İğneada Kırklareli’ nin Demirköy ilçesine bağlı olup, Longoz ormanları, köyleri, Mert gölü ile isminden oldukça söz ettirmektedir. İğneada gezi rehberinde sizlere konaklamadan, yeme içmeye bir çok bilgi verdim. Şimdi sıra geldi gezilecek yerleri listelemeye ve neler yapabileceğimize. Küçük bir yer neler yapılabilir diye sakın düşünmeyin. Çünkü doğada yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüzle sınırlıdır.

Gezilerimiz den daha hızlı haberdar olmak @gezgin_tripod hesabını takip etmelisiniz.

İğneada’ da Gezilecek Yerler

Longoz Ormanları Milli Parkı:

Ülkemizin 39. Milli parkı olma özelliğini taşımaktadır. Eğer sessizlik arıyorsanız, sonbaharı bir de burada görmek istiyorsanız kuş seslerinin eşliğinde yürüyüşe çıkmanızı ve ormanın içinde kaybolmanızı tavsiye ederim. Bırakın kendinizi, nereden bir yol bulursanız girin oradan içeriye, aman kaybolmayın ama. İsterseniz kamp da yapabilirsiniz, bence güzel de bir tercih olur diye düşünüyorum ki ben yaptım.

İğneada Longoz Ormanları Milli parkı İğneada’ ya gelmeden 2-3 km önce, tabelasını göreceksiniz. Gezilecek yerler sıralamanıza göre dalın içeriye. Milli parkın girişinde bir amca yöresel ürünler satmakta. Eğer amcamı orada görürseniz ürünlerinden alarak destek olursanız sevinirim.

İğneada Merkez

Merkez küçük bir yer. Burada neler mi yapabilirsiniz? Meydanda bulunan kahvehaneye oturun ,çay – kahve için başka da bir şey yapmayın. Bu kadar küçük bir şeyle beklentileriniz yüksek olmazsa öyle mutlu oluyorsunuz ki.

İğneada Plajı

Sonbaharda gittiğimiz için denize giremedik doğal olarak. 22 km uzunluğunda harika bir plajı bulunmakta İğneada’ nın. Yaz aylarında plajın oldukça kalabalık olduğu söylenmekte. Ben yürüyüş yaparak bu sakinliğin tadını çıkarttım.

Mert Gölü’ nde Kano Turu Yapın

En çok keyif aldığım etkinlikti bu. İğneada’ ya gelirken asıl amacım da buydu diyebilirim. İğneada’ ya girdiğinizde “kano turu yapılır” tabelalarını takip ederseniz 2-3 dk içinde kanoları göreceksiniz. Ortalama 1,5 saat süren bu kano turunu kesinlikle yapmalısınız. Yapmadan dönmeyin, üzülürüm. Kişi başı 25 tl olan kanolara ister iki kişi çıkın, isterseniz tek kişilik kanoyla çıkın. Turun başlangıcında bunu mu tavsiye ettin gezgintripod diyebilirsiniz, sabredin. Longoz ormanının içine geldiğinizde iyi ki geldik diyeceğinizi duyuyorum şimdiden. Kanonuz nereye giriyorsa girin, korkmayın en fazla çıkmaza girmişsinizdir, geri dönersiniz. Benim sizlere tavsiyem sabah saatlerinde gidin ki ormanda sadece siz olun ve kürek çekin, sonra kanoyu kendi haline bırakın ve kuş seslerini dinleyin. Ya gerçekten çok keyif alıcaksınız. Çektiğim videoları izledikçe bir daha gidesim geliyor.

igneada kano longoz ormanları

Atv Kiralayın

Longoz ormanlarının içinde kürek çektik. Sıra Atv kiralayıp ormanı bir de bu şekilde keşfetmekte.

Kamp Yapın

İğneada Longoz ormanlarında kamp yapabilirsiniz. Kamp alanı için sizden ücret istemezler. Ormanın içinde bulduğunuz güzel bir yere çadırınızı kurun ve ateşin keyfini çıkartın. İğneada sessiz sakin bir yer olduğu için çadır kurucağınız alan da kalabalık olmayacaktır.

igneada kamp kırklareli

Liman Köy

Yıllar önce Bulgaristan’ dan gelen göçmenlerin kurmuş olduğu bir köydür Liman köy. İğneada merkeze 6 km mesafede olan liman köyünü de ziyaret etmelisiniz. Eğer İğneada’ ya gelip de balık yemek isterseniz, yolunuz buraya illa düşecektir.

İğneada Feneri

İğneada halkına “liman feneri ne tarafta” derseniz sizlere daha kolay tarif ederler. İsminden de anlaşılacağı gibi bu fener Limanköy’ de bulunmaktadır. Limanköy feneri Sultan Abdülmecit döneminde 1866 yılında Fransızlara yaptırıldığından halk arasında Fransız Feneri olarak da biliniyor.

igneada feneri kırklareli

Dupnisa Mağarası

İğneada’ da gezilecek yerler listesinin bonusu diyebiliriz buraya. İster İğneada’ ya giderken, isterseniz tatilinizin dönüş yolunda uğrayabilirsiniz. Demirköy ilçesine geldiğiniz zaman buradan sizleri 30 km bir yol bekliyor olacak. Yollar dar ve ara ara toprak olduğu için 45 – 60 dk arasında mağaraya ulaşabilirsiniz. Hedefiniz mağara oluyor ama yollar o kadar güzel ki dura dura gidiyorsunuz. Ben sonbaharda gittiğim için her bulduğum ara yolları keşfetmek için girdim fotoğraf çektim, derelere girdim. Araçla da keyifli bir yolculuk yapmış oldum. Dupnisa mağarasına geldiğiniz zaman 5 tl otopark ücreti, giriş içinse 10 tl tam, 5 tl öğrenci ücreti ödeyerek mağaraya girebilirsiniz.

Trakya’ nın en uzun ikinci mağarası olan Dupnisa mağarası 2003 yılında turizme açılmıştır. Mağaranın giriş yeri ile çıkış yeri farklı olup aşırı dik merdivenler bulunmaktadır. Yaşlı seyahat severler için bu mağara yorucu olabilir. Eğer sizden önce mağaraya bir tur girmişse içerde gezerken oldukça sıkıntı çekeceksiniz demektir. Her yerde fotoğraf çekmek için duran turistler yolu tıkıyor. Çıkışta ise bayağı uzun bir merdiven sizleri bekliyor olacak.

Mağaraya girmeden yöresel ürünlerin satıldığı ufak bir pazar bulunmakta. Bir de sucuk ekmek; bundan bahsetmeden edemeyeceğim. Mağara girişine sırtınızı verdiğinizde sucuk ekmek yapan bir amca vardı. Ekmeği ısıtmış, sucuğu da çok lezzetliydi. Sucuk ekmek 14 tl, çay ise 2,5 tl bilginiz olsun.

Beğendik Köyü

İğneada merkeze 12 km uzaklıkta bulunan Bulgaristan sınırında bulunan bir köydür. İğneada’ ya denize girmek için gelecek olanların bu köye ve köyün plajına uğramalarını tavsiye ederim.

igneada begendik köyü

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here