Bursa nın gözdesi; Gölyazı

Bursa’ nın Nilüfer ilçesine bağlı Uluabat gölü (Apolyont Gölü) kıyısında bulunan küçük bir yarımada. Ana karaya küçük bir köprü ile bağlı olan Gölyazı’ nın tarihi Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Apollonia krallığının merkezi olarak bilinen Gölyazı’ da 1924 yılındaki mübadeleye kadar Türkler ve Rumlar beraber huzur içinde yaşadıkları söylenmektedir. Gölyazı’ da hayat gün doğumu ile başlıyor. Köyün geneli uyurken balıkçı teknelerinin sesi yankılanıyormuş tüm yarımadada. Uluabat gölünde her ne kadar sayısının azaldığı söylensede 21 çeşit balığa ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Gün doğumu ile başlayan balıkçı teknelerinin telaşı saat 11 gibi gölün kenarında kurulan balık mezatına yetişmek için hep.

golyazi bursa

Çevresini gezmek topu topu 20 dk sürüyor. Etrafı gezerken ağ ören teyzeleri ve amcaları görmeniz mümkün. Sabah teknelerle balık tutmaya çıkan teyzelerimiz öğleden sonra ise köşe başlarında gözleme yaparak aktif bir şekilde ev ekonomisine yardımcı oluyorlar. Balıkçı kadınlar diye de isimlerinden oldukça söz ettiriyorlar.

Gezilerimiz den daha hızlı haberdar olmak @gezgin_tripod hesabını takip etmelisiniz.

Gölyazı Nerede? Nasıl Gidilir?

Bursa’ nın Nilüfer ilçesine bağlı olan Uluabat gölü kıyısında küçük bir adacık. Peki bu küçük adacık nasıl bu kadar popüler oldu derseniz; “Sen Benimsin” ve “Güneşi Beklerken” dizleri ile de oldukça popüler hale gelmiştir.

İstanbul’ a 180 km uzaklıkta. Ortalama 2 saat sürmektedir.

Gölyazı’ da Gezilecek Yerler

 • Yel Değirmeni: Osmanlı döneminden kalma Yel değirmeni, köyün girişinde sizleri karşılamaktadır.Günümüze gelene kadar tahribata uğramış olsa da Nilüfer belediyesi tarafından restore edilmiş ve tarihi dokusunu korumuştur.

 • Ağlayan Çınar: Gölyazı’ nın simgesi diyelim. Gölyazı’ ya gelen ziyaretçilerin ilk durağı Ağlayan Çınar oluyor. Belirli mevsimlerde çınarın öz suyu çınarın dibine aktığı için Ağlayan Çınar denilmekteymiş. Tam 750 yaşında olduğu bilinen bu çınarın bir de hikayesi var.

Gölyazı diğer ismiyle Apollonia’ nın hikayesi yüzyıllar önce Türkler ve Rumlar birlikte huzur içinde yaşadığı yıllara dayanıyor. Yakışıklı Türk genci Mehmet ile güzeller güzeli Rum kızı Eleni çocuklukları boyunca hiç ayrılmadan burada yaşamışlar, ta ki iki millet arasında başlayan düşmanlığa kadar. Mübadele zamanında Rum köyleri boşaltılmış ve burada bulunan Rumlar ile Selanik’ te bulunan Türkler yer değiştirince Mehmet Eleni’ nin gideceğini öğrenince onu aramaya başladı. Eleni’ nin ağabeyi Yorgi, Mehmet’ in önünü keserek artık kardeşliğin bittiğini ve ölene kadar düşmanlığın başladığı ve Eleni’ nin peşini bırakmasını söyledi. Bir Türk genci vazgeçer mi sevdasından, sevdalısından. Yorgi, Mehmet’ in vazgeçmediğini görünce onu vurdu, Mehmet son gücüyle o ağaca kadar gidip kanıyla yazdığı notta sonsuza kadar seni burda bekleyeceğim diyordu. Eleni her şeyden habersiz ailesi ile konvoyda ilerlerken sırdaşı Penelope her şeyi anlattı. Eleni konvoyu terk edip gizli gizli buluştukları kocaman çınarın altına gelip Mehmet’ in o cansız bedenine ve bıraktığı notu buldu daha sonra ise kendi canına kıydı.

 • Aziz Panteleimon Kilisesi: 19 Yüzyıl sonlarında inşa edildiği tahmin ediliyor. Bu günlerde bir kültür merkezi olarak kullanılan bu kilise Pazartesi günleri hariç saat 9:30 dan 18:00 a kadar ziyaretçi kabul etmekte.
 • Zambak Tepesi: Fotoğrafçıların, gün doğumunu ve gün batımını izlemek isteyenlerin vazgeçilmez yeri bu tepe. Zambak tepesi olarak anılmasının sebebi ise eski Rumlarda mezar başına zambak bırakılırmış. O zamanlar bu tepe mezar olarak kullanıldığı için Zambak tepsi olarak adlandırılmış.
 • Tarihi Hamam: Şimdilerde kafe olarak kullanılmaktadır.

