Hidiv Kasrı, İstanbul’ un Beykoz ilçesinde Çubuklu’ da bulunan İstanbul’ un nadide parklarından bir tanesidir.

İstanbul Beykoz sırtlarında bulunan bu güzel şato, 19. yüzyıllarının sonlarında, genç yaşta Mısır valisi olan Abbas Hilmi Paşa, Mısır’ daki İngiliz hakimiyetini kırabilmek için Osmanlı Devleti’nden yardım ister ve bunun üzerine İstanbul’ da kalması gerektiği için bir yer satın almak ister, Çubuklu’ da iki ahşap yapıyı satın alır. Daha sonra ise yanında bulunan 270 dönümlük araziyi de satın alır. Sonra İtalyan mimar Delfo Seminati‘ye, o devrin mimari modasına uygun olarak Art Nouveau tarzında görkemli bir kasır ve üzerine İstanbul Boğazı’ nı gören bir kule inşa ettirdi.

hidiv kasri

Diğer taraftan Mısır’ ı işgal eden İngilizler, ülkeye Krallık sistemini getirerek Paşa’ nın ”Hidivlik” ünvanını elinden alır. Paşa Hidivlik ünvanı elinden alınıp, tahttan düşürülünce İsviçre’ ye yerleşir. Ailesi bir süre daha İstanbul’ da yaşamına devam eder ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine kasrın satışı yapılır. 1984 yılında Turing adına Çelik Gülersoy tarafından restore edilir ve otel olarak kullanılır. 1994 – 1996 yıllarında yeniden restore edilen Hidiv Kasrı’ nın işletmeciliği 1996 yılından bu yana Beltur tarafından işletilmektedir.

Kasrın ön tarafı Nisan ayı itibari ile öyle bir şenlenirki anlatılmaz yaşanır, parkın her tarafı rengarenk olur. Biz 2018 Nisan ayının ilk haftası gittiğimizde laleler bu durumdaydı. Ve her sene bu ayda Hidiv Kasrı‘nı muhakkak ziyaret ederim. Önümüzdeki sene için Nisan – Mayıs tarihleri arasında buradaki lale şölenini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

hidiv kasri- laleler

Bu saray yaz aylarında düğün ve nişan organizasyonları için de kullanılır. Kasrın arka tarafında uzun bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Yılın bütün dönemlerinde yürüyüş yapmak için burayı tercih eden İstanbul sakinleri ile karşılaşabilirsiniz. Veya en az 10 tane fotoğraf çekimi yapan gelin – damat ile.

Hidiv Kasrı’ na Nasıl Gidilir?

Özel Aracınızla Ulaşım;

Hidiv Kasrı’na ulaşabilmek için en güzel yol, Anadolu yakasından TEM Otoyolu’ndan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü‘ne ilerlerken, köprüden önce son çıkış olan Kavacık Köprüsü’ nden Hidiv Kasrı tabelalarını takip etmek olacaktır. Ben Ümraniye’ de oturduğum için buradan eğer trafik yoksa 20 dk bir seyahat sonucunda buraya ulaşabiliyorum. Hidiv Kasrı’ nın bir otoparkı bulunmaktadır. Otopark giriş ücreti ise 7,00TL dir. Pazar günü otoparka giriş gerçekten zor, yaklaştığınızda yol kenarında bir yer bulursanız park edin araçlarınızı ve yürüyerek giriş yapın. Kasra girdikten sonra kafeterya bölümüne doğru ilerlerken sol tarafınızda bahçe market bulunmakta, buradan alışveriş yapabilirsiniz.

Eğer Avrupa yakasından Hidiv Kasrı’na ulaşmak isterseniz II. Köprü‘yü geçtikten hemen sonra ilk çıkıştan çıkıp biraz ilerledikten sonra Hidiv Kasrı tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

hidiv kasrina nasil gidilir

Hidiv Kasrı’ na ve Çubuklu Korusu’ na ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer yol da Üsküdar – Beykoz sahil yoludur. Bu yolu takip ederek Kanlıca’ ya, Kanlıca’ dan sonra da tabelaları izleyerek Hidiv Kasrı’ na ulaşmanız mümkün. Bu yolda eğer trafik yoksa sahil kenarından gideceğiniz için keyifli bir yolculuk olacaktır. Trafiksiz zamanına rastlamadım ama söylemekte fayda var.

