Garipçe Köyü

İstanbul’ da yaşayanların genel sıkıntısı, hafta sonu veya şehir dışına kaçılamamış tatil günlerinde zamanı değerlendirmek için farklı bir yer görememek diye tahmin ediyorum. Bizim de yine çok sıkıldığımız tatil gününün kışa denk gelmesi sebebiyle plansızlığımızla baş başa kaldık. Arkadaşlarımızın tavsiyesine uyup ailece Sarıyer’ e yol almamızla başladı rotamız. Bir umut beslemek ki sormayın, dönüşte aracın harcadığı yakıtı konuşuyorduk, öyle keyifsiz Garipçe Köyü. Nedenlerini sıralamaya başlamadan önce gelin nasıl gidilir, neler yapılır onları anlatalım.

garipce köyü

 

Gezilerimiz den daha hızlı haberdar olmak @gezgin_tripod hesabını takip etmelisiniz.

Garipçe Köyü’ ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’ un Avrupa yakasında Karadeniz’ e doğru Sarıyer’ in bir köyü. 3.köprü hasebiyle adını bolca duymuştuk. Konum olarak İstanbul’ un Avrupa yakasında Rumeli Kavağı ile Rumeli Feneri arasında bulunuyor. İETT İle Ulaşım;

40 Rumeli Feneri/Garipçe-Taksim

150(HACIOSMAN METRO – RUMELİFENERİ)

Kendi aracınız  ile ulaşım; Sarıyer’ den Kilyos’ a ilerlerken Koç Üniversitesinden sonra Rumeli feneri ayrımından sapın. Sizi Garipçe tabelası karşılayacak.

Unutmadan ekleyeyim; hafta sonu gelirseniz uzun araç kuyrukları oluşuyor köyün girişinde. Çünkü araç park edecek yer sıkıntısı var.

Garipçe’ de Gezilecek Yerler

Deniz kenarında kurulmuş olan bu köy 3. Köprü haberini alana kadar sakin bir hayat yaşıyormuş. Hatta yerlileri çıkan haberler üzerine ayağa kalkmıştı, belki hatırlarsınız. Şimdi ise ziyaretçilerin keyfini sürüyorlardır eminim. Yapısı henüz bozulmamış, ileride nasıl olur bilemem. 1 tane mahalle bakkalı, 4 balık restoranı, 1 çay bahçesi var. Köye giriş yaptıktan sonra sahile doğru ilerlerken ortada araç yığını göreceksiniz. Restoranların arasında kalan alanı kaplamış. Hemen yanında 2-3 tane ev yapımı ürünler satan tezgah göreceksiniz. Buradan erişte, pekmez, mısır ekmeği gibi bazı ürünleri alabilirsiniz. Biz mısır ekmeğini almıştık, gerçekten çok lezzetliydi.

Garipçe Kalesi

Kendinizi gezmeye hazırladınız ve yola çıktınız, yürürsünüz diye şapkanızı taktınız, çocuğunuz için ufak bir çanta sırtınızda belki de. Kalabalığı takip etmeye başlayın. Çok uzun sürmeyen dar bir yoldan yokuş yukarı çıkmaya başlayın. Sonra hemen durun, çünkü geldiniz. Girişte 2 jandarma kimlik kontrolü için sizi bekliyor olacak. Belki gittiğimiz gün ile ilgili özel bir durumdu, bilemiyorum. Fotoğraf çekebilmek için kendinize bir alan bulmaya çalışın. Çünkü çöpler her yerde kadraja girecek, bu noktada kolay gelsin dilemekten başka bir önerim yok. Yukarısı çok esiyor o yüzden uzun süre de kalınacak gibi değil, zaten yürünecek oyalanılacak bir alan da değil. O yüzden yavaş yavaş aşağı inmeye hazırlanın. Geldiğinizden farklı bir yoldan aşağı ineceksiniz. Dar, deniz manzaralı bir merdiven sizi bekliyor. Merdivenin sonu çay bahçesine çıkıyor. Yer bulursanız oturun bir çay için, yoksa kenarda martıları izleyip boğazın keyfini çıkartın.

Garipçe’ de Ne Yenir?

Sabahtan yola koyulup keşfe çıktıysanız kahvaltınızı açık büfeden yana kullanmak isterseniz balık restoranlarının içinde bu seçenek mevcut. Biz kahvaltımızı yaptığımız için çay bahçesinde de yer bulamadığımız için, o meşhur Asma Altı kahvaltı evine uğrayalım dedik. Öğle saati, boş masası bulunan çok sevgili mekan çay/kahve içmek için bizi kabul etmedi. Kahvaltı müşterisi dışında misafir kabul etmiyorlarmış. Siz de masaya yönelmişken kendinizi kapıda bulmayın diye söylüyorum. Bu yüzden içerideki sıcacık sobasının ve kahvaltısının güzelliğinden sizlere bahsedemeyeceğim.

Eğer yolculuğunuzun son durağı bu köy ve akşam saati ise yemek için sahilde bulunan restoranlardan bir tanesini tercih edebilirsiniz. Mutlaka balıkları tazedir, biz akşama kadar duracak gücü kendimizde bulamadık burada.

Madem buraya kadar geldiniz, karnınızı doyurdunuz, yeterince gezemediniz, siz de bizim gibi Rumeli Feneri Kalesi’ ne uğrayın derim. Garipçe Köy’ üne oldukça yakın. Garipçe Kalesi’ nden daha güzel bir manzaraya sahip.

Bizim tatil günümüz Anadolu yakasında oturduğumuzdan ve burada da keyifli bir gün geçirmediğimizden dolayı gerçekten boşa gitmiş oldu. Siz bu rotaya yakın oturuyorsanız veya yüksek umutlarla yola çıkmadıysanız Garipçe’ yi tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here