Adım Adım İstanbul’daki Botanik Bahçeler

Evet, annelerin korkulu rüyası sömestr geldi çattı. Nedendir bilinmez, çocuklar okul tatiline sevinirken, anneleri bir dert alır. Evde nasıl vakit geçirebilirsiniz şimdilik onun yolunu bilemiyorum. Ama dışarıda neler yapabilirsiniz, nereleri keşfedebilirsiniz, biraz olsun tatilinizi güzelleştirmek isterim.

Bunun yanında gezmediğiniz park, bahçe kalmasın.İstanbul’ daki Botanik Bahçeler, Ücretli olsun olmasın, alışveriş merkezlerine cafelerine gideceğimize bahçelere bağış yaparak bu alanların artmasına yardımcı olabiliriz.

Ben İstanbul Anadolu yakasında oturduğum için bu kıtayı torpille öne alıyorum ve başlıyorum sıralamaya.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Girişte yalnızca isteğe bağlı olarak bağış alınan bu yer, her yeşil alan gibi Pazar günü yoğunluğu yaşıyor. Ataşehir ve Ümraniye bölgesinden giriş kapıları var, her iki kısımda da otoparkı mevcut ve ücretsiz. Piknik alanı, yürüyüş parkuru, QR kodu ile bitki tarihçelerinin anlatıldığı bir sistem mevcut. Çocuk oyun alanı ise oldukça keyifli. Piknik yaparken yanınıza gelen kazlar, göletteki ördekler derken, İstanbul’ da mıyım ya ben? dedirten tebrik edilesi bir parkımız. Benim gözdem burası diyebilirim.

Adres: Ataşehir Girişi – Atatürk Caddesi, Ataşehir Bulvarı, Ataşehir – İstanbul

Ümraniye Girişi – Çamlık Mahallesi, Şenol Güneş Bulvarı, Ümraniye – İstanbul

Saatler: Hafta içi 09:00-12:00 ile 13:00-17:00 arasında

Hafta sonu 09:00 – 17:00 arasında açık. Kışın ve olumsuz hava koşullarında bazen bu saatler değişebiliyor. Gitmeden önce aramakta fayda var.

Telefon: 0216 456 44 37

Bakırköy Botanik Bahçesi

7 senelik bir geçmişi olan bu park, otopark, sosyal tesis ve çocuk oyun alanı gibi hizmetler vermektedir. E-5 üzerinde olduğundan ulaşım oldukça rahat. İncirli metrobüs durağı bu bölgeye oldukça yakın. Yaşlı veya engelliler için buggy tarzı golf arabaları bulunuyor ve ücretsiz kullanılabiliyor. Buranın çalışma saatleri oldukça geniş.

 

Adres: İncirli Kavşağı D-100 Yan yolu, 34146 Bakırköy/İstanbul

Saatler: 07:00 – 23.00 arasında açık.

Telefon: 0212 414 97 00

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

5 senedir faaliyet gösteren, ilk tıbbi bahçe ünvanını elinde bulunduran bahçedir. Kendi uygulamasını indirerek QR kodu okumasıyla bitkilerin açıklamalarını dinleyebilirsiniz. Bahçede aynı zamanda kedi, köpek, tavşan, ördek, kaz, hindi, tavuk, kaplumbağa gibi hayvanlar bulunduğundan doğal ortamdaki mini bir hayvanat bahçesi de denilebilir. İnternet üzerinden başvurmak şartı ile maksimum 20 gün sürecek staj imkanı sunuyor. Değişik bir tecrübe olması açısından gönüllü bahçıvanlık programı bile var. Bu beni çok cezbetti, sanırım bir ara yapacağım. Bahçede bazı bitkiler, bitkilerin uçucu yağları, bal, kefir gibi ürünler de satışa sunulmuş. Ziyaretler ücretsizdir.

Adres: Merkezefendi Yeniçiftlik yolu 1 · Zeytinburnu İstanbul 34015 (Tramvay ile Merkezefendi durağında inerek ulaşabilirsiniz)

Saatler: Kışın 08:30 – 16:30, yazın 08:30 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Telefon: 0212 6644155

Atatürk Arboretumu

İÜ. Orman Fakültesine ait bu bahçe 7 parsele ayrılmıştır. Belgrad Ormanı üzerine kurulmuştur. Yiyecek ve içecekle girilmesi yasak olduğu için temiz kalmayı başarabilmiştir. İnanır mısınız, yerde sigara izmariti bile görmedim. İçeride su bile satılmıyor aman dikkat. Çantanızdaki yiyecekler kapıda alınıyor yalnızca suyu yanınıza alabiliyorsunuz. Bir de düğün fotoğrafı çekimlerini içeride yapmasalar daha da mutlu olacağım. Tahmin edersiniz ki hafta sonu oldukça kalabalık. Hafta içi öğrenci 2.5 TL, yetişkin 7.5 TL, hafta sonu öğrenci 7.5 TL, yetişkin 20 TL. Motosiklet, bisiklet ve evcil hayvanlar alınmıyor. Tripot içeri alınmıyor, fotoğraf severlerin dikkatine.

Adres: Sarıyer Köyü, 34450 – Sarıyer / İstanbul

Telefon: 0212 226 19 29

Baltalimanı Japon Bahçesi

Türkiye’ de Japon bahçeleri artmaya başladı. Konya, Eskişehir, Bursa, Antalya, İzmir bunlardan bazıları. Bize en yakın olan ise Baltalimanı  haydi birlikte gezelim. Bahçede piknik yapmak yasak ve en en güzeli ise sigara içmek de! Girişler ücretsiz. Sakuralar bahçenin duvarları boyunca dizili. Orada öğrendiğim bir bilgiye göre Sakuraların Japonya dışına çıkarılması yasakmış. Japon-Türk dostluğu sebebiyle biz bulundurabiliyoruz bu bahçede. Mart sonuna doğru sakuralar çiçek açıyor. Bizdeki laleler gibi düşünün. 1 ay boyunca çiçekli duruyor. Görsel bir şölen için Nisan ayında ziyaret edilmelidir.

Baltalimanı Japon Bahçesi

Adres: Emirgan Mah., Sakıp Sabancı Cd No:76, 34470 Sarıyer/İstanbul

Telefon:  0212 312 62 00

Beykoz Kelebek Çiftliği

Hazır sömestr tatili yaklaşıyorken çocuklarla gitmek eğlenceli olabilir. Okul ve gruplarla rezervasyon ile çalışmaktalar. Bahçe 1 Mart 2020′ ye kadar bakım nedeniyle kapalı. Fakat içerisindeki Obur Tırtıl Cafe 10.00-18.00 saatleri arasında haftanın her günü açık. Cafede her türlü organizasyon yapılabilmektedir. Yetişkin ücreti 25 TL, çocuk (3-14 yaş) 22.5 TL, aile (2 yetişkin-2 çocuk) 80 TL dir. Engellilere %50 indirim uygulanıyor. Profesyonel çekim yapmak isteyenler ise ekstra 50 TL ödüyor.

Botanik Bahçeler

Adres: Fatih Sultan Caddesi, Zerzevatçıköy (Acarkent bitişiği) Beykoz / İstanbul

Telefon: 0216 319 52 53

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here