Gaziantep’ te Baklava Nerede Yenir?

Bir kere başlamadan söylemek gerek. Baklava dediğin hassas bir konudur. Gezilecek yerleri nasıl en ince ayrıntısına kadar yazıyorsak bunu da en ince detayına kadar yazmak gerektiğini düşünenlerdenim. Dünyada eşi benzeri olmadığından bizim ülkemizin tanıtımı için çok önemlidir baklava. Baklava dediğin çıtır çıtır olur. Karadeniz yöresinde fındıklısını, Ege’ de bademlisini, İç Anadolu’ da cevizlisini, Güneydoğu’ da ise bol fıstıklısını bulabilirsiniz. Çıtırlığı nasıl olmalıdır, şerbeti nasıl bir kıvamda olmalıdır diye bilgisi olmayanlara da Gaziantep en iyi şekilde bunu öğretir.Hadi gelin Gaziantep’te baklava nerede yenir? sorusuna cevap verelim

Bu yazıya bir şekilde ulaştıysanız Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir? sorusuna cevap arıyorsunuz demektir. İki günlük gezmeyle bu soruya ne kadar cevap verilir bilemeyeceğim ama denediğim, tadına baktığım yerlerden bahsetmek istiyorum.

gaziantep’ te baklava nerede yenir

Gezilerimizden daha hızlı haberdar olmak için @gezgin_tripod hesabını takip edebilirsiniz.

Gaziantep Baklavası

Hepimizin bildiği, yaşadığımız bölgede herhangi bir baklavacıdan aldığımız baklavadan farkı nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

En önemlisi kullanılan yufka. Harran Ovası’ nda yetişen diğer bölgelere göre sert buğdaydan üretilen undan yapıldığı söyleniyor. İkinci detay açılan yufkanın karşıdakini görecek kadar ince açılmasıdır. Son olarak ise Gaziantep çevresinde yetişen tazecik fıstığın kullanılmasıdır. Bunların haricinde kullanılan sade tereyağ ve kıvamında kullanılan şerbeti de önemli bir noktadır kesinlikle. Kuru ve yaş olmak üzere iki çeşit baklavası bulunan Gaziantep’ in, her iki baklavasını da denemelisiniz.

Not: Eğer bu listede mutlaka olması gereken bir baklavacı varsa yorumlar kısmına lütfen ekleyin ki herkes faydalansın.

Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir?

Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir? sorusuna bir çoğumuz İmam Çağdaş veya Koçak Baklava diye cevap veririz. Bu ikisi ve diğerlerini masaya yatırıp ayrı ayrı başlıklarda inceleyelim.

İmam Çağdaş / Gaziantep

Gaziantep’ in en eski baklavacılarından bir tanesi. 130 yıllık tecrübesi bulunuyor.

Geçmişi 1887 yılına uzanan bu markanın temeli, Halep’ ten Gaziantep’ e gelen Hacı Hüseyin Efendi’ nin o dönemin merkezlerinden Maarif’ te dükkan açmasıyla başlıyor. Gel zaman git zaman, şehir merkezi Uzun Çarşı tarafına taşınıyor ve Hacı Hüseyin Efendi de dükkanını 1898 yılında Uzun Çarşı’ daki, bugün de bulunduğu yere taşıyor. Hacı Hüseyin Efendi’ nin bu dükkanını kendisinden sonra devralan İmam Usta, hizmeti ve İmam Çağdaş markasını 1964’ e kadar büyüttükçe büyütüyor ve kendisinden sonra da bayrağı, oğlu Talat Çağdaş alıyor. Gaziantep’ in kuşaktan kuşağa uzanan bir diğer aile işletmesi olan İmam Çağdaş; bugün Talat Çağdaş ve oğlu Burhan Çağdaş tarafından büyütülmeye devam ediyor. Bu kadar yıldır hizmet veren ve dilden dile ünü yayılan bu mekanı biz de ziyaret edip, enfes lezzetlerin tadına bakmak istedik.

