İzmir Gezi Rehberi; İzmir’de Mutlaka Gezilmesi, Görülmesi Gereken Yerler

İzmir Gezi Rehberi
İzmir Konak’tan bir görüntü

İzmir; Anadolu’da eski çağlarda gerek liman şehri olması gerekse iklim, toprak şekillde vb. etkenlerin elverişli olması sebebiyle medeniyetin en geliştiği yerlerden biridir. Tunç Çağı’ndan MÖ 6. yüzyıla kadar İzmir topraklarında hüküm sürmüş Lidya İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış olan İzmir’in eski adı Simirni-Smyrna’dır. Ülkemizin en büyük 3. şehri olmasının yanısıra ülkemizin en güzel kentlerinden biri olan İzmir hakkında sizler için bir Gezi Rehberi hazırladık. İyi okumalar.

İzmir’de Gezilecek Yerler:

Smyrna Antik Kenti

İzmir Gezi Rehberi
Smyrna Antik Kenti

İzmir’in adını aldığı Smyrna Antik Kenti şehrin merkez ilçelerinden olan Konak, Bayraklı ve Kadifekale’de yer alır. Bornova Ovası’na yayılmış tarihi buluntulardır.

Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

Mithatpaşa Caddesi ve Şehit Nihatbey Caddesi arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla inşa edilmiştir. 1907 yılında açılan asansör 58 m yüksekliğindedir. Ziyaretçilerini eşsiz bir İzmir manzarası karşılar.

Konak Saat Kulesi

İzmir Gezi Rehberi
Konak Saat Kulesi

İzmir’de gezilecek yerler denince ilk akla gelen yerlerden birisidir. İzmir’in sembollerinden sayılan bu saat, 1901’den bu yana hiç durmamıştır.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir Kemeraltı Çarşısı Konak İlçesinde yer alır. Bünyesinde yüzlerce dükkan bulunduran Çarşı’da restorandan kafeye, kırtasiyeden kuyumcuya birçok çeşit dükkan mevcut. Her gün binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Kordon

Kordon

İzmir’e gelenlerin belki de en uğrak noktasıdır. Bisiklet yolu, çimenler ve deniz. İzmir’e yolunuz düştüyse Kordon Boyunda mutlaka yürümelisiniz. Yürüyüşünüze deniz, martı ve vapur sesler, tatlı hafif bir rüzgar ve deniz kokusu da eşlik edecektir.

Alsancak Sevgi Yolu

İki yanını birçok takı, kırtasiye, kitap dükkanının sarmış olduğu Alsancak Sevgi yolu da İzmir’in oldukça rağbet gören duraklarından birisidir.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti

Bornova’da yer alan Buz Sporları Salonu ziyaretçilerine buz pateni ve buz sporları yapma olanağı sağlamaktadır. Bununla birlikte ekipmanlarınızı salondan kiralayabilirsiniz.

Kadifekale

Kadifekale Dağı’nda yer alan Kadifekale, ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz Roma Dönemi’nden kalma kalıntılar bulunduran İzmir Körfezi Manzarasına hakim bir kaledir.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Konak’ta yer alan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, etrafındaki çeşit çeşit dükkanla her gün yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan İzmir’in işlek noktalarından biridir.

Bostanlı Gün Batımı İskelesi ve Kaykay Parkı

Bostanlı Kaykay Parkı

İzmir’in karşı semtlerinden olan Bostanlı’da yer alan gün batımı iskelesi ve Türkiye’nin en büyük Kaykay parkuru olan Bostanlı Kaykay Parkı İzmir’e gelindiğinde ziyaret edilmesi gereken duraklardan biridir. Gün Batımı İskelesinde eşsiz bir deniz manzarasına şahit olabilirsiniz.

Homeros Vadisi

Bornova’da yer alan vadi adını, vadi çevresinde bulunan mağarada yaşadığı düşünülen Homeros’tan alır. Bornova şehir merkezinden özel araçlarla veya toplu taşımalarla ulaşılabilir.

Karşıyaka Uşakizade Köşkü (Latife Hanım Anı Evi)

İçinde balmumu heykelleri bulunan Uşakizade Köşkü ya da Latife Hanım Köşkü-Latife Hanım Anı Evi Latife Hanım’ın son günlerini geçirdiği ev olması bakımından manevi değeri yüksek bir köşktür.

