Giresun’da Gezilecek Yerler

Giresun Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerini içine alan, yeşili, doğası, sahil şeridi ve yaylaları ile isminden oldukça söz ettiriyor. Bir Giresunlu olarak Giresun’da Gezilecek Yerler yazısını yazmakta neden bu kadar geciktim bilemiyorum.

Giresun’ da gezilecek yerler geniş bir coğrafyaya dağıldığı için sizlere önerim burası için en az 3 gününüzü ayırmanız. İl merkezinde gezilecek yerler için bir gün yeterli olmasına rağmen, ilçeleri ve yaylalarında gezilecek yerler için ise 2 gün ayırmanız sizleri bir nebze de olsa tatmin edecektir.

Giresun’ un il merkezi hariç toplam 15 ilçesi bulunmaktadır. Alucra, Bulancak, Çamoluk, Çanakçı, Görele, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Tirebolu, Yağlıdere, Keşap, Şebinkarahisar, Piraziz.

İnsanların sıcakkanlılığı ve şiveleri ile nereye giderseniz gidin Giresunlu kendini her zaman gösterir. Giresun turizm açısından da gezip görmenize değecek o kadar güzel yerlere ev sahipliği yapıyor ki gezdiğinizde beni daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Ne yazıkki turizm için gereken reklamın ve tanıtımın yapıldığını düşünmeyenlerdenim.

Sadece gezip görmenizin haricinde sağlıklı beslenmek isteyenler için de kendine has otları ve sebzeleri ile envai çeşit yemekleri bulunan bir yer. İkinci yazımda bunu da yazmaya çalışacağım.

Giresun hakkında bu kadar bilgi verdiğimize göre başlayalım mı artık Giresun’da Gezilecek Yerler listelemeye.

Gezilerimizden daha hızlı haberdar olmak için @gezgin_tripod hesabını takip edebilirsiniz.

Giresun’da Gezilecek Yerler Listesi

Giresun Kalesi – GİRESUN

Tam olarak ne zaman yapıldığı belli olmayan kale kenti ikiye bölen yarımadanın tam üzerine kurulmuştur. Öyle bir kurulmuş ki şehrin tamamına hakim bir konumdadır. Duvarları güneyden başlayarak kuzeye doğru kenti çevrelemektedir. Kalenin dış duvarlarının birçoğu yıkılmıştır. İçerisinde milli mücadelenin kahramanı olan Topal Osman Ağa’ nın mezarı bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim soruna en güzel cevap ise manzaranın tadını çıkarmak. Yeşil ile mavinin muhteşem uyumunu fotoğraflamak için de harika bir yer.

Giresun Adası – GİRESUN

Karadeniz bölgesinde bulunan iki adadan bir tanesidir. Özellikle Giresun Adası, Doğu Karadeniz Bölgesinde orta çağ döneminde yerleşimin olduğu tek adadır. İkinci derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen adanın içerisinde bir kilise, bir sarnıç ve çok sayıda mezar bulunmaktadır.

Bu adada yaklaşık 70 bitki türünün, karabatak ve leyleklerin doğal yaşam alanıdır. Giresun’da Gezilecek Yerler listesinde kesinlikle ilk sıralarda olması gereken bir yer.

Giresun Müzesi – GİRESUN

Müze gezmeyi sevenlerden iseniz Giresun Müzesi’ nde Tunç çağından Hititlere, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait birçok eser bulunmaktadır. Silahları, giysileri, kabartmaları, o döneme ait paraları görebilirsiniz.

Kümbet Yaylası – GİRESUN

Giresun merkeze 60 km uzaklıkta olan bir yayla. Özellikle şenlikleri ile isminden oldukça söz ettiriyor. Her yıl Temmuz ayında Kümbet Yayla Şenlikleri ile binlerce kişiyi ağırlıyor. Şenliklerde yapılan açık arttırmayı kazanan “yayla ağası” oluyor. Elde edilen gelir, bir sonraki yılın şenlikleri için kullanılıyor.