Buranın Alinazik kebabına ve havuç dilimi tatlısına gözümüzü dikmiştik. Belki İmam Çağdaş fanatiklerinin hoşuna gitmeyecek şeyler yazacağım ama, özellikle mekan sahiplerinin bir gün okuyup, bu konuları düzeltirler diye umarak yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. İçeri girer girmez aşırı kalabalık bir ortam vardı. Garsona iki kişiyiz, nereye oturabiliriz yardımcı olur musunuz dediğimizde bir cevap alamadık. Aklımızda ikinci katta bir masaya oturmak vardı ama köşede iki kişilik masa bulup oturduk mecburen. Eee oturduk da kim bizimle ilgilenecek? Yok arkadaşım asla bakmıyorlar. Dört kolumuz havada, bakar mısınız, pardon, bakar mısınız diye haykırarak aldık menüleri elimize. Bir porsiyon Alinazik, iki adet fındık lahmacun, bir de karışık kebap söyledik. Özellikle Alinazik enfesti. Fakat bu yoğunluğu ve ilgisizliği gördükten sonra tatlı için başka bir yere geçmeye karar verdik

İmam Çağdaş Adres:

Uzun Çarşı, No: 49, Şahinbey / Gaziantep

Telefon: 0(342) 220 45 45

Güllüoğlu Baklava / Gaziantep

Baklavacıların arasında en eski baklavacılardan olduğu düşünülmekte. Türkiye’ nin çoğu şehrinde tabelasını görmeniz mümkün. Aman Güllüoğlu her yerde var düşüncesiyle ikinci plana atmayı düşünüyorsanız, yapmayın. Amaç buranın lezzetlerini tatmaksa buranın baklavaları ın tadına bakmalısınız. Benim favorim belli olduğu için illa kıyaslama yapacağım, ama sizler denemeden karşılaştıma yapamazsınız.

Güllüoğlu’ nda Ne Yenir?

Eğer gittiğinizde bulabilirseniz Mihrimah tatlısını denemelisiniz.

Güllüoğlu Adres:

Karatarla Mah. Elmacı Pazarı NO:4/A Şahinbey/Gaziantep

Telefon: 0(342) 231 21 15

Koçak Baklava Gaziantep

İşte benim favorim. İmam Çağdaş ve Güllüoğlu kadar eski olmasa da  şimdilerde isminden Türkiye genelinde oldukça söz ettirmeye başladılar. Gaziantep’ i gezmeye gidenler İmam Çağdaş’ da kebabını yiyip, baklava için Koçak Baklava’ ya gitmeye başladılar. Bu gezginlerden bir tanesi de benim. Baklavaları üzerine ne kadar konuşsam azdır ki konuşsam da tadını anlatabileceğimi düşünmüyorum. Gidin bir dilim kare baklavayı ağızınıza atıp damağınızda ezin, işte o zaman beni anlamış olursunuz. Gaziantep’ e lezzet turu yapanların dönüşte ellerinde Koçak Baklava poşeti görürseniz şaşırmayın.

Koçak Baklava’ nın en dikkat çekici kısmı tereyağının bol olması ve kokusu. Bazıları bu kokudan rahatsız oluyor, bazıları ise seviyor.

Gaziantep'te Baklava Nerede Yenir?
Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir?

Gaziantep’ te iki şubesi bulunmaktadır. Türkiye’ nin farklı illerinde de asla gözleri yok, özellikle İstanbul’ da. Baklavayı bir sanat olarak gördükleri için tadının bozulmasını istemiyorlar. Öyle ki şekeri ve unu ve fıstıklarının aldıkları yer hep tek. Bundandır ki Gazianteplilere nerede baklava yiyebiliriz diye sorduğunuzda kesinlikle Koçak diyorlar.

Koçak Baklava’ da Ne Yenir?

Hepsinden birer tane alıp kendime güzel bir tabak hazırladım. Amacım teker teker tadına bakmak ve sizlere dilim döndüğü kadar bunları anlatmak istiyordum. Benim en sevdiğim özel kare baklavası ve şöbiyeti oldu.

