Hacıllı Köyü ; Tek kuruş ödemeden kamp yapabileceğiniz İstanbul’ a yakın olması nedeniyle yaz aylarının vazgeçilmez yeri Ağva Hacıllı köyünden bahsetmek istiyorum sizlere bu yazımda sevgili gezginler. Özellikle yazın bu hafta ne yapayım sorusunun cevabını bulamıyorsam, kendimi Hacıllı köyünde nehirin kenarına kamp kurmuş olarak buluyorum.

Nehire sıfır kamp kurup ateş yakabileceğiniz yerlerden bir tanesi Hacıllı köyü. Hala kamp alanı diye bir yer yok, yani bir işletmecinin elinde olmayan bu yerde nehirin kenarında bulduğunuz en güzel yere çadırınızı atabilirsiniz.

Hacıllı Köyü’ne Ulaşım

Özel aracı ile gidenler için, İstanbuldan ortalama 100 km mesafede olan Hacılı köyüne ulaşmak için ilk önce Şile’ ye ulaşıp Ağva yolunu takip etmelisiniz. Ama burada dikkat etmeniz gereken Ağva sahil yolunu değil, sağ taraftaki diğer yolu kullanarak Ağva merkeze gelmeden yaklaşık 15 km mesafede Osmanköy ve Sortulu Köy tabelalarını takip etmelisiniz.

Daha sonra ise Hacıllı Köyü tabelasını takip ederek köye ulaşmış olursunuz. Köye ulaştığınızda ise bir meydan sizleri karşılıyor olacak. Köy kahvelerini bilirsiniz, önünde iki sandalye, iki masa, köyün emekli ekibi oturmuş çayını yudumlayan ve köye giren yabancı arabaları gözden kaybolana kadar takip eden ekipten bahsediyorum. İşte o kahvenin hemen sağında Hacıllı şelalesi tabelasını göreceksiniz. Veya köyün camisini geçince sağ taraftan devem ederseniz dar ve toprak yol sizleri nehir kenarına indirecektir.

Şİle hacıllıya nasıl gidilir

Toplu Taşımayı Kullanıcaklar ise; Hacıllı köyüne direk ulaşım aracı bulunmamaktadır. Önce Şile’ ye gelip ordan taksi kullanarak ulaşabilirsiniz. Şile’ ye ulaşmak için Üsküdar’ dan 139 nolu İETT otobüslerine binebilirsiniz. Başka bir alternatif ise  Ağva merkeze ulaşıp ordan taksiye binmek olacaktır. Şile Hacıllı arası 25 km, Ağva Hacıllı arası ise 16 km olup Ağva’ dan taksiye binmek sizin için daha avantajlı olabilir. Şile’ den binerseniz taksi fiyatı ortalama 80 – 100 TL arasında değişmektedir. Ağva’ dan binmek isterseniz taksiye  40 – 50 TL arasında bir ücret ödeyebilirsiniz. Biz gezginlerin vazgeçilmezi otostop  da çekebilirsiniz ama zor bir ihtimal.

Hacıllı Köyü’ nde Ne yapılır?

Hacıllı köyünde çok güzel kamp yapılır sevgili gezginler. İstanbul yakınlarında olup da yaşadığımız sorunu burada da yaşıyoruz. Hafta sonu piknikçilerin istilasına uğrayan yerlerden bir tanesi Hacıllı köyü. Sizlere tavsiyem hafta içi gidin olmayacak tabiki, amacımız hafta sonu değerlendirmek değil mi zaten. Sevgili gezginler erken saatlerde gidip nehirin kenarında güzel bir yer edinin. Hacıllı köyünde nehirin kenarı kamp yapmaya uygun bir yer. Nehir kenarı düzlük, çadırın altını ekstra düzeltmeniz gerekmiyor. Hacıllı köyüne giderken yanınıza spor ayakkabılarını almayı unutmayın. Hani olur ya yaz diyip terlikle falan gidersiniz ben söyleyeyim de kararı yine sizler verin.

Hacıllı köyü kamp alanı tamamen ücretsiz. Kamp alanında su, elektrik, wc gibi imkanlar bulunmamaktadır. Doğal hayat diyorsunuz ne elektiriği ne wc si der gibi sesler duyuyorum; haklısınız. Telefon şebekeleri çekmiyor. Hacıllı köyü kamp alanına varmadan merak edenleriniz olacaksa, ne kadar süre orda kalacaksanız, bana ulaşamazsınız diye kesinlikle yakınlarınıza bildirin.

