İzmir’de Gezilmesi Gereken 10 Yer

İzmir

Türkiye’nin en güzel kentlerinden olan İzmir, ülkemizde yerli ve yabancı turist trafiğinin en yoğun olduğu yerlerdendir. Ege deniziyle olan komşuluğu, iklimi, toprağı, coğrafi koşulları İzmir’i tam bir turizm kenti yapar. Bir önceki yazımızda  İzmir Gezi Rehberi’yle sizlerleydik. Şimdi de İzmir’de Gezilmesi Gereken 10 Yer yazımızı sizler için derledik. Keyifli okumalar.

1- Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in en eski çarşılarından olan Kemeraltı Çarşısı merkez ilçelerden olan Konak’ta yer alır. İçerisinde kuyumcudan bijuteriye, Cafe’den restorana birçok dükkan yer almaktadır. Dükkanlar her gün binlerce turisti ağırlamakla birlikte Kemeraltı Çarşısını önemli kalan bir diğer unsur ise içerisinde yer alan hanlardır. Bu hanların en önemlisi ve mutlaka görülmesi gerekeni de Kızlarağası Hanıdır.

Kızlarağası Hanı

Kemeraltı Çarşısı bünyesinde yer alan hanların içerisinde en büyük ve görkemli olanıdır. 1745 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılan bir Osmanlı hanıdır. Bugün içerisinde çeşitli mağazalar ve oteller yer almaktadır.

2- Smyrna Antik Kenti

Smyrna Antik Kenti

İzmir’e adını veren antik kenttir. Şehir merkezinde yer alan antik buluntular olmak üzere şehirde farklı noktalarda bulunmaktadır. Konak ve Bayraklı’da her gün birçok turistin uğrak noktasıdır.

3- Bergama Antik Kenti

Bergama

Bergama ya da eski adıyla Pergamon Antik Kenti veya Bergama Akropolü, Şehir merkezine 100 km kadar uzaklıkta yer alan Bergama şehrinde yer alan antik kalıntılardır. 2014 gıkında Dünya Mirasları listesine giren kentin MÖ 4. veya 5. Yy civarı kurulduğu söz edilir. İçerisinde antik tiyatro, yerleşim yerleri, dükkanlar ve Askleipon adı verilen bir antik hastane yer alır.

4- Efes Antik Kenti

Efes Harabeleri

İzmir’e gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken bir diğer antik kent de Efes Antik Kenti’dir. Merkezden yaklaşık 83km uzaklıkta bulunan kent, Selçuk ilçesinde yer alır. Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanan bir geçmişi vardır. Ayrıca Efes Antik Kenti’ne geldiyseniz yine Selçuk’ta yer alan Şirince Köyü’nü de ziyaretetmelisiniz.

Şirince Köyü

Şirince

Selçuk ilçesinde yer alan küçük bir köydür. Mimarisini eski tarz Rum evleri oluşturur. Mahzenleri ve şarabıyla ünlüdür.

5- Alsancak Kordon

Kordon

İzmir’in en uğrak ve işlek noktalarından biridir. Basmane tren garına yürüme mesafesinde olan kordon, kordon boyunca yer alan dükkanlar, bisiklet ve yürüyüş yolları ve eşsiz deniz manzarasıyla İzmir’e gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmelidir. Çevresinde İzmir’e özel boyozunun ve bombasının tadılabileceği birçok popüler mekan bulunmaktadır.

6- İzmir Saat Kulesi

Saat Kulesi

İzmir’in simgelerinden biridir. İzmir denilince akla ilk gelen yerlerden birisidir. Merkez ilçelerinden olan Konak İlçesinde yer alır.

7- Sasalı Doğal Yaşam Parkı

Sasalı Doğal Yaşam Parkı

İzmir’in Çiğli İlçesinde yer alır. Ege bölgesinin en büyük hayvanat bahçesi ve doğal yaşam parkıdır. 2008 yılından beri faaliyette olan Doğal Yaşam Parkı bünyesinde 134 farklı tür ve 3000 kadar hayvan bulundurmaktadır.

8- Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

Konak İlçesi’nde yer alan asansör Mithatpaşa Caddesi ve Şehit Nihatbey Caddesi arası ulaşımı kolaylaştırmak için 1907 yılında yaptırılmıştır. Hel yıl binlerce turist ağırlamakla birlikte eşsiz bir İzmir manzarası sunar.

9- Çeşme-Alaçatı

Çeşme

İzmir’in en çok turist çeken en popüler yerlerinin başında gelir. Her yıl özellikle deniz turzimi sezonunun açılmasıyla yoğun bir turist akınına uğrar. Eşsiz doğası ve bakir deniziyle memnun kalacağınız bir tatil imkanı sunar. İzmir’e yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Alaçatı Mahallesinde yer alan Yel Değirmenlerini de ziyaret etmelisiniz.

10- İzmir Arkeoloji Müzesi

Konak’ta yer alan İzmir ili ve çevresindeki arkeolojik buluntuların sergilendiği müzedir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here