GAZİANTEP’ TE GEZİLECEK YERLER / 2 GÜNLÜK PROGRAMI

Gaziantep turu denilince karşınıza ilk çıkan aramalar gezilecek yerler olacaktır. Her gezi programı, gezilecek yerlerin rotasını düzenlemekle başlar. Gerçek şu ki, bu yolculuğa bu niyetlerle çıkmayın. Gerekirse gitmeden bir detoks yapıp, midenize yer açın. Sıkı durun ve Gaziantep mutfağı yazıma kadar okumaya devam edin. Buyrun size Gaziantep’ te gezilecek yerler listesi. Gitmeden önce dersime iyi çalıştım. Ders çalışmayı sevmeyenlere kopya mahiyetinde iki gününüzü dolu dolu geçireceğiniz bir program hazırladım. Hadi başlayalım.

Gezilerimden daha hızlı haberdar olmak  @gezgin_tripod hesabını takip edebilirsiniz.

1.Gün

Kahvaltı = Beyran: Gaziantep usulü bir kahvaltı ile başlayalım günümüze. O zaman hadi ünlü Beyrancı Metanet’ e gidelim. Beyran nasıl birşey diye soranlara; tabağın alt kısmında bol içyağı, tabağın üstüne haşlanmış pirinç, onun üstüne haşlanmış kuzu eti ve sonunda kemik suyu ile pişirilen bol baharatlı bir çorba. Kahvaltı için gerçekten ağır bir yemek. Buraya gelirken her şeyi tatmak istediğimizden iki kişi için bir porsiyon alıp tadına bakmak istedik. Çorbayı kaşıkladıkça acıdan burnunuz akıyor diyebilirim. Midemiz alışık olmadığı için bir de yanına mercimek çorbası aldık, o da enfesti.

1.Şahinbey Savaş Müzesi

Gaziantep’ te gezilecek yerler listeme eklediğim ilk yer diyebilirim. Gaziantep halkının Kurtuluş Savaşında neler yaşadığını, nasıl mücadele ettiğini anlatan bir müze. Batıdaki mücadele daha önemli olduğu için Antep halkı biraz yalnız bırakılmış. Önce İngilizler, daha sonra Fransızların gelmesiyle Antep halkı büyük acılar yaşamış. Aç, hasta, cephanesiz kalan halkın kendi kendine vatanını koruması için verdiği mücadeleyi anlatan bu müzeyi mutlaka görmelisiniz.

Müzenin alt katı mağaralardan oluşmaktadır. Antep halkı için mağaraların önemi büyüktür ve Kurtuluş Savaşında bu mağaralar sayesinde ayakta kalmışlardır. Alt kata indiğinizde savaşın en yoğun zamanlarında mağaralarda neler yapmışlar, onların canlandırılmış halini göreceksiniz.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi Ziyaret Saatleri:  09: 00-18: 00

Şahinbey Milli Mücadele Günü Müzesi Tatil Günleri:  Her gün ziyaret edilebilir.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi Giriş Ücreti : Ücretsiz

2.Bakırcılar Çarşısı

Adını satılan bakırlardan alan Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep’ in en  eski çarşısıdır. Bakır adına aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz bir çarşı. Hediyelik bakır araç gereçlerini buradan alabilirsiniz. Bakırın kalitesi bakırın ağırlığı ve işçiliği ile anlaşılır göre. Elinize aldığınız zaman bile anlayabilirsiniz. Esnafına gelirsek çok soğuklar, fiyat konusunda çok katılar ve hiç indirim yapmıyorlar. Bakır ustalarının çalışmalarını izlemek isterseniz yanlarına yaklaşıp çalışmalarını izleyebilirsiniz. İzin istemeyin sizin dilinizden anlamıyorlar, büyük çoğunluğu Suriyeli sanırım.