Sile hacilli selale

Kamp alanında çöp kutuları bulunmamakta, sizler yanınıza çöp poşetleri alıp sonrasında çöplerinizi köy içerisindeki çöp konteynırlarına atarsanız bizler çok mutlu oluruz. Eğer erken saatlerde giderseniz çadırın yanına aracınızı koyabilirsiniz. Kamp yapanlar için bu önemli bir ayrıntı olabiliyor.

Hacıllı köyüne gelmeden Şile’ de veya Ağva’ da büyük bir marketten bütün ihtiyaçlarınızı karşılayın, özellikle suya ihtiyacınız olacak. Köyün içinde ufak bir bakkal var ama bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizi düşünmüyorum.

Hacıllı köyü girişinde gece konaklamalarında muhtara bilgi veriniz diye bir tabela mevcut. Bizler vermedik bir sorun da yaşamadık. Ama vermemiz bizler için iyi olacaktı, sizler değerli muhtarımıza haber verin lütfen.

Balık Avlama

Bizler de balık tutulabildiğini bilmiyorduk, aslında balık olduğunu da bilmiyorduk. Misinamız olmadığı halde ağaçlarda bırakılan, kopan misinaları birleştirerek bir olta yaptık ve bir adet balık tuttuk. Evet tuttuk. Balık tutmayı seviyorsanız ekipmanlarınızla gidin belli mi olur akşam yemeğini bu şekilde halledebilirsiniz.

Hacıllı Gürlek Şelalesine Yürüyüş Yapılır.

Bu bölgede 4 adet şelale bulunmakta. Yürüyüşe çıkmadan yanınıza yedek kıyafet almayı unutmayın, en azından bir tişört. İkincisi ise şelalelere kadar ulaştığınızı düşünürsek buz gibi suya girmek isteyebilirsiniz, yanınıza şortunuzu mayonuzu almayı da unutmayın. Keyifli bir parkur sizleri bekliyor olacak. Kamp kurduğunuz düzlükten nehri takip ederek ortalama 2 km lik bir parkurdan sonra şelaleye ulaşabilirsiniz. Ağaçların arasında patika yolları kullanarak tırmanacağınız güzel bir parkur. Ara ara su birikintileri de sizleri karşılıyor olacak.

Bu parkurun sizleri yormayacağını aksine dinlendireceğini dahi söyleyebilirim. Bizler şelaleye çıkarken yolun yarısında pes edip, şelale falan yok diyip geri dönen çok insan gördük ve bizler pes etmedik, sizler de asla pes etmeyin. Yaz ayı da olsa ufak şelaleler ve su birikintileri göreceksiniz.

Şelalelerin arasında mesafeler bulunmakla birlikte üçüncü ve dördüncü şelaleye bir ip yardımı ile tırmanarak ulaşıyorsunuz. Ki asıl güzel olan da burası.Tabi parkurun belli bir bölümü zorlu geçecektir. Tişörtlerinizin sırılsıklam olması muhtemel.

Sile hacilli selale

Bu yorucu parkurun hemen sonunda sizleri gerçekten çok güzel bir yer bekliyor olacak. Terlediğinizi düşünerek karşınıza çıkan şelalenin suyuna hiç düşünmeden atlayacaksınız. Suyun akmadığına aldanmayın kesinlikle suyun önüne birisi oturmuştur :).

Sizlere söylediğim gibi bende dayanamayıp bu suya düşünmeden atladım.

 

Gürlek Mağarasını Keşfedin

Gürlek mağarası şelaleye giden parkur üzerinde bir mağara. Mağaraya halatlar yardımı ile çıkabiliyorusunuz. Mağara yaklaşık 140 – 150 m uzunluğunda olup karanlık bir  yer elinizde fenerle veya kafa lambasıyla gitmenizi tavsiye ederim. Mağaranın içinde su birikintileri bulunmakta, ara ara diz kapaklarınıza kadar ıslanabilirsiniz. Mağaraya kaskınız olmadan girmeniz tehlikeli olacaktır. Mağaranın içinde sarkıtlar kafanıza düşebilir. Bunların haricinde yarasa pisliklerini de unutmamak lazım ama bizler yarasa ile karşılaşmadık.

 

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Videomuz. İyi Seyirler.

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz  ve sizlerinde eklemek istedikleri varsa eğer Abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here