Ege bölgesinin incisi İzmir, Ege Körfezi’nin kıyısında kurulmuş, modern bir kenttir. Tarihi uzun dönemler öncesine dayanan ve günümüze gelene kadar birçok inanç, kültür ve yaşam biçimine ev sahipliği yapan kent, sahip olduğu değerleri ile kendinden söz ettiren bir şehirdir.

İzmir’in saklı ve gizemli uzun bir tarihi vardır ve bu tarihi, günümüze kadar ulaşmayı başarmış, antik kentleri ile turizm dünyasının hayran kalmasına neden olmuştur. UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alan Selçuk Efes Antik Kenti ve Bergama Pergamon antik kentleri, İzmir’in sembolleri niteliğinde yerlerdir ve yerli ve yabancı turistlerin kenti ziyaret etmelerindeki en büyük amaçları da buraları görmek, keşfetmek, fotoğraf çekmektir.

İzmir Gezi Rehberi

Kurulduğu günden bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir, Büyük İskender dönemi ile başlayan arkasından Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerini görmekle devam edegelmiş bir şehirdir. Her döneme ait kalıntıların şehirde kendini göstermesi, şehrin turizm bakımından değerli bir yer olmasını büyük oranda etkilemektedir. Tüm bunları giderken göreceğiniz için çok fazla şişirerek anlatmak istemiyor ve hemen İzmir’de gezilecek yerler listesi ile sizleri baş başa bırakmak istiyorum.

İzmir Gezi Rehberi

İzmir’de gezilecek yerler listesi

 • İzmir Saat Kulesi
 • Kemeraltı Çarşısı
 • Agora
 • Kadifekale
 • Aziz Voukolos Kilisesi
 • Radyo ve Demokrasi Müzesi
 • Polycarp Kilisesi
 • Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı
 • İzmir Kordon Boyu
 • Kıbrıs Şehitleri Caddesi
 • İzmir Tarihi Asansör
 • İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Gezi Rehberi

İzmir Gezi Rehberi – İzmir’de nerede kalınır?

İzmir’e hangi amaçla gideceğinize bağlı olarak elbette farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz ama “ben İzmir’i gezmek, tanımak istiyorum” diyenlerden iseniz Basmane ve Alsancak ilçelerinde konaklayabilirsiniz. Çünkü buralar hem şehir merkezine daha yakın hem de İZBAN’a ulaşmak için sadece birkaç dakikalık mesafede yer alıyor. Buralarda tercih edeceğiniz bir otel ile kolaylıkla şehri gezme imkanı bulabilirsiniz. İZBAN otobüsleri, Urla, Çeşme, Alaçatı gibi İzmir’in en çok tercih edilen ve tatilcilerin en sık uğradıkları yerlere sefer düzenlenmektedir. Ama dediğim gibi amacınıza bağlı olarak kentin farklı bölgelerinde yer alan otelleri de tercih edebilirsiniz. Kendi adıma buraları tercih ettiğimi söylemeliyim, çünkü ben bir gezginim ve benim için zaman çok önemli…

İzmir’de nerede kalınır?

 

İzmir’de yeme içme

Ege bölgesinin incisi İzmir’de tadına bakabileceğiniz birçok lezzet vardır ve lezzet durakları kentin dört bir yanına serpilmiş şekilde misafirlerini ağırlıyor. Bölgenin kendine has lezzetleri ile birlikte bir de farklı ülke mutfaklarını da değerlendirebileceğiniz restoranlar, her bütçeye hitap ediyor. Birinci sınıf restoranlar, akşam yemeği için tercih edebileceğiniz restoranlar, Yerel mutfak ve orta fiyatlı restoranlar arasından bir yeri değerlendirerek tatilinizi daha güzel değerlendirme imkanı yakalayabilirsiniz.

İzmir’de nerede kalınır?

İzmir’e nasıl gidilir?

Anadolu Yarımadası’nın batısında, Ege Bölgesi’nin ortasında yer alan ve İzmir Körfezi çevresinde konuşlanan İzmir, Türkiye’nin en büyük üçüncü şehridir. Bu özelliğe sahip olması elbette Türkiye’nin dört bir yanından ulaşımın sağlanmasını etkilemektedir. En uç şehirden İzmir’e otobüs bileti bulabileceğiniz gibi Türkiye’nin tüm havalimanlarından İzmir’ uçak bileti alarak da şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir gezi rehberi

Adnan Menderes Havalimanı’ndan ulaşım

İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile şehir merkezi arası 16 kilometredir. Havalimanından kent merkezine hareket eden HAVAŞ otobüsleri, toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Ulaşım için aşağıda verilen otobüs hatları ile ilgili yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

200 numaralı hat güzergâhı; Mavişehir semti, havalimanı

202 numaralı hat güzergâhı; Alsancak semti Cumhuriyet Meydanı, havalimanı

204 numaralı hat güzergâhı; İzotaş (Bornova – metro – otogar) havalimanı

İzmir gezi rehberi

Metro ile ulaşım: İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehrin birçok yerine gitmek için metro da kullanabilirsiniz. Metro, Halkapınar istasyonundan başlayarak 31 durakta durmaktadır. Bunlar arasında havalimanı durağı da bulunmaktadır.

İzmir’de ulaşım için birçok alternatifin olduğunu söylemem gerekiyor. HAVAŞ, otobüs, metro, taksi kiralama, araç kiralama gibi pek çok alternatifin yer aldığı kentte, kolaylıkla istediğiniz yere dilediğiniz konforda ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here