Toplu Taşıma Araçlarıyla Ulaşım;

Çubuklu Korusu’ na toplu taşıma araçlarıyla ulaşmanın en kolay yolu ise Beykoz istikametine giden herhangi bir İ.E.T.T. otobüsüne binip, Kanlıca durağından sonra 5 – 10 dakikalık bir yürüyüş ile koruya ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 09:00 – 23:00 arasında ziyarete açıktır.

Web sitesi: http://www.hidivkasri.com  

Hidiv Kasrı’ nda Yeme İçme

Kahvaltı

Hidiv Kasrı’ nda güzel havalarda bahçede, kışın ise içeride kahvaltı edebileceğiniz geniş salonlar mevcut. Pazar günleri açık büfe kahvaltısı geniş menüsü ile sizleri bekliyor diyebiliriz. İstanbul yaşayanlarda Beltur işletmesi ne kadar güzel kahvaltısı olabilir ki diyenlerin sesini duyar gibiyim. Gitmeden bu eleştiriyi yapmayın, yanılabilirsiniz. Tesiste hafta içi serpme kahvaltı  hafta sonu ise açık büfe kahvaltı hizmeti vermektedir. Serpme kahvaltı fiyatı 32,5 TL, açık büfe ise 42,5 TL dir. Haftasonları açık büfe kahvaltı için randevu almadan gitmeyin yer bulma ihtimaliniz çok az.

Yemek

Hidiv Kasrı’ nda yemek İstanbul boğazına karşı yemek yemektir diyebiliriz. Kasrın içinde yemek yerken manzarayı göremeseniz de boğaza nazır kurulmuş bir şatodur, içinde keyifli saatler geçirebilirsiniz. Hidiv Kasrı’ nın restore edilmiş bütün odaları restorant olarak kullanılmaktadır. Öğle ve akşam yemeklerinde dünya mutfağı ve Osmanlı mutfağında ne ararsanız bulabileceğiniz çok çeşitli bir menüsü bulunmaktadır.

www.gezgintripod.com/ Hidiv Kasrı Restorant
Hidiv Kasrı Restorant
Kafeteryası

Yürüyüş sonrasında hem dinlenme hem de bir şeyler içip yiyebileceğiniz hafta sonu yer bulmakta zorluk çekeceğiniz bir kafeteryası bulunmaktadır. Kafeterya menüsünün fotoğrafını almıştım sizler için;

hidiv kasri restorant monusu

Hidiv kasrına bir gün yolunuz düşerse eğer tahinli profiterolu özelikle yemelisiniz. Kesinlikle yemelisiniz 🙂

Hidiv Kasrı’ nda Piknik Alanı

Hidiv Kasrı girişinde sağa döndüğünüzde yürüyüş yolunu takip ederseniz küçük bir piknik alanı bulunmakta. Evde hazırladığınız ürünleri orada bulunan masaları kullanarak keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz. Mangal ve tüp yakmak yasak bunu söyleyelim.

hidiv kasri piknik alani

Hidiv Kasrında Yürüyüş

Hidiv Kasrı’ nda yer yer yokuş yer yer düzgün olan bölümleriyle harika bir yürüyüş parkuru bulunmakta. Yazın haftasonları vazgeçilmez yerlerimden bir tanesi diyebilirim. Otoparkın hemen sağından yürüyüş parkuru başlıyor. Parkurun tam ortasında her zaman akmayan güzel bir şelale bulunmaktadır. Her zaman akmayan derken belirli saatlerde akıyor sanırım yapay bir şelale ama doğal olanlar kadar ihtişamlı diyebilirim.

hidiv kasri selale

Hidiv Kasrından bunları yapmadan dönmeyin

  • Belturun kahvaltısına bir şans verin.
  • Hidiv kasrının yürüyüş parkurunda tam tur atın.
  • Parkurun başlangıç noktasına yakın yerde bulunan seyir terasında boğaza nazır bir fotoğraf çektirin.

hidiv kasri seyir terasi

  • Yürüyüş sonrası harcadığınız kalorileri oraya özel tahinli profiterol ile yerine koyun.
  • Nisan ayında buraya yolunuz düşerse kasrın önündeki alanda lalelerin envai çeşidini seyre dalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here