Havaların tam anlamıyla soğuması, sömestr tatili nedeniyle herşeyin fahiş fiyatlarda olduğu bugünlerde istanbul’ da yaşayanlar olarak gelin bu güzelim İstanbul’ da bir şeyler yapalım. İstanbul’ un nüfus kalabalığının beraberinde getirdiği, değişen şartların da buna yol açtığı huzur veren evlerimiz, zamanla sadece barınaklara dönüşmeye başladı. Bu dönüşümün etkilerinden sıyrılan ve hala güzelliğini koruyan evlerin bir arada olduğu İstanbul’ un tarih kokan semti Kuzguncuk’ a gidelim bu hafta. Kuzguncuk hoşgörünün bütün ferahlığını sokaklarına yansıtan nadir yerlerden bir tanesi.

İstanbul’un Tarih Kokan Semti Kuzguncuk

II. Mehmet döneminde buraya yerleşen ve mahalle için önemli hizmetler veren Kuzgun baba zamanla mahalle ile anılır olmuş ve ismini de buradan almıştır. Evliyanın ismini ve geleneklerini yaşatan Kuzguncuk üç ayrı dinin bir arada yaşadığı nadir yerlerden bir tanesidir. Beraber yaşayan insanlar hem inançlarını, hem mahalle kültürünü,  hem de doğayı korumayı başarmışlardır.

Kuzguncuk’ ta Gezilecek Yerler

Kuzguncuk’ u gezmeye ana caddesi olan meşhur İcadiye caddesinden başlayalım. Caddenin keyfini sürerken karşınıza çıkan ahşap evlerse bir mahalle daha ne kadar güzel olabilir dedirtiyor. Bu güzelim evler yangınlarla zedelenmiş olsa da günümüze kadar gelmeyi başarmış durumdadır. 2 ila 4 kat olarak yapılmış bu cumbalı evlerin altında geleneksel mahalle dükkanları bulunmaktadır. Bu şirin dükkanlarda bir alışveriş merkezi kadar çeşit bulamasanızda gerekli olan her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca samimi bir sohbet arıyorsanız ve bizim olmazsa olmazımız pazarlık yapmak istiyorsanız bu dükkanlara kesinlikle uğramalısınız. İcadiye caddesinin ara sokaklarına girip tarihin kokusunu ciğerlerinize kadar çekin.

kuzguncuk sokaklari

Dağ Hamamı

İcadiye caddesinde ilerlerken yollar sizi ilk olarak İcadiye hamam sokağı uzerinde yer alan dağ hamamına götürecektir. 1854 yılında dönemin şehyülislamı olan Arif Hikmet bey tarafından yaptırılan ve şuan restorasyonu hala devam eden bu hamamın çok önemli bir görevi varmış. Emeklilik yıllarında Medine’ ye giden ve Mescidi Nebevi’ nin kıble kısmına bir kütüphane yaptıran Arif Hikmet Bey’ in ömrü boyunca edindiği 12 bin kitabının büyük bir kısmını da bu kütüphaneye bağışlamıştır. Ve vakfın diğer ihtiyaçlarını da göz ardı etmeyerek bu hamamı yaptırıp bütün gelirini kütüphaneye vakfetmiştir.

Bereketli Sokakta Bulunan Merdivenler

Bereketli sokakta bulunan merdivenler sizlere görsel bir şölen sunuyor. Merdivenin başlangıcında bulunan mavi renkli ev ise fotoğraf tutkunlarının vazgeçemediği evlerden bir tanesidir. Aslında bu mavi ev dediğimiz bir ev değil mimarlık ofisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu merdivenler vaktiyle açık hava tiyatrosu olarakta kullanılmıştır. Bu merdivenleri sıkılmadan çıktığınızda ise tepede sizleri çok güzel bir boğaz manzarası karşılıyor olacak.