Yaylaya çıkan yollar temiz asfalt. Ben yaz değil de kışın çıktığım için kışın manzarası da çok güzeldi. Telefon çekiyor. Ormanın içinde yer alan Aymaç Mesire Alanı içinde otel de bulunmaktadır. Sadece yaz aylarında ziyaretçi alan Kümbet Yaylası artık kışın da ziyaretçi çekmekte.

Mavi Göl – DERELİ

Giresun Dereli ilçesinde bulunan turistlerin ilgi odağı olan bir göl. Özellikle Mayıs ayından sonra karların erimesi ile yeşilden maviye dönen suyun rengi ile isminin hakkını veriyor. Doğanın içinde gizli bir hazine olan bu göle kış ve sonbahar aylarında giderseniz bu rengi göremeyebilirsiniz. Gölün bu rengini görmek ve fotoğraf çekmek için gidiyorsanız planlamanızı iyi yapmanız gerekmektedir.

Kuzualan Şelalesi – DERELİ

Mavi gölle iç içe olan Kuzualan Şelalesi’ ni de ziyaret etmelisiniz. Kuzualan Şelalesi’ nden 3 km yukarı çıktığınızda Mavi Göl’ e ulaşmış oluyorsunuz. Kuzualan Şelalesi ve Mavi Göl turizm açısından oldukça hızlı ilgi görmeye başladı.

Giresun merkeze 50 km uzaklıkta olan bu şelaleye Şebinkarahisar yolu üzerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şelaleye ulaştığınızda Kuzualan Tabiat Parkı’ na da gitmelisiniz. Buradan 5 km beton, 1 km toprak yolu kullanarak yukarı çıkarsanız tabiat parkına da ulaşmış oluyorsunuz.

Paşakonağı Yaylası – GİRESUN

Genellikle günübirlikçilerin ziyaret ettiği bir yayla. Paşakonağı Yaylası Giresun merkeze 45 dk uzaklıkta olan, ladin, kızılağaç, kayın, köknar ve meşe ağaçlarının bol olduğu, oksijence çok zengin bir yer. Konaklamak isteyenlerin 5 km uzaklıkta bulunan Paşakonağı Otel’ de konaklayabilirler. İsteyenler kamp da yapabilir.

Tirebolu Kalesi – TİREBOLU

Evet geldik en güzel yere benim memleketim olan Tirebolu’ ya. Sahili, balıkçıları, ve kalesi ile en güzel ilçelerinden bir tanesi Giresun’ un. Büyük bir kayanın uzerine kurulan Tirebolu kalesi, muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini bekliyor. İsteyen ziyaretçiler kalenin içinde bulunan çay bahçesinde çayını yudumlayabilirler.

Türkiye’ de Giresun denilince insanların aklına fındık gelmesine rağmen, Tirebolu’ da bulunan çay fabrikasının ürettiği 42 numaralı çayı da denemelisiniz.

Bedrama Kalesi – TİREBOLU

Tirebolu – Gümüşhane yolu üzerinde Örenkaya köyü sınırları içerisinde bulunan bir kaledir. Tirebolu merkezden 8 km uzaklıkta yüksek bir kayalık üzerine kurulan Harşıt Çayı’ nı ayağınız altına alabileceğiniz manzarası harika bir kale.

Sur duvarlarının hemen hemen hepsinin yıkık, otlarla çevrili bir kaledir. Özellikle görmeli misiniz  bilemeyeceğim ama yolunuzun üzerindeyse tepesine çıkıp manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Sis Dağı – GÖRELE

Adı üzerinde dağın tamamı sislerle kaplanıyor. Görele ilçesinin en yüksek dağıdır burası. Giresun’ da Tirebolu sınırları arasında yer alır. Görele merkeze 100 km uzaklıktadır. Eğer yolunuz Görele’ ye düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden bir tanesidir. Şansınız varsa sisin hareketlerini görebilirseniz, değmeyin keyfinize.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here