Gazi Kadınlar Sokağı

Alsancak’ta bulunan Gazi Kadınlar Sokağı; bünyesinde yer alan dükkanlar, eğlence merkezleri, cafeler ve restoranlar ile her gün çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi

İçerisinde Türkiye’deki her çeşit bitkinin yer aldığı bahçe, Bornova’da bulunan Ege üniversitesi’ndedir ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafınca kurulmuştur.

Sasalı Doğal Yaşam Parkı

Sasalı Doğal Yaşam Parkı

Çiğli’de yer alan Sasalı Doğal Yaşam Parkı, bünyesinde 2700’ü aşkın sayıda hayvan bulunduran bir hayvanat bahçesidir.

Pergamon Antik Kenti

İzmir Gezi Rehberi
Pergamon Antik Kenti

Bergama topraklarında 150 yıl kadar hüküm süren Bergama Krallığı’nın MÖ 283 yılında kurulan Pergamon şehrinden kalan kalıntılarıdır. İzmir’e gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken antik kentlerden biridir.

Efes Antik Kenti

Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, İzmir’e gelindiğinde görülmesi gereken antik kentlerden bir diğeridir. Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarında kurulan antik bir yunan kentidir.

 

Meryem Ana Evi

Meryem Ana Heykeli

Yine Selçuk’ta yer alan Meryem Ana Evi, Efes civarlarında bulunan Katolik mabedidir. Efes Antik Kenti’ni ziyarete gelen ziyaretçilerin sıklıkla uğradığı bir duraktır.

Şirince Köyü

Şirince Köyü

Selçuk’ta yer alan bir diğer uğrak noktamız ise Şirince’dir. Mübadeleden önce Rum köyü olan Şirince’de eski rum evleri yaygındır. 2012 Maya takvimine göre kıyametin kopmayacağı yer olarak adının duyulmasıyla popülaritesi artmıştır. Köy; şarabıyla ve mahzenleriyle, Matematik köyüyle meşhurdur.

Urla

Urla

İzmir’in en gözde tatil şehirlerinden biri olan Urla, eşsiz deniziyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

Karaburun

Karaburun

Bakir denizi ve doğasıyla sakin ve huzurlu bir tatil sürmek istiyorsanız Karaburun sizin için biçilmiş bir kaftan!

Çeşme – Alaçatı

Çeşme

İzmir’in en popüler tatil şehridir. Eşsiz güzellikte bir denize, koylara ve doğaya sahiptir. İzmir’in yanısıra Türkiye’nin de en popüler ve en güzel tatil yerlerinden biridir.

Alaçatı ise Çeşme’nin en popüler ve uğrak mahallesi olup taş evleri ile meşhurdur. Taş evleri, çiçekli sokakları ve yel değirmeni her yıl turist akınına uğramaktadır.

İzmir’de Konaklama İmkanları Nasıldır?

İzmir Gezi Rehberi demişken şehrin konaklama imkanlarından bahsetmezsek olmaz. Ülkenin üçüncü en büyük şehri olmasıyla İzmir, üç milyonu aşkın nüfusuyla konaklama imkanları açısından oldukça çeşitli seçeneklere sahiptir. Her bütçeye uygun günlük, haftalık, aylık kiralık dairelerin yanında pansiyonundan beş yıldızlı oteline bir çok konaklama opsiyonu bulunmaktadır.

İzmir’de Ulaşım Seçenekleri Nelerdir?

İzmir Gezi Rehberi içeriğinde ulaşım seçenekleri hakkında bilgi edinebilmelisiniz. İzmir’e özel aracınızla geldiyseniz şehir biraz yoğun bir trafiğe sahip ancak kişisel aracınızla her yere kolayca ulaşabilmeniz mümkün. Toplu taşıma kullanacaksanız da metro, vapur, eshot, tramvay ve izbanlar hizmet vermektedirler. Toplu taşıma kullanmak için İzmirim Kart’a sahip olmanız gerekiyor. Yetkili satış noktalarından temin edebilirsiniz.

Diğer şehirlerden ulaşım ise tren, havayolu ve kara yoluyla sağlanabilmektedir. Gaziemir ilçesinde yer alan Adnan Menderes Havaalanı, Son durağın Basmane olduğu tren hatları ve karayolları İzmir’e ulaşım için sıkça kullanılmaktadır.

İzmir Gezi Rehberi burada sona ermiştir. Başka gezi rehberlerinde görüşmek üzere!

Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here