Koçak Baklava Adres:

Ali Fuat Cebesoy Blv., Ş. M. Engin Özdinç Sok., No:3 Şehitkamil / Gaziantep

Telefon: 0342 321 05 19 / 0342 321 05 20 / 0342 322 21 31

Zeki İnal / Gaziantep

Gaziantep’ te fabrikasyon tatlı yapımına geçmemiş, güleryüzlü çalışanların olduğu bir yer. Özellikle şöbiyet sevdalılarının şöbiyet yemek için burdan başka bir yeri tercih etmediklerini duyduk. Gaziantep’ te o kadar baklavacı yazdım, hepsini bir kenara, şöbiyet dendiğinde Zeki İnal harikaydı.

Zeki İnal’ da Ne Yenir?

Kesinlikle ve kesinlikle şöbiyet yenir.

Gaziantep'te Baklava Nerede Yenir?
Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir?

Zeki İnal Adres:

Alleben Mah, Atatürk Blv. 38/B, Şahinbey / Gaziantep

Telefon: 0342 231 20 69 / 0342 231 88 40 / 0342 231 88 41

Çelebioğulları / Gaziantep

İmam Çağdaş’ ta yetişip, kendi dükkanını açıp, Gaziantep halkının gönlünü fethetmiştir. Turistler tarafından çok bilinmeyen Çelebioğulları, baklavanın yanında getirdikleri ikram fıstıklarıyla misafirlerin dikkatini çekmektedir.

Gaziantepte Baklava Nerede yenir

Çelebioğulları’ nda Ne Yenir?

Fıstıklı baklava ve şöbiyetin tadına bakabilirsiniz.

Çelebioğulları Adres:

Demokrasi Blv, No:43, Şahinbey / Gaziantep

Telefon: 0342 226 15 16

Hamido Baklava & Fıstık / Gaziantep

Gaziantep’ in sevilen bir diğer baklavacısı da Hamido Baklava. Halk arasında yeminli baklavacı olarakta bilinmektedir. Hamido Baklava’ nın imalathanesinde çalışan ustalar, baklava yapımına yemin ederek başlayıp, tatlıları da bu yemine sadık kalarak yapıyorlarmış. Baklavaları taş fırınında pişiriyorlar. Sanırım Gaziantep’ te bütün baklavacılar bu şekilde pişiriyor tatlıları.

Gaziantep'te Baklava Nerede Yenir?

 

Hamido Baklava’ da Ne Yenir:

Baklava, şöbiyet, fıstık dolama denenebilir.

Hamido Baklava Adres:

Fatih Mah., Mareşal Fevzi Çakmak Blv, No: 153/A, Şehitkamil / Gaziantep

Telefon: 0342 322 90 84

Baklava Nasıl Yenir?

Ben Gaziantep’ e gidene kadar baklava nasıl yenir bilmiyordum. Baklavaya asla çatal bıçak vurulmazmış. Baklava elle yenilirmiş. Baklavayı başparmakla işaret parmağınızın arasına alıp, ters çevirip, alt tarafını damağınıza yapıştıracak şekilde ağızınıza atmalısınız. Dişlemeden ağzınıza attığınız baklavanın çıtırtı sesini duymalı ve tereyağ kokusunu hissetmelisiniz.

İyi Baklava Nasıl Anlaşılır?

İyi bir baklava daha tezgahta iken tepsiye bakıldığında hemen kendini belli eder. İyi pişmiş baklavanın rengi altın sarısına benzer. Gerçek baklava, çıtırdamasından, fıstığının bolluğundan ve renginin parlaklığından anlaşılır. Bunun haricinde tereyağ kokusundan anlayabilirsiniz. Damak asla yanılmaz. Gerçek baklava kesinlikle midede ve boğazda yanma hissi bırakmamalıdır.

 

Gaziantep’ te gezilecek yerler hakkında merak ettiklerinizi ise buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yemek yemeği sevenler den iseniz işta sizlere Adana da Yemek Nerede Yenir sorusuna cevap bulabileceğiniz güzel bir içerik daha.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here