Kuzguncuk Merdivenleri

Kuzguncuk Bostanı

İnançlarını geleneklerini ve sosyal haklarını en güzel şekilde korumayı başaran Kuzguncuk halkı doğadan da kopmamıştır. Mahallenin merkezinde yer alan Kuzguncuk bostanı hem üretim yapabildikleri hem de hobi bahçesi olarak kullandıkları bir yerdir. Düşünsenize İstanbul’ un göbeğinde mahallenin tam ortasında stres atabileceğiniz, toprakla uğraşabileceğiniz bir yerin olması sizlere neler vermezki.

kuzguncuk bostanı

Doğal Film Platosu

Kuzguncuk bu kadar güzelliğin bir arada olduğu bir mahalle olunca dizi ve film yapımcıları için de ilham kaynağı olmuştur. Özellikle aile temalı yapımlar olan Perihan Abla ve Ekmek Teknesi gibi dizler de Kuzguncuk adından iyice bahsetmiştir. Hatta bu dizilerin etkilerini görmek hala mümkün. Mesela Perihan Abla çok sevildiği için ismi bir sokağa verilmiş, Ekmek Teknesi ise hala bir kebapçı olarak hizmet vermektedir.

kuzguncuk evleri

Kuzguncuk Cami

Sahil yoluna inen cadde üzerinde bulunan Kuzguncuk Cami aslında bu mahallenin toplumsal yapısını özetliyor. 1952 yılında halkın bir araya gelerek topladığı bu cami günde 5 vakit birlikten kuvvet doğduğunu hatırlatıyor adeta.

kuzguncuk cami

İskele Çeşmesi

Bu güzel mahallenin bir de mahsun bir yapısı var diyelim. Restore edilmeyi bekleyen iskele çeşmesi, kim tarafından yapıldığı bilinmeyen 185 yaşında tarihi bir eserdir. Şuan hizmet veremese de ziyaret edebileceğiniz bir yer diyelim.

kuzguncuk çesmesi

Nail Kitabevi

Nail kitabevi kuzguncuğun o tarihine ayrı bir hava katan yerlerden bir tanesi. İçerisine girdiğinizde sehpaların üzerinde çok satan az satan ayrımı yapılmadan serpiştirilmiş kitapları bulabileceğiniz, çayınızı alıp bir cam kenarına çekilip kitap okuyup yazı yazabileceğiniz harika yerlerden bir tanesidir.

Kitabınızı alıp camın kenarında bulunan sedirlerde okumayı seven herkese önerebileceğim nadir yerlerden bir tanesidir diyebilirim.

nail kitap evi kuzguncuk

Sinagog & Kiliseler

Kuzguncuk tarih boyunca Ermeni, Yahudi, Müslüman ve Hristiyanların iç içe yaşadığı hoşgörünün hakim olduğu bir semt olarak bilinmektedir. Bu nedenle de bir kilise, bir cami ve bir sinagogu çoğu zaman yan yana görürsünüz Kuzguncuk’ ta. Kuzguncuk Cami imamı burada bulunan hoşgörü ortamının ülkemizin her tarafında olmasını diliyor.

Kuzguncuk’ a Nasıl Gidilir?

Kuzguncuk Anadolu yakasında Üsküdar vapur iskelesine 10 dk mesafede olup ulaşımı çok kolay konumdadır. Eğer hava güzelse Üsküdar merkezinden sahil şeridi boyunca 10 dk yürüyerek Kuzguncuk’ a ulaşabilirsiniz. Ama yürümek istemiyorsanız, hava yağmurlu diyorsanız 15, 15Y otobüslerini kullanabilirsiniz. Avrupa yakasından gelecek olanlar için Beşiktaş – Kabataş güzergahından Üsküdar’ a motorla gelebilir sonrasında yukarıda anlattığım alternatiflerden bir tanesini deneyebilirsiniz.

 

Günün yorgunluğunu bu muhteşem evlerde atan insanlar için hayat tıpkı evleri gibi rengarenk devam ediyor. Cumbalardan sızan huzur tüm mahalleyi kaplıyor. Bu renkli sokaklarda bir kaç saat geçirmeniz tüm stresinizi atıp hayata başka bir aralıktan bakmanızı sağlayabilir. Asırlık çınarların arasından bambaşka bir dünya bulacaksınız Kuzguncuk’ ta. Biz bu güzel duygularla Kuzguncuk’ tan ayrılıyoruz, en kısa zamanda tekrar görüşmek üzere Kuzguncuk.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here