3.Bedesten Çarşıları

Bedesten eski zamanlarda kurulmuş, üstü kapalı, küçük dükkanlardan oluşan alışveriş yapabileceğiniz yerler. Çarşının içerisinde kumaş, mücevher, silah ve benzeri ürünlerin  satıldığı kapalı çarşı. Şuan Gaziantep’ te alışveriş yapabileceğiniz 3 adet bedesten vardır. Bunlar; Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesteni ve Kemikli Bedesten. Siz de Antep’ e özgü şeyleri görmek ve hediyelik eşyalar almak ister bu bedestenleri gezebilirsiniz.

4.Elmacı Pazarı

Bakırcılar çarşısının alt çıkışında, saf yöresel ürünlerin satıldığı bir pazar. Genelde fıstık, ceviz, salça, gibi ürünler bulunuyor. Çarşısının kirasından mıdır yoksa turistik oluşundan mıdır bilmem ama fiyatları uçuk. Ben pazarın içinden alışveriş yapayım dedim, fıstığın kg fiyatı burada 90 TL iken, çarşıdan çıkıp Metanet’ e doğru yürürseniz 1 dk ilerde kg fiyatı 75TL. Ben hata yaptım, siz yapmayın. Elmacı pazarının dışına çıkıp alışveriş yapmanız daha mantıklı. Gaziantep’ te gezilecek yerleri eşe dosta anlatmakla olmuyor, eliniz kolunuz hediye dolu dönmek de gerekiyor.

5.Gaziantep Kalesi

Tam fotoğraflık, ülkemizin bozulmamış en güzel kalelerinden bir tanesidir. Şehri tepeden izleyebileceğiniz en güzel yerlerden. Kalenin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Şimdilerde ise Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi olarak da kullanılıyor. Kalenin surlarına çıkıp dron kaldırıp video almak istedim ama güvenlik görevlileri izin vermedi.

6.Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi

Gaziantep Kalesinin içinde bulunan bir müze. Müzenin içinde kurtuluş savaşını anlatan resimler, heykeller ve maketler bulunmakta. Müzeyi gezerken sesli bir şekilde  o zamanın tarihini de sizlere anlatılıyor.

7.Hamam Müzesi

Kaleye çok yakın olan hamam müzesini geç kaldığımız için gezemedik, kapanmıştı.

8. Kaleoğlu Mağarası

Gaziantep halkı için mağaraların önemi çok büyüktür. Kaleoğlu mağarası da bunlardan bir tanesidir. Mağaranın içinde kafeterya bulunmakta isterseniz burada dinlenebilir bir şeyler içebilirsiniz. 

9.Gümrük Hanı

Tarihi bir müze Gümrük Hanı. Gaziantep’ te bulunan bütün zanaatkarların bir arada bulunduğu tarihi bir handır. Gümrük Hanı geleneksel Osmanlı han mimarisi içinde tek avlulu, iki katlı han mimarisi özellikleri taşımaktadır. Gümrük Han’ da gümüşçülük, tesbihçilik, ressam kilimci, aba dokuma, mozaik sanatı, cam üfleme, bakır işleme, takunya, ebru, eski gelinlik salonu, Antep İşi, el ürünleri satış yeri, ahşap oyma, yemenicilik, kilimcilik ve sedefkârlık meslekleri yaşatılmaktadır. 

10.Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi

Gaziantep Kalesi’ ne yakın 3 katlı tarihi bir evin içine yerleştirilmiş cam eserlerinin sergilendiği bir müze. İçerisinde antika eşyalarında satıldığı bir bölüm bulunmakta. 2008 yılında kurulmuş olan bu müzenin içinde atölyeler de var. Cam yapımına bir ilginiz varsa görmeniz gereken bir yer. Benim çok ilgimi çekmedi.

11.Naib Hamamı

Açıkcası İstanbul’ dan yola çıkarken bu hamama gideceğimizi düşünerek hazırlık yaptım. Ama halkın günlük olarak temizlenmek için kullandığı aktif bir hamam. Saat 17′ ye kadar kadınların kulladığı, daha sonra da erkeklerin kullanımına açık olan hamam, kalenin hemen dibinde olan bir yer.

