manzara seyretmek isterseniz birazda nostaljik bir yolculuk yapmak istiyorum diyorsanız tam size göre tren yolculuğu. Her gün Ankara gardan 18:00 da kalkıp 6 saatlik keyifli bir yolculuk sonunda Nevşehir’de oluyorsunuz.Ortalama 20 TL lik bir ücretle ekonomik bir şekilde yolculuğunuzu yapmış olursunuz. Tren yolcuğu hakkında daha detaylı bilgi için Doğu Ekspresi yazımızı okumalısınız. Tren garı otogara çok yakın konumda olup Kapadokya’ya her saat başı otobüs bulabilirsiniz. Burada da ortalama 1 saatlik yolculuk sizleri bekliyor olacak.

Kapadokya ya Nasıl Gidilir
Kapadokya ya Nasıl Gidilir

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here