 Gölyazı’ da Ne Yapılır?

 • Gölyazı’ da Kahvaltı

Bursalıların hafta sonu tercih ettikleri kahvaltı yeri diyebiliriz Gölyazı için. Göle sıfır kurulmuş aile işletmelerinde kahvaltı yapabilirsiniz. Gölyazı kadınlarının ellerinde envai çeşit gözlemenin tadına bakabilirsiniz. Burada kahvaltı yapmaya geliyosanız envai çeşit, organik ürünleri beklemeyin. Herhangi bir marketten alınmış ürünlerin masaya geldiği bir kahvaltı düşünün. Neden söylüyorum, beklentinizi yükseltip hayal kırıklılığı yaşamayın.

 • Uluabat Gölü’ nde Sandal Turu Yapın

Gölyazı’ nın her sokağı göle çıkıyor ve her sokağında kiralık tekneler görünüyor. Sabahın erken saatlerinde balık tutmaya çıkan tekneler, öğleden gün sonuna kadar turistleri adanın etrafında gezdiriyorlar. İlk gördüğünüz yerden tekneyi hemen kiralamayın, bir kaç yere daha sorun fiyatları. Biz 40 TL ye kiraladık tekneyi. Tur ortalama 20-30 dk. sürüyor. Adanın etrafını ve yakında manastırın bulunduğu adaya sizleri götürüyor ama adaya  çıkmak yasak. Tur esnasında sazlıkların arasından geçip nilüfer çiçeklerini görebilirsiniz. Açık hallerini yakalamak isterseniz sabah 9, öğlen 12 ye kadar sandal turunu yaparsanız çiçekleri de görmüş olursunuz.

golyazi bursa
 • Adanın Etrafını Turlayın

Adanın etrafını ister bisiklet kiralayarak, isterseniz yürüyerek turlayabilirsiniz. Benim tavsiyem yürümeniz. Yürürken bu kadar güzel bir yerin nasıl rezil hale getirilir buna da tanıklık etmiş olacaksınız. Her taraf çöplük ve inşaat kalıntıları ile dolu.

 • Gölyazı’ da Gün Doğumu ve Batımı

Fotoğraf meraklılarının dikkatine; gün doğumunu ve batımını bu kadar net nerede görürsünüz bilemiyorum. Ben gün batımını özellikle bekledim. Fotoğraf çekmekten uzun zamandır bu kadar zevk almamıştım. Bursa’ ya yakın olan fotoğraf kulüpleri günübirlik turlar düzenliyorlar Gölyazı’ ya.

golyazi bursa
 • Sabah Sandallarla Balık Tutmaya Çıkmak

Ben yapamadım ama kesinlikle en kısa zamanda bunu tecrübe edeceğim. Sandal turundaki kardeşimiz sabahın erken saatlerinde balığa çıkan hangi tekneye el atsanız sizleri yanına alır, beraber balık tutmaya çıkabilirsiniz dedi, bilginize. Ya erkenden Gölyazı’ da olun ya da bir gün önceden gelin ve Gölyazı’ da konaklayın.

gölyazi bursa sandal turu
 • Zambak Tepesinde Gün Batımını İzleyin

Ben bu zamanı fotoğraf çekmek için gün batımını adanın kenarında değerlendirdim. Ama sizler bu tepeye çıkıp sandalyenizi kurup en az yarım saat bu anın tadını çıkarabilirsiniz.

Gölyazı’ ya Gitmeden Bilmeniz Gerekenler

 • Hafta sonları çok kalabalık olduğu için keyif almanız zor. Hafta içi ve sezon dışında tercih etmelisiniz. Hafta sonu gidenler araçları ile dahi köye yaklaşmakta zorluk çekiyorlar.
 • Bizler ileriye dönük planlar yapmadığımız için sezonda 40 TL lik tekne turunu özellikle Araplara 1000 TL ye sattıklarını duydum ve Arapların her geçen gün azaldığını söylediler. Sizler de dikkat edin 3 TL lik bir şeyi 5 TL ye satın almayın.
 • Tarihi dokusu bozulmamış yerlerden bir tanesi diye okumuştum gitmeden bloglarda. Hiç bir alakası yok, evler betonarme sokaklar çöp ve inşaat kalıntıları içinde. Tarihi dokusuyla alakası kalmamış bir yer.
 • Bu kadar popüler olmuş bir yerin daha dikkatli ve özenli hizmetler vermesi gerekir gelen yerli ve yabancı turistlere ama ne yazıkki bunu göremedim. Açılan işletmelerin de bu balıkçı kasabasının kültürünü içerecek şekilde dizayn edilmesi yöre halkına çok şey kazandırır diye düşünüyorum.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here