Buraya kadar olan bölümler, yürüyerek gezebileceğiniz yerlerdi. Buradan ya bir taksiye binin ya da kiraladığınız araca binerek Zeugma Mozaik Müzesi’ ne yakın olan  Küşlemeci Halil Usta’ ya

KÜŞLEME:  Gaziantep’ e gelen yemek yenilecek listenizde Halil Usta olacaktır zaten. Gaziantep’ e özgü simit kebabı ve küşleme yiyeceğiniz harika bir yer. Enerji depoladıktan sonra aracınızın park yeri iyi ise oynatmadan önce Zeugma Mozaik müzesine.

12.Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep’ in gezilecek yerleri neresi derseniz ilk önce sizlere Zeugma Mozaik Müzesi’ nden bahsederler sizlere. Şehrin tarihinde önemli bir yere sahip olan Zeugma Antik Kenti şehri için önemli bir yere sahiptir. Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesidir. Mozaikler Zeugma Antik Kenti’ nden çıkarıldığından çok değerlidirler. Hiçbir şekilde ne boya ne de sonradan müdahale edilme söz konusu değildir. Sadece küçük renkli taşların birleştirilmesi ile yapılmış.

Roma döneminde mozaik, zenginliğin bir göstergesi imiş. İnsanlar zenginliklerini göstermek için böyle mozaikler yaptırırlarmış. Gelen misafirlerine de mozaiğin hikayesini kime yaptırdıklarını ve ne kadar mal olduğunu anlatırlarmış. Kısacası mozaik kültürünün de tarihi bu.

gaziantep şehri gezilecek yerler zeugma müzesi

Eğer müzenin ismini duymadıysanız bile ünlü Çingene Kızı mozaiği illa bir yerde gözünüze çarpmıştır. Müzenin ikinci katında bulunan ve karanlık bir odada gördüğünüz Çingene kızı mozaiği insanı büyülüyor. Mozaik müzesine girişler ücretli, 24 TL. Müze kartınız varsa müze kartı ile girebilir. Haftanın her günü açık olan müzenin bir de hediyelik eşya dükkanı vardır.

KOÇAK BAKLAVA:  Otelinize gitmeden önce bugüne Koçak Baklava ile devam edelim. Genelde objektif olduğumu bilirsiniz, beğenmediğimi kesinlikle söylerim. Bu yazıyı okuyanları yanıltmak istemem. Gaziantep’ e gittiğinizde Koçak Baklava’ ya uğrayıp hepsinden birer tane alıp tadına bakmalısınız. Benim favorim küçük kare baklava oldu. Tereyağı ve çıtırlığı o kadar yerindeydi ki, hala tadı damağımda.

13. Tahmis Kahvesi

Otele geldiniz, biraz dinlendiniz, bir de Gaziantep’ te gecelere bakalım dediniz. Geceleri Gaziantep’ te yapacak fazla bir şey yok. Gelin, tarihi Tahmis Kahvesi’ ne menengiç kahvesinin ve zahter çayının tadına bakın ve günün yorgunluğunu burada dinlenerek atın.

Zamanında tekkeye gelir amaçlı yapılan bu kahvenin tarihi 1635 yıllarına dayanmaktadır. Tahmis, kahvenin dövüldüğü yer demekmiş. Çıkışta kahve ve kahve ile servis edilen “eğlencelik” denilen kuruyemişten almayı unutmayın.

2.GÜN

İkinci günümüze kahvaltımızı yapıp devam edeceğiz. Amacımız erkenden kalkıp ciğerle kahvaltı yapmaktı ama olmadı. Gaziantep’ te gezilecek yerlere devam edelim. İlk gün biraz abarttığımız için bugüne fazla bir şey kalmadı merak etmeyin.

14. Rumkale

Rumkale Gaziantep’ te Nizip ilçesinde olan Kamışlı Köyü’ nün içinde bulunan bir yarımadada bulunuyor. Fırat Nehri ve Merzimen Çayı’ nın tam birleşiminde, dik kayalıkların üzerine yerleştirilmiş bir kale. Hz. İsa’ nın havarilerinden biri olan Yohonnes’ in buraya yerleşmesi ile hristiyanlık daha hızlı yayılmaya başlamıştır. Bunun için hristiyanlık tarihinde önemli bir yer tutmaktadır.

View this post on Instagram

HALFETİ 📍Geç kalınmış Halfeti videosu 📍Rumkale Gaziantep’in Nizip ilçesi sınırları bulunan Biricik Barajı gölünün oluşmasıyla doğmuş bir yarımadadır. 📍Cittaslow Uluslararası Kordinasyon Komitesinin 2013 yılında Sakin şehirler ağına dahil ettiği yerdir Halfeti. 📍Halfetiye giden ziyaretcilerin büyük bölümü sular altında kalan batık kent olarak bilinen Savaşan köyü ne tekne turuyla geziyolar. 📍Turistlerin ilgi odağı batan caminin minaresının gotoğraflarını çekmekteler. 📍Dünya da sadece bu ilçede yetişen karagül bitkisinide görebilirsiniz. 📍Halfeti konum itibari ile Gaziantep ile Şanlıurfanın tam ortasında bulunmaktadır. 📍Tekne turları 1.5 saat sürmektedir. 📍Tekne ücretleri 30₺ dir #halfeti #rumkale #gezipgördüm #gaziantep #travelgram #travelblogger #traveller #canon #dji #turkey🇹🇷 #instaturkey #instagood #instatravel #video #videoshow #videos

A post shared by Kadir KARAPIÇAK (@gezgin_tripod) on

Buraya geldiğinizde Birecik barajının sular altında bıraktığı o tarihi köyleri gezmek için tekne turu yapabilirisiniz. Bizim gelme amaçımız batık şehri görmekti, ama batık şehir Halfeti diye bildiğim, o sadece minaresi gözüken caminin, Halfeti’ de değil Savaşhan köyünde olduğunu öğrendim. 

Halfeti’ nin ise o tarihi dokusunu tepeye koydukları otel bozmuş, nereden fotoğraf çekerseniz çekin o otel bütün karenizi bozuyor.

Doğayı çok sevdiğimi takipçilerim bilir. Benim bu gezide en çok keyf aldığım destinasyon burası oldu diyebilirim.

Notlar

  • Tekneyi özel olarak kiralarsanız 120 – 200 TL arasında fiyat veriyorlar.
  • Herhangi bir grupla bu turu yapacaksanız kişi başı 30 TL alıyorlar.
  • Özel olarak tekne kiralayacaklara tavsiyem kesinlikle pazarlık yapın, faydası olacaktır.
  • Gaziantep merkeze 1.5 saat uzaklıkta bulunuyor.
  • Rumkale’ ye gidiyorsanız cebinizde nakit para olsun. Kredi kartı geçerli değil. Benim gibi parasız giderseniz bir çay dahi içemezsiniz.
  • Buraya gelmeniz için özel aracınız olması lazım veya taksi kiralayacaksınız.
  • Rumkale’ deki teknelerde İstanbul Boğazı’ nda gezen tekneler gibi yüksek sesle her yöreden müzikler çalıyor. Ankara havasından, damat halayına, horondan, halaya geniş bir yelpazeleri var. Bu tür şeylerden hoşlanan biri olmadığım ve şehrin ruhunu bozduğunu düşündüğüm için hoparlörün fişini çekmekte buldum çareyi.

Tekne turu bittikten sonra aracınızla yukarı çıkıp güzel bir manzara bulun ve Gaziantep’ ten aldığınız fıstıkları da yanınıza alıp biraz keyif